VERİTABANLARI

Press Reader Veritabanı

EUROMONITOR INTERNATIONAL – PASSPORT VERITABANI

Euromonitor International, endüstriler, sektörler, ülkeler ve tüketiciler ile ilgili dünya çapında stratejik araştırma sağlayan bağımsız kuruluşlardan biridir. Kuruluşun hizmete sunduğu Passport Veri Tabanı sektörler, ülkeler, tüketiciler ve şirketlerle ilgili 115 milyondan fazla karşılaştırabilir istatistik, 25000’den fazla Pazar araştırması raporu ile 210 ülkenin iş dünyası ve ekonomisine yönelik bir analiz sağlar.

Veri tabanında geleceğe yönelik tüketici ve sektör analizleri, sektör ve kategori pazar büyüklükleri, paylar ve büyüme tahminleri, şirket stratejileri, konumlandırmaları, güçlü ve zayıf yönleri, iş ve ekonomi dünyasını daha geniş bir şekilde anlatan analizler, büyüyen pazarlar ve büyük ekonomilerin aynı detayda bilgisi, değişimi sağlayan etkenlere ve değişimin sonuçlarına yönelik gerçekçi öngörüler yer almaktadır.

PASSPORT VERİTABANI MODÜLLERİ VE İÇERİKLERİ

Industries: 30 farklı sektörün, ve sektörlerin alt dallarının 100 ülke içerisinden oluşturulan raporlamaları, istatistikleri ve farklı görüntüleme ekranları
Economies: 210 ülkenin ekonomi, finans, Ticaret, iş dünyası, doğal kaynaklar raporlamaları, istatistik ve farklı görüntüleme ekranları
Consumers: 210 ülkenin tüketicisinin gelir, gider, hane, popülasyon, hayat tarzları konularında raporlama, istatistik ve farklı görüntüleme ekranları
Cities: 1150 dünya şehrinin ekonomi ve tüketici detaylarının incelenmesi (Türkiye’den 16 şehir, Ankara ve Istanbul için ise ekstra detay mevcut)
Industrial: 68 en gelişmiş ekonominin detaylı endüstriyel üretim gücünün 177 sektörün raporlaması, istatistikleri ve farklı görüntüleme ekranları

Veri Tabanı 15 Aralık 2017 tarihine kadar erişime açıktır

Erişim Bağlantısı

 

 

Press Reader Veritabanı

PRESS READER

Her gün 120 ülkeden, 60 dilde, yaklaşık 7,000’in üzerinde günlük gazeteye ve magazin dergisine tam sayfa orijinal baskısıyla aynı günde ulaşabileceğiniz güncel bir kaynaktır. Gazetelerin 90 günlük geriye dönük arşivi ile beraber sunulan 'PressReader' dünya çapında 20,000'den fazla kütüphane ve 12 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılmaktadır.

Veri tabanı 10 Kasım 2017 tarihine kadar erişime açıktır.

Erişim Bağlantısı

 

 

 

LexisNexis Veritabanı

OECD iLibrary

Türkiye’nin aralarında kurucu üye olarak de bulunduğu OECD 1961 yılında kurulmuş olan hükümetler arası forum niteliğindeki bir organizasyondur. 130 ülkede faaliyet göstermektedir. 30 kurucu üyeden oluşmaktadır. Pazar ekonomisi ve demokratik yönetim temelli yaklaşımlarını uluslar arası platforma taşımışlardır. 100’ün üzerinde ülkeden sivil toplum kuruluşları ile aktif ilişkilere sahiptir.

OECD iLibrary veri tabanı OECD’nin yayınlarını kapsayan bir sistemdir ve bu sistem ile iktisat, finans, işletme ve ilgili diğer sosyal bilim alanlarında;

  1. Arşivleri ile birlikte 300’e varan sureli yayın,
  2. 2500 Toplantı bildirisi,
  3. 5000 kitap (2200’u çok dilli özet ile), 11500 kitap bölümü,
  4. Tam metin dokümanların içinde yer alan erişilebilir formatta 25000 Excel dosyası,
  5. Direkt erişilebilir ve taranabilir 5000 Excel dosyası,
  6. OECD.Stat ile 1960’tan günümüze arşivleri ile 300 veri setine ve 4 milyardan fazla veriye erişim mümkündür.

