BAŞBAKAN ERDOĞAN: ''YASAMA ORGANI, YÜRÜTME VE YARGIDAN ÖNDE GELİR''
2004-10-01 - 12:00
BAŞBAKAN ERDOĞAN: ''YASAMA ORGANI, YÜRÜTME VE YARGIDAN ÖNDE GELİR''
Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, Meclis için yapılacak seçimlerin yasal çerçevede ve demokratik bir şekilde gerçekleşeceğini söyledi.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milletvekillerinin oluşturduğu yasama organının, yürütme ve yargıdan önde geldiğini söyledi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, parlamentoda önümüzde Meclis'i çalıştıracak organlar için bir seçim süreci bulunduğunu hatırlatarak Meclis için yapılacak seçimlerin yasal çerçevede ve demokratik bir şekilde yapılacağını söyledi. Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"AK Parti yönetimi olarak bizler, hem yasaların hem Meclis İçtüzüğü'nün hem de parti programımızın çizdiği çerçeve içinde genel anlamda demokratik teamülleri, özel olarak da parti içi demokrasiyi işletme yolunda azami gayret sarf etmekteyiz. Bununla beraber biz, ortak akıl ve ortak iyiyi en makul, en doğru ve en uygun olarak tespit edip ortaya çıkarmakla da mükellefiz. AK Parti'nin siyasi ilkeleri doğrultusunda hareket ederek kararınızı hassasiyetle vereceksiniz."

Erdoğan, Meclis'te iki yıl boyunca gerçekleştirilen çalışmaları ve bunların önemini sıraladıktan sonra, ''Sizlerin oluşturduğunuz yasama organı, yürütme ve yargıdan önde gelir. Onlardan daha büyük bir öneme haizdir. Yargı ve yürütmenin yol haritasını yasama belirliyor. Yargı ve yürütme meşruiyetini, yasamanın ortaya koyduğu yasalardan almaktadır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin yeniden inşa edildiğini belirterek, ''önümüzde 2 seçenek yok, bir seçeneğimiz var. Ülkemizi ileri ülkeler arasına ya katacağız ya katacağız, başka çıkışımız yok'' diye konuştu. Erdoğan, milletvekillerine, önceki dönemde yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti, yeni dönemde başarı diledi.

Erdoğan, Türkiye'yi sıkıntıya, karanlığa, darlığa asla düşürmeyecek şekilde değiştirecek AK Parti'nin, 22 aylık iktidar sürecinde siyasete kazandırdığı etik ve demokratik değerlere özenle, sadakatle hep birlikte sahip çıkılması çağrısında bulundu.

Kalkınmış ve güçlü bir Türkiye'nin, ancak bu ilkelerin, siyasetin üzerinde şekillenecek ve yükseleceğini dile getiren Başbakan Erdoğan, 26-29 Eylül tarihlerinde Kızılcahamam'da istişare toplantısı yaparak milletvekillerinden toplu bir kanaat alma fırsatı bulduğunu anımsattı.

Bu görüşmelerde milletvekillerinin tamamıyla tek tek görüşemediğini belirten Erdoğan, ancak Avrupa'ya yapacağı ziyaretlerin ardından görüşemediği milletvekilleriyle bir araya geleceğini bildirdi.

TBMM'nin yeni yasama dönemine bugün başladığını anımsatan Erdoğan, yeni dönemde çok daha farklı bir gayretle AK Parti Grubu'nu ''seçimden yeni çıkmış şekilde yeni bir dinamikle çalışacağını'' söyledi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bu dönemde, 17 Aralık süreci ile inşallah onayı da almamız, bizim çalışmalarımızı daha da yoğunlaştıracak, daha da artıracak. Türkiye, müzakere süreci içerisinde bugüne kadar olandan çok daha farklı bir performansla bu süreci devam ettirecektir. Bu bir rahatlama süreci olmayacak, tam aksine yükümüzün arttığı bir süreç olacak. Bizler bu sürecin farkında olarak çalışmalarımızı ona göre sürdüreceğiz. Bundan dolayı da sizleri şimdiden kutluyorum. Uyum yasalarının çıkmasında gösterdiğiniz gayrete de teşekkür ediyorum.

Benim Rabbimden niyazım şudur; Allah Türkiye'nin yolunu açık etsin diyorum. Yeni dönemde yürüteceğiniz çalışmaların Türkiyemize, milletimize hayırlar getirmesini diliyorum.''

Bu arada. AK Parti'nin grup toplantısını basına kapalı bölümünde konuşan Erdoğan'ın, TBMM Başkanlığı, Başkanlık Divanı ve grup yönetimi ile ilgili yapılacak seçimlere değinirken, TBMM Başkanlığı için kişisel adayının Bülent Arınç olduğunu bir kez daha ifade etmesi üzerine, salondaki milletvekilleri uzun süre alkışladıları öğrenildi.