TBMM KÜLTÜR, SANAT VE YAYIN KURULU ÜYELERİ
(27. Dönem )


Sayın Süreyya Sadi BİLGİÇ
TBMM Başkanvekili
Kültür,Sanat ve Yayın Kurulu Başkanı

Süreyya Sadi BİLGİÇ

Ankara - 1961, Mehmet Sadettin, İsmet.

İktisatçı; İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat-İşletme- İstatistik bölümlerini bitirdi. Almanya'da Goethe Enstitüsü ve Münih Üniversitesinde Almanca eğitimi aldı.

23 yıl yurt içinde ve dışında özel sektörün değişik iş kollarında üst düzey yönetici ve iş sahibi olarak çalıştı. Bilgi işlem ve ileri teknoloji uygulamaları, tekstil ve perakende sektörlerinde görev aldı.

23, 24, 25 ve 26. Dönemde Isparta Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Kâtip Üyeliği, 24. Dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanvekilliği,

26 ve 27. Dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

İngilizce ve Almanca bilen Bilgiç, evli ve 2 çocuk babasıdır.


Sayın Ali ŞAHİN
TBMM İdare Amiri
Kültür,Sanat ve Yayın Kurulu Üyesi

Ali ŞAHİN

1970 yılında Nizip'te dünyaya geldi.

1990-1997 yılları arasında Pakistan Karaçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı.

1998 yılında Refahyol iktidarında Gaziantep Milletvekili Sayın Kahraman Emmioğlu'nun danışmanlığını yaptı. Danışmanlığın ardından İstanbul'da 2014 yılında Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi'ni (GASAM) kurdu; Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu Fahri Danışmanlığı yaptı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) çalışmalarında bulundu. Yenişafak ve Star Gazetelerinde dış politika eksenli analizler kaleme aldı.

2011 yılı 12 Haziran seçimlerinde 24. Dönem AK Parti Gaziantep Milletvekili olarak parlamentoya girdi. TBMM'de Dışişleri, AB Uyum, KPK, AKPM, Milli Savunma Komisyonu üyeliklerinde bulundu. Türkiye-Lüksemburg Dostluk Gurubu Başkanlığı yaptı.

2016 yılından itibaren 64. 65. ve 66. Hükümetler döneminde Avrupa Birliği Bakan Yardımcılığı görevini üstlendi.

24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen genel seçim ile 27. Dönem Gaziantep Milletvekili seçildi. TBMM'de Dışişleri Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Asamblesi Türk Grubu Üyeliği görevlerini yürütmüş olup Türkiye - Pakistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevine devam etmektedir. Şahin, 2019 yılında Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafından Pakistan Devletinin en büyük devlet nişanlarından olan Sitara-i-Quaid-i-Azam devlet nişanına layık görüldü.

AK Parti Genel Merkez'de Sosyal Politikalar Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

İngilizce, Arapça ve Urduca bilen ŞAHİN, evli ve 2 çocuk babasıdır.


Sayın Mustafa AÇIKGÖZ
TBMM Katip Üyesi
Kültür,Sanat ve Yayın Kurulu Üyesi

Mustafa AÇIKGÖZ

Nevşehir - 1971, Vehbi, Meliha.

Eczacı; Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdi.

23 yıl serbest eczacı olarak çalıştı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında kurucu üyelik ve yönetim kurulu üyeliği yaptı.

25 ve 26. Dönemde Nevşehir Milletvekili seçildi. 26. Dönemde TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi olarak görev aldı.

Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Açıkgöz, evli ve 2 çocuk babasıdır.


Sayın Rumeysa KADAK
TBMM Katip Üyesi
Kültür,Sanat ve Yayın Kurulu Üyesi

Rümeysa KADAK

İstanbul / Şişli - 1996, Erkan, Gülsüm.

Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.

2016^'da Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcılığı yaptı. Dünya şampiyonlarının katıldığı münazara turnuvalarında koordinatör olarak görev aldı. Başkanlığını yaptığı Meridyen Münazara Kulübü, ulusal ve uluslararası pek çok ödül kazanırken AK PARTİ Sivil Toplum Farkındalık Ödüllerinde Yılın Eğitim Projesi Ödülüne layık görüldü. KADEM, Meridyen Derneği, Organize Deliler, Okçular Vakfı, Gea Arama Kurtarma Derneği, Münazara ve Hitabet Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarında aktif görev alarak ulusal ve uluslararası projeler üretti. Medya ve eğitim alanlarında 4 farklı stajla eğitim hayatını tamamladı. 21 Mayıs 2017'de AK PARTİ 3. Olağanüstü Büyük Kongresinde MKYK Üyeliğine seçildi. Hâlen AK PARTİ Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığında Başkan Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin en genç milletvekilidir.

Kadak, temel düzeyde Fransızca ve Korece, çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.


Sayın Prof. Dr. Nabi AVCI
Eskişehir Milletvekili
Kültür,Sanat ve Yayın Kurulu Üyesi

Nabi AVCI

Bilecik / Pazaryeri - 1953, Abdullah, Habibe.

