TBMM GENEL KURULU TOPLANDI
2023-01-24 - 16:12
TBMM GENEL KURULU TOPLANDI
TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı.

Meclis Başkanvekili Bilgiç, üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy, Hatay'a yapılan yatırımlara ilişkin bilgi vererek, partisinin iktidara geldiği günden bugüne kadar şehre birçok yatırım yapıldığını belirtti.

Hatay'ın ulaşımdan sağlığa, eğitimden alt yapıya kadar birçok alanda tarihinin en büyük yatırımlarını aldığını vurgulayan Özgürsoy, salgın döneminde Hatay'a sağlık alanında yapılan yatırımların bedelinin yaklaşık 600 bin lira olduğunu kaydetti.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer ise Antalya'da tarımda yaşanan sorunlara değinerek, mevsimlerin değişmesinin tarımsal üretimi olumsuz etkilediğini söyledi.

Tarım Sigortaları Havuzunun (TARSİM) düzgün bir sigorta sistemi olduğunu ama uygulamada eksikliklerinin bulunduğunu vurgulayan Özer, Antalya'da yaşanan sel felaketi sonrası TARSİM sigortalı üreticinin yaşadığı mağduriyeti anlattı.

MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef de Yozgat'ın sosyal ve kültürel kalkınması, turizm kaynaklarının geliştirilmesi için yapılan yatırımlara ilişkin bilgi verdi, önerilerde bulundu.

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan sonra grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

İYİ Parti adına söz alan Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu, İsveç'te Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'in yakıldığını anımsatarak, eylemi gerçekleştiren kişiye herhangi bir yaptırım uygulanmamasını kınadıklarını söyledi.

İnanç ve değerlere saldırmanın demokrasi ve hürriyetle bağdaşmadığını dile getiren Çulhaoğlu, İsveç yetkili makamlarının Türk Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen çirkin eyleme tepki göstermesi gerektiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in dün "Hane sayısı 10'un üzerinde olan tüm köy okullarını üç ay içerisinde açacağız. Sadece anaokulu ve ilkokulu değil, köylerde halk eğitim merkezlerini de açacağız." ifadelerini kullandığını anımsatan Çulhaoğlu, "20 yıllık bir gecikmeyle de olsa İYİ Parti'nin projesini faaliyete geçirmenizi yine olumlu karşılıyoruz. Bizim derdimiz 'Siz yaptınız, biz yaptık' değildir. İYİ Partinin projeleri miri maldır; feyz alın, kullanın." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılmasının akıl ve vicdanla asla açıklanamayacağını, bu eylemin İslam inancı ve insanlığa karşı ırkçı bir nefret suçu olduğunu söyledi.

İsveç hükümetinin din ve vicdan hürriyetini hedef alan bu nefret suçunu ifade özgürlüğü olarak nitelendirmesini de skandal olarak değerlendiren Bülbül, şunları kaydetti:

"Şüphesiz, inanıyor ve iman ediyoruz ki din Allah'ındır ve Kur'an-ı Kerim de yalnızca bir kağıt parçasından ibaret değildir. Kur'an-ı yakan, onun mukaddesatının yakmakla biteceğini düşünen gafiller unutmamalıdırlar ki Kur'an-ı Kerim bir güneştir, mushaflar onun ışığını yansıtan aynalara benzer; aynaları kırarak güneşi yok etmek nasıl mümkün değilse mushafları yakarak Kur'an'ı yok etmek de asla mümkün olamayacaktır. Yüce Allah'tan dileğimiz, Kur'an-ı Kerim'e ve İslam'a saldıranlardan hesap sorulmasına aziz Türk milletini ve bizleri memur kılmasıdır."

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç ise bugün Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyelerinin kendilerini ziyaret ederek, genç meslektaşlarının ücret ve istihdam sorunlarını aktardıklarını söyledi.

Maden mühendisi emekçilerinin sorunlarının uzun çalışma saatleri, mevsimlik çalışma koşulları; düşük ücretle ve ücreti de zamanında ya da hiç alamadan çalışmak ve SGK priminin gerçek ücret üzerinden ödenmemesi olduğunu aktaran Oluç, "Zaten düşük ücretlerle çalışan maden mühendislerinin emeğine, alın terine karşılık SGK primlerinin kesilmesi elbette ki kabul edilemez. Maden Mühendisleri Odasının mücadelesini bu anlamda destekliyoruz, dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha söylüyoruz." ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis'in, milletin sorunlarını çözme yeri olduğunu belirterek, "Sorunları öteleme, oy kaygısıyla zamana yayma gibi Ali Cengiz oyunları milletin derdini düşünmemektir. 1 Ekim 2022 tarihinden bu yana 'EYT'yi Meclise getireceğiz' dediler, her hafta, her ay öteleniyor." dedi.

