TBMM GEÇİCİ BAŞKANI  İSMAİL ALPTEKİN AGİT PA BAŞKANI, ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ ÜYESİ  HASTINGS VE BERABERİNDEKİ HEYETİ MAKAMINDA KABUL ETTİ.
2004-10-04 - 15:00
TBMM GEÇİCİ BAŞKANI İSMAİL ALPTEKİN AGİT PA BAŞKANI, ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ ÜYESİ HASTINGS VE BERABERİNDEKİ HEYETİ MAKAMINDA KABUL ETTİ.
Alptekin kabulde yaptığı konuşmada, AGİT evrensel barışa hizmet amacındadır. Türkiye de bu ilkelerin tüm AGİT coğrafyasında, hem de bu alanın dışında kalan bölgelerde uygulanmasına çalışmakta ve katkıda bulunmaktadır" dedi.
TBMM Geçici Başkanı İsmail Alptekin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığının resmi konuğu olarak Ankara'da bulunan kısa adı AGİTPA olan "Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi" Başkanı, ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Alcee Hastings ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Kısa bir süre önce başkanlığa seçilen Hastings'in ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye yapmasının önemli olduğunu vurgulayan Alptekin, "AGİT insan hakları ve temel özgürlüklerine saygı, uluslar arası ilişkilerin barışçıl yollardan çözülmesi, sorunların zor kullanmadan çözümü üzerine kurulmuştur. Böylelikle evrensel barışa hizmet amacındadır. Türkiye de bu ilkelerin tüm AGİT coğrafyasında, hem de bu alanın dışında kalan bölgelerde uygulanmasına çalışmakta ve katkıda bulunmaktadır. Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş başkanlığındaki Türk AGİT heyetimiz de etkin ve yapıcı çalışmalarını sürdürmektedir" dedi.

Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti "kendimi evimde gibi hissediyorum" sözleriyle dile getiren AGİTPA Başkanı Alcee Hastings de, konuşmasına, "Bu sabah duygusal anlar yaşadım"diyerek başladı. Anıtkabir'i ziyaret ederek Atatürk'ün mozolesine çiçek koyma şerefine eriştiğini anlatan Hostings, "Duygusal anlar yaşadım. Ben Florida'nın küçük bir kasabasından çıktım. Sayın Yalçıntaş da Ankara'da yetişmiş. Türkiye'ye daha önce yaptığım ziyaretlerin hiçbirinde bu kadar duygusal bir an yaşamadım" dedi.

Türk heyetinin AGİT içinde önemli bir rol üstlendiğini ifade eden Hostings, Türk parlamenterlerin bazı seçimlerde gözlemci olarak yer almaya başladığını hatırlattı. Kazakistan seçimlerini Türkiye'den iki parlamenterin de izlediğini anlatan Hostings, Ukrayna ve Beyaz Rusya'da yapılacak seçimlerde de TBMM üyelerinin gözlemci olarak görev alacaklarını söyledi.

Hostings, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'in seçimlerin gözlenmesi için AGİT'i davet ettiğini bildirerek, Türkiye'den de bir grup milletvekilinin ABD seçimlerini takip edeceğini kaydetti.

Konuk Heyet daha sonra TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger'i ziyaret etti.

Hastings ve beraberindekiler, TBMM'de Dışişleri Komisyonu Başkanı Dülger ile basına kapalı olarak görüştü.

Hastings, Dülger ile görüşmesinden önce TBMM AGİT Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkan Yardımcısı Nevzat Yalçıntaş ile biraraya geldi.

Yalçıntaş, heyetin Türkiye için çok önemli bir dönemde ziyarette bulunduğunu ifade ederek, dün Almanya'nın Türkiye'nin AB üyeliği konusunda destek içeren önemli açıklamalarını anımsattı.

Almanya'nın ''çok açık bir şekilde ''Türkiye'ye destek veriyoruz''dediğini, ''U dönüşü yapma ihtimalinin de çok azaldığını'' ifade eden Yalçıntaş, ''İslam'' ile ''demokrasinin'' zıt olduğu düşüncesinin yanlış olduğunu kaydetti.

Yalçıntaş, İslam'ın ''ılımlı bir din'' olduğunu belirterek, ''İslam dini, insanları ılımlı, uzlaştırıcı olmaya sevkediyor'' diye konuştu.