TBMM KÜLTÜR, SANAT VE YAYIN KURULU ÜYELERİ
(26. Dönem )

 

https://www.tbmm.gov.tr/mv_resim/6608.jpg
Ahmet AYDIN
AK Parti Adıyaman Milletvekili
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili
TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Başkanı

Ahmet Aydın, 1 Mart 1971'de Adıyaman Kâhta'da doğdu. Babasının adı Mustafa,
annesinin adı Zeliha'dır.
Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Marmara Üniversitesi
Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalında ders programını tamamladı.
Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde radyoloji teknisyeni olarak çalıştı. Serbest avukatlık yaptı.

23. Dönemde Adıyaman Milletvekili seçildi.

Orta düzeyde İngilizce bilen Aydın, evli ve 2 çocuk babasıdır.


Bayram ÖZÇELİK
AK Parti Burdur Milletvekili
Türkiye Büyük Millet Meclisi Katip Üyesi
TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Üyesi

 

1 Ekim 1966'da Burdur'da doğdu. Baba adı Osman, anne adı Vesile'dir.

Diş Hekimi; Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini bitirdi.

Serbest diş hekimi olarak çalıştı. Antalya ve Isparta Diş Hekimleri Odası Burdur Temsilcisi, Burdur Gençlik Spor Yönetim Kurulu Üyesi, AK PARTİ Burdur Kurucu İl Başkanı ve MKYK Üyesi olarak görev aldı.
22, 23 ve 24. Dönemde Burdur Milletvekili seçildi. TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği; Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Asya Parlamenter Asamblesi (APA) Türk Grubu, Vakıflar Araştırma Komisyonu, Tuz Gölü Araştırma Komisyonu ve Kültür ve Sanat Komisyonu Üyeliği yaptı.

Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Özçelik, evli ve 3 çocuk babasıdır.

https://www.tbmm.gov.tr/mv_resim/7014.jpg
Mücahit DURMUŞOĞLU
AK Parti Osmaniye Milletvekili
Türkiye Büyük Millet Meclisi Katip Üyesi
TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Üyesi

Mücahit Durmuşoğlu, 1 Şubat 1965'te Osmaniye'nin Kadirli İlçesi'ne bağlı Durmuşsofular Köyü'nde doğdu. Baba adı İlhan, Anne adı Dursun'dur.
Yüksek lisansını, Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde İşletme Yönetimi ve Organizasyon üzerine yaptı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitirdi. İlkokulu Durmuşsofular Köyü'nde ve Orta Öğrenimini ise Kadirli İmam Hatip Lisesi ile Kadirli Lisesi'nde tamamladı.
Kadirli Belediyesi ve Kadirli Orman İşletme Müdürlüğü'nde çeşitli görevlerde bulunduktan sonra, Başbakanlık'ta şef ve Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde başuzman olarak çalıştı.
Vakıfbank İştiraki Obaköy Genel Müdürlüğü'nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Kemerköy Elektrik Üretim Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü'nde
Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda Üst Kurul Müşaviri oldu.
Devlet Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı ve Adalet Bakanlığı'nda danışman,
TBMM Başkanlığı'nda ise Başkan Müşaviri ve Özel Kalem Müdürü olarak görev aldı.
25 ve 26. Dönem Osmaniye Milletvekili olan Durmuşoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi'dir.
İngilizce bilen Durmuşoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

https://www.tbmm.gov.tr/mv_resim/6708.jpg
Salim USLU
AK Parti Çorum Milletvekili
Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri
TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Üyesi

Salim Uslu, 14 Kasım 1955'te Çorum Alaca'da doğdu. Babasının adı İsmail, annesinin adı Menşure'dir.
Sendikacı, İşçi; Lise mezunudur.

1976'da Hak-İş'in kuruluşu ile sendikal faaliyetlerine başladı. Hak-İş Konfederasyonu ve
Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkanlığı; Türkiye Kalp ve Akciğer Organ Nakli Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi ve Genel Sekreterliği; AB-Türkiye Ekonomik ve Sosyal Konsey Karma İstişare Komitesi Üyeliği ve Eş Başkanlığı görevlerinde bulundu. Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu ile Avrupa Sendikaları Konfederasyonu İcra Kurulu Üyeliği; ILO Cenevre Delegasyonu, Uluslararası Endüstriyel İlişkiler Derneği, Türk Endüstriyel İlişkiler Derneği, Türkiye Ekonomi ve Sosyal Etüdler Vakfı, Stratejik Düşünce Enstitüsü Yüksek İstişare Kurulu ve Beşiktaş Futbol Kulübü Genel Kurul Üyeliklerinin yanında Türkiye Gönüllü Teşekkülleri Vakfı Kurucu Üyeliği ve Alaca Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Hak-İş Konfederasyonu Onursal Başkanı seçildi.
24. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri oldu.

Uslu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

https://www.tbmm.gov.tr/mv_resim/7082.jpg
Prof. Dr. Mustafa İSEN
AK Parti Sakarya Milletvekili
TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Üyesi

1953 yılında Sakarya Ferizli’de doğdu. 
İlköğretimini Sakarya’da, ortaöğretimini Çorum’da tamamladı.  Üniversiteyi Erzurum’da okudu ve aynı üniversitede akademik kariyerine başladı.
Erzurum Atatürk, Belgrad, Gazi, Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak ve Başkent Üniversitelerinde öğretim üyesi ve yönetici olarak görev yaptı.
Prof. Dr. Mustafa İsen, akademik hayatı sonrasında, 2002-2007 yılları arası Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığına atandı. 28 Ağustos 2007 yılında Sayın Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine tayin edildi.
12. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığını görevine getirildi.  
Aynı zamanda YÖK Genel Kurul Üyeliği ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği yapan Prof. Dr. Mustafa İsen, Türk dünyası akil adamlar meclisinde Türkiye’nin Aksakalı’dır.
25.   dönem Sakarya milletvekili seçilen Mustafa İsen,   26.   dönemde de milletvekilliği görevine devam etmektedir.
26. dönemde Türk-Pa üyeliğine; Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeliğine ve Türkiye Sırbistan Dostluk Grubu Başkanlığına seçildi.
İyi düzeyde İngilizce bilen İsen, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/display_image?p_id=60409
Ali AKYILDIZ
CHP Sivas Milletvekili
TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Üyesi

1 Haziran 1964'te Divriği'de doğdu. Baba adı Mustafa, anne adı Sümbül'dür.
Ziraat Mühendisi; Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ziraat Mühendisliği Bölümünü bitirdi.
Tarım Kredi Kooperatifleri Sivas Bölge Birliğinde çalıştı. Cem Vakfı Sivas Şubesi Başkanlığı, Sivas Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği, profesyonel ve amatör futbol hakemliği görevlerinde bulundu. Atatürkçü Düşünce Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası Sivas Şubesi ve Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği, Sivas Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Üyesidir.
Akyıldız, evli ve 1 çocuk babasıdır.

 

https://www.tbmm.gov.tr/mv_resim/7113.jpg
Prof. Dr. Kadri YILDIRIM
HDP Siirt Milletvekili
TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Üyesi

 

Kadri Yıldırım, 1959 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde doğdu.

İlk ve ortaöğretimini Diyarbakır’da tamamladı.
1984 yılında Siirt Eğitim Yüksekokulunu bitirdikten sonra 13 yıl öğretmenlik yapan Yıldırım, 6 yıllık medrese eğitiminin bir yıla yakın bölümünü Siirt’in Tillo ilçesinde aldı.

1994-2000 yılları arasında Harran Üniversitesinin İlahiyat Fakültesinde yükseklisans ve doktorasını yaptıktan sonra 2000 yılında Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yardımcı doçent olarak göreve başladı. Aynı fakültede 2004 yılında doçent, 2010 yılında profesör oldu.
2010-2015 yılları arasında Mardin Artuklu Üniversitesinde Kürdoloji Enstitüsü müdürü olarak görev yaptı.

Aynı üniversitenin İlahiyat Fakültesi kurucu dekanlığını yaptı. Kürtçe (Kurmancî, Zazakî, Soranî) ve Türkçenin dışında Arapça ve Farsçayı çok iyi bilen Yıldırım orta düzeyde de İngilizce bilmektedir.

Yıldırım, genelde Kürdoloji ve Teoloji alanında çalışmakla birlikte Kürt dili, tarihi, edebiyatı ve coğrafyası; Arap ve Fars dilleri, tarihleri, edebiyatları ve coğrafyaları alanlarında 14 kitap yazdı.

Yıldırım’ın ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunduğu birçok makalesi bulunmaktadır.

 

https://www.tbmm.gov.tr/mv_resim/7156.jpg
Prof. Dr. Ekmeleddin Mehmet İHSANOĞLU
MHP İstanbul Milletvekili
TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Üyesi

 

Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu, 26 Aralık 1943’de Kahire’de doğdu.
Babasının adı İhsan, annesinin adı Seniye’dir.

Öğretim üyesi, diplomat ve uluslararası yönetici. Son görevi İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri. İslam, Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi İRCİCA’nın Kurucu Genel Direktörü. IUPHS’nin Başkanı, Academia European, International Academy History of Science başta olmak üzere birçok uluslararası akademi üyesi. Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun Şeref Başkanı, Türkiye Kimya Derneği şeref üyesi, İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Kürsüsü kurucusu. Bir çok Türk ve yabancı üniversitede öğretim üyesi ve ziyaretçi profesör (A.Ü, Fen Fak, İnönü Üniversitesi, Exeter Üniversitesi, Münih Üniversitesi). Harvard Üniversitesi Ortadoğu Araştırma Merkezi Danışma Kurulu üyesi. UNESSCO proje yöneticisi. Mostar 2004 projesi yöneticisi.

Osmanlı Bilim ve Kültür tarihi, doğu-batı, Türk-Arap ilişkileri konularında çok sayıda eseri var. Eserleri Türkçe, İngilizce, Rusça, Arapça ve başka dillerde yayınlanmıştır. Bunlar arasında 18 ciltlik Osmanlı Bilim Literatürü Tarihi ve iki ciltlik Osmanlı Devleti ve Medeniyeti Tarihi, Mısır’da Türkler ve Kültürel Mirasları, Yeni Yüzyılda İslam Dünyası adlı eserler bulunmaktadır.

T.C. Üstün Hizmet Madalyası, Alexandre Koyre madalyası hamili. Birçok Devlet Başkanı tarafından madalya ve nişanlar ile taltif edilmiştir. Çok sayıda fahri doktor ve profesörlüğü bulunmaktadır. Bosna Hersek Cumhurbaşkanı  Rahmetli Ali İzzet Begoviç tarafından özel yetkili Büyükelçi (Ambassador at large) ünvanı ile onurlandırılmıştır.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Arapça, çalışmaları yürütecek düzeyde Fransızca ve Farsça bilen İHSANOĞLU, evli 3 çocuk babasıdır.