01.01.2017 - 31.12.2017 tarihleri arasında açık olacaktır.

Erişim Bağlantısı

 

 

Newsbank Veritabanı

COLUMBIA INTERNATIONAL AFFAIRS ONLINE

CIAO uluslararası ilişkiler konu alanında dünyanın en kapsamlı kaynaklarından biri olarak kabul edilmektedir.
1991 yılından günümüze kadar uzanan ve aylık olarak güncellenen dergiler, kitaplar, politika özetleri, önde gelen akademisyenlerin hazırladığı vaka calışmalarını, Economist Intelligent Unit tarafından hazırlanan ülke raporlarını ve öğrencilerin uluslararası ilişkiler konu alanındaki çalışmalara yatkınlık kazanmalarına yardımcı ders materyallerini kapsayan bir koleksiyona erişim vermektedir.
İçeriğinde,  Akademik içerikli 70 dergi,  112 elektronik kitap,  9,500’den fazla dergi makalesi,  6,000’den fazla politika özeti, 10,000’den fazla çalışma belgesi ve 109 adet video bulunmaktadır.

Veri Tabanı 08.02.2018 tarihine kadar erişime açıktır.

Erişim Bağlantısı

 

 


LexisNexis Veritabanı

EBSCOHOST

Political Science Complete™ (PSC), 500'den fazlasi tam metin olmak uzere toplamda 2,900'un uzerinde derginin (populer hakemli dergiler dahil) tum icerigine ulasimi saglar. Aralarinda British Politics, Ethnopolitics and the Journal of Women, Politics & Policy gibi, bu veri tabanına ozgu onemli kaynaklar da bulunmaktadir.

01.01.2017 - 31.12.2017 tarihleri arasında açık olacaktır.

World Politics Review™ (WPR), konusunda uzmanlaşmış dünya çapında 400'den fazla yazarın çalışmalarını içermektedir. Özellikle uluslararası ilişkiler, siyaset, jeostrateji, dış politika alanlarında 3000'den fazla özgün makaleye tam metin erişim sağlamaktadır.

EBSCO Host Erişim Bağlantısı

 

 

 

 


Newsbank Veritabanı

Newsbank

Dünyanın dört bir yanından mevcut haber kaynaklarını bir araya getiren koleksiyonlardan biridir. Üniversiteler, kamu kurumları ve devlet kütüphanelerinde araştırmacılar tarafından kullanılmaktadır. Bu veri tabanında, Financial Times, The Economist, The Bild, The Times, The Independent, Sunday Times, The Sun gibi dünyaca tanınmış haber kaynaklarına tek bir arayüzden günlük güncellemeleriyle ulaşabilmektedir.

Tam metin gazeteler, bloglar ve haber beslemeleriyle çapraz aranabilir bir veri tabanıdır. Neredeyse her ülkeden sağlanan 10.000'den fazla haber kaynağıyla her geçen gün daha fazla büyümektedir. Sonuçlar; coğrafik bölge, başlık ve kaynak türüne göre sınıflandırılmaktadır. Haber kullanımını maksimize etmek için tasarlanmış bir arayüz, sınırsız erişim, makaleleri e-posta ile gönderme, aramaları kaydetme, tam bibliyografik bilgiler, kişiselleştirilebilir özellikleri ile kullanıcılara önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Gazeteler, haber ajansları, bültenler, tutanaklar, görüşler, mektuplar, özel raporlar, videolar, bloglar vb. kaynaklardan beslenen, zengin bir içeriğe sahiptir.

Veri tabanı sosyal biliminden gazeteciliğe, tarihten çevre çalışmalarına, sosyolojiden ekonomiye, eğitimden sağlığa, sosyal bilimlerden uluslararası ilişkilere uzanan geniş konu yelpazesinde 400 milyondan fazla makaleye erişim sağlanmaktadır.

01.02.2018 tarihine kadar erişime açıktır.

Erişim Bağlantısı

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Bilgi İşlem Başkanlığı - 2013