Emeklilerin maaş farklarının da halen yatırılmadığını aktaran Altay, "Milletin umuduyla oynamak milletin vekillerine yakışmaz. Milletin vekillerine ayakkabı yalamak da hiç yakışmaz. Türkiye Büyük Millet Meclisinin saygınlığına gölge düşürecek tavır ve tutumlardan bütün milletvekillerinin özenle sakınması gerekir." görüşünü savundu.

İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılmasını eleştirilen Altay, "Bu eylem bir nefret suçudur, insanlık suçudur. İnsanların kutsalına dil uzatmak, kutsal kitabını yakmak barbarlıktır, şerefsizliktir, alçaklıktır. İsveç faşizme kol kanat germektedir. Faşizme alan açanlar, bir gün faşizmin alçak yüzüyle mutlaka yüzleşirler. Bu tür gayriinsani eylemlere yol verenler bir gün kendi silahlarıyla vurulurlar. İsveç yönetimini bu hadsizlik, bu saygısızlık karşısında hem Türkiye'den hem bütün Müslüman aleminden özür dilemeye davet ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılmasını ve İngiliz The Economist dergisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan manşetini eleştirdi.

Manşeti "En hafif tabiriyle bir medya rezaleti" olarak değerlendiren Tunç, "Son günlerde kutsallarımıza ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik Avrupa ülkelerinde gerçekleşen rezaletleri şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Kutsallarımıza saldırmak, cadde ve sokaklarını teröristlere emanet etmek rezaletlerinin ve alçaklıklarının son örnekleridir. Düşünce ve ifade özgürlüğü; hakaret etme, nefret suçu işleme, terör propagandası yapabilme özgürlüğü değildir. Saldırganları himaye edenler, rezaletlere göz yumanlar elbet bir gün aynı alçaklığa kendileri de maruz kalacaklardır." ifadelerini kullandı.

EYT düzenlemesine de değinen Tunç, "İlk etapta yaklaşık 2 milyon 250 bin, sonraki süreçte 4 milyon 800 bin vatandaşımızın yararlanacağı emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT düzenlemesiyle ilgili teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından hızlı bir şekilde yasalaştırmayı, AK Parti'nin devraldığı bu meseleyi de çözüme kavuşturmayı hedefliyoruz." bilgisini verdi.

Tunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dün Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası yeni müjdeleri vatandaşlarla paylaştığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda, vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, belediyeler, il özel idareleri, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi için çalışmalara başladık. Bu teklifle vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçlarının gecikme cezalarını kaldıracağız. Yapacağımız düzenlemeyle tüm bu borçları belirli bir oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı getiriyoruz; davalı vergi ve prim dosyalarında da taraflara ihtilafları sonlandırma fırsatı veriyoruz. Teklifle matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesini de hedefliyoruz. Yine, KYK borçlarıyla ilgili olarak yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz. Yine, 2 bin liranın altındaki vergi borçlarıyla ilgili olarak bu borçların tahsilinden vazgeçen ve trafik ceza puanlarının silinmesiyle ilgili olarak 2,5 milyon sürücümüzün ceza puanının silinmesini öngören ve 10 bine yakın ehliyetin iadesini sağlayan kanun teklifimizin hazırlıkları devam ediyor." Gündem dışı konuşmaların ardından siyasi parti gruplarının önerileri ayrı ayrı ele alındı.

Gündem dışı konuşmaların ardından siyasi parti gruplarının önerileri ayrı ayrı ele alındı.

İYİ Partinin "araç muayene ücretleri", HDP'nin "çete yapılanmaları" ve CHP'nin "Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı'nın bütçe giderleri" konusunda araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılması önerileri görüşüldü.

Partisinin grup önerisi üzerinde söz alan İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, 2007 yılında yapılan özelleştirmeyle Türkiye'deki araç muayenelerini yapma yetkisinin TÜVTÜRK isimli şirkete devredildiğini belirterek, her yıl 10 milyondan fazla aracın sadece 15-20 dakika süren muayenesi sonucunda milyarlarca liranın bu istasyonlara ödendiğini söyledi.