Öğretim Üyesi; Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesini bitirdi. Doktorasını Anadolu Üniversitesinde İletişim Bilimleri alanında yaptı.

Kültür Bakanlığında memuriyete başladı. Anadolu Üniversitesinin kuruluşunda İletişim Bilimleri Fakültesinde Öğretim Görevlisi oldu. Millî Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu. Çeşitli ulusal televizyon, dergi ve gazetelerde program yapımcısı, köşe yazarı ve genel yayın danışmanı olarak çalıştı. Başbakan Başmüşavirliği görevine getirildi. TÜBİTAK Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu Üyeliği ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanlığı yaptı. Telif ve tercüme olarak çok sayıda kitabı bulunmaktadır.

24, 25 ve 26. Dönemde Eskişehir Milletvekili seçildi. 24. Dönemde Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı oldu. 61, 62, 63 ve 64. Hükûmetlerde Millî Eğitim Bakanı, 65. Hükûmette Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev aldı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanıdır.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Avcı, evli ve 5 çocuk babasıdır.


Sayın Gamze AKKUŞ İLGEZDİ
İstanbul Milletvekili
Kültür,Sanat ve Yayın Kurulu Üyesi

Gamze AKKUŞ İLGEZDİ

İstanbul - 1969, Dursun, Remziye.

Diş Hekimi; İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu. Hizmet içi eğitim programıyla Çene Cerrahisi yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2011 yılında Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde başladığı yüksek lisans eğitimini, Yerel Yönetimlerde Kültür ve Sanat Politikaları çalışmasıyla tamamladı. Aynı üniversitede Siyaset Bilimleri alanında doktora çalışmasına devam etmektedir.

Meslek hayatına, 1992'de SSK Topçular Dispanserinde başladı. 1993'te SSK Okmeydanı Hastanesine atandı. 9 yıl ameliyathane bölümünün sorumluluğunu yürüttü. 1999-2001 yılları arasında Başhekim Yardımcılığı görevini üstlendi. Aynı yıllarda KESK'in aktif üyeleri arasında yer aldı. 18 yıl hizmet verdiği Sağlık Bakanlığından 2009 yılında ayrılarak İçişleri Bakanlığı kadrosuna geçti. Burada Türkan Saylan Tıp Merkezini kurarak hekim olarak görev aldı. Kadın Sığınma Evi, Teknolojik Gençlik Merkezi, Mamografi Merkezi, festivaller, sanat kursları ve bağımlılıkla mücadeleye yönelik sosyal çalışmaları projelendirip, hayata geçirdi. Sosyal Dönüşüm Vakfı ile Anneler Platformunun kurucusudur. Kadının Dönüşümü-Karanlığın Tahakkümü adlı kitabı 2017 yılında yayımlandı.

25 ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi olarak görev yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi 35 ve 36. Olağan Kurultayında Parti Meclisi Üyeliğine seçildi. Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

İngilizce bilen Akkuş İlgezdi, evli ve 1 çocuk annesidir.


Sayın Şevin ÇOŞKUN
HDP Muş Milletvekili
Kültür,Sanat ve Yayın Kurulu Üyesi

Şevin ÇOŞKUN

Muş Malazgirt doğumlu,

Üsküdar Kız Lisesinden mezun olduktan sonra, Yakındoğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü bitirdi. Namus Cinayetlerinin Basında Yer Alması konusu üzerine lisans tezi hazırladı.

İMC TV yurt servisinde 5 yıl süreyle editörlük görevi yaptı. Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları alanında çalışmalara katıldı.

İyi düzeyde Kürtçe bilmektedir.


Sayın Edip Semih YALÇIN
İstanbul Milletvekili
Kültür,Sanat ve Yayın Kurulu Üyesi

Edip Semih YALÇIN

Sivas / Gemerek - 1958, Kamuran, Zekiye.

Öğretim Üyesi; Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsünde, doktorasını Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yaptı. Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde yardımcı doçent, doçent ve profesör oldu.

Dekan Yardımcılığı, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bilim, fikir ve siyasete dair 14 kitabı, 49 makalesi bulunmaktadır.

24. Dönemde Gaziantep, 25 ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Akdeniz için Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA), Millî Savunma ve İçişleri Komisyonu Üyeliği yaptı. MHP Genel Başkan Yardımcısıdır.

İyi düzeyde İngilizce bilen Yalçın, evli ve 4 çocuk babasıdır.


Sayın Zeki Hakan SIDALI
Mersin Milletvekili
Kültür,Sanat ve Yayın Kurulu Üyesi

Zeki Hakan SIDALI

25.03.1969'da İstanbul'da doğdu. Baba adı Ahmet Murat, anne adı Lilyan'dır.

Lise eğitimini Avusturya Lisesi'nde üniversite eğitimini de Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde tamamlamıştır.

İş adamıdır. Aynı zamanda İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi olan Sıdalı, Sosyal Politikalar Başkanlığı Sekreterliği görevini yürütmüştür.

İngilizce, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca dillerini ileri derecede bilen Sıdalı,evli ve bir kız çocