ÜYE ÜLKELER

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüne üye ülkelerden 158 parlamenter 1955 yılında Paris’te toplanarak NATO Parlamenter Konferansını kurmuşlardır. Bu örgütün ismi 1966 yılında Kuzey Atlantik Asamblesi; 1999 yılında ise NATO Parlamenter Asamblesi olarak değiştirilmiştir.

ÜYE ÜLKELER

ORTAK ÜYE ÜLKELER


Asamble toplantılarına üyeler ve ortak üyeler dışında Parlamenter gözlemciler Parlamentolararası Meclisler, Avrupa Parlamentosu temsilcileri, Parlamento misafirleri katılmaktadır.

Parlamenter gözlemci ülkeler: Avustralya, Filistin Yasama Konseyi, Mısır, İsrail, Japonya, Fas ve Tunus. Parlamenter gözlemciler Asamble Genel kurul toplantılarına davet edilir ve Komite ve Genel kurul toplantılarında Komite Başkanının ve Asamble Başkanının izniyle söz hakkına sahip olurlar. Genel Kurul toplantılarına üç temsilci gönderirler.

Parlamentolararası Asambleler : AGİT Parlamenter Asamblesi ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi(AKPM). Parlamenter gözlemcilerle aynı haklarla Asamble Genel kurul toplantılarına katılırlar.

Avrupa Parlamentosu : Üyeleri de Asamble Genel Kurul toplantılarına sistematik olarak davet edilirler ve Komite ve Genel Kurul toplantılarında komite Başkanının ve Asamble Başkanının izniyle söz hakkına sahip olurlar.