Muayene ücretinin enflasyona ve maaş zammına göre değil, yeniden değerleme oranına göre belirlendiğini; geçen yıl 507 lira olan araç muayenesi ücretinin bu yıl 1130 liraya yükseldiğini anlatan Çelik, şunları kaydetti:

"Trafikte uygun standardın sağlanması için kontrol ve denetim mekanizmaları gereklidir. Buna kimsenin bir itirazı yoktur. Ancak bunu bir tekel oluşturarak, rekabet ortamını yok ederek, vatandaşa hiçbir tercih hakkı sunmadan yapmak, en azından ahlaktan yoksunluktur. Gerek hukuken, gerekse insani açıdan milletimizin göz göre göre soyulmasına, emeğinin, alın terinin, rızkının iç edilmesine razı olmamız, sessiz kalmamız mümkün değildir. Bu yanlıştan bir an evvel dönülmesi, araç muayene istasyonlarında ve ücretlerinde makul olan tercih edilmelidir."

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, önergeye "evet" oyu vereceklerini belirterek, "Bunun bir soygun düzeni olduğunu ifade ediyoruz. Bu giderler neye göre tespit ediliyor? Bu muayene ücretleri neye göre tespit ediliyor? Bunun ne orandaki payları, nerelere aktarılıyor? Bunların tümüyle araştırılması gerekiyor. Her şeyden önce de devletin verdiği hizmetin enflasyonun iki katı oranında yapılmasının anlaşılabilir ve izah edilebilir bir tarafı yoktur." diye konuştu.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, vatandaşın ödeyemeyeceği bir yükün, vatandaşın sırtına yüklendiğini belirterek, "Buna seyirci kalmamalıyız. Yani 'Bu araç muayene istasyonlarını özelleştirdik, bu özel bir şirket buna bir şey yapamayız' demememiz lazım ve vatandaşa yüklenen bu aşırı yükün karşısında hep birlikte durup bu rakamların indirilmesine yardımcı olmamız lazım." dedi.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, araç muayene ücretleri son yaşanan ekonomik gelişmelere de bağlı olarak yeniden değerleme oranları kapsamında belirlendiğini söyledi.

"Elbette ki hiç kimse bu fiyatların yüksek olmasını istemez." diyen Uçar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hassasiyet göstererek vatandaşın yükünü hafifletmek için motorlu taşıtlar vergisinde yüzde 50 indirim yetkisini kullandığını ayrıca memur ve emekli maaş zamlarında artışlar yapıldığını, asgari ücretin yükseltilmesi gibi birçok alanda desteklerin açıklandığını ve milyonları rahatlatan düzenlemelerin peş peşe yapıldığını kaydetti. Uçar, şöyle devam etti:

"Siz dünyadaki gelişmeleri bildiğiniz halde kulağınızı tıkamışsınız, her konuyu siyasi malzeme yaparak gerçeklerden ve çözümden uzak bir politika izlemektesiniz. Oysa tüm dünya kriz dalgasıyla boğuşurken biz ısrarla ülkemizin üretim ve istihdam yoluyla büyüme noktasındaki hedeflerimize adım adım ulaşıyoruz. Küresel krizlerin ülkemiz olan yansımaları sebebiyle ortaya çıkan sıkıntıların da hafiflediğini görüyoruz."

Görüşmelerin ardından yapılan oylamada İYİ Parti'nin grup önerisi ile HDP ve CHP'nin grup önerileri kabul edilmedi.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı'nın Türk vatandaşlığı Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin doğrudan gündeme alınmasına ilişkin önerisi de kabul edilmedi.

Daha sonra AK Parti Grubu'nun gündem ve çalışma saatlerine ilişkin önerisi görüşüldü. Kabul edilen öneriye göre, Yeni Konut Finansman Programı'na ilişkin Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, gündemin ilk sırasına alındı.

Söz konusu teklifin ardından görüşülmek üzere sırasıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 640 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı Kanunu Teklifi ile Guvernörler Kurulu Kararı'nın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna ve Milletlerarası Finansman Kurumuna Katılmak İçin Hükümete Salahiyet Verilmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi de gündemin ön sıralarına alınması kararlaştırıldı.

Genel Kurul'da, Yeni Konut Finansman Programı'na ilişkin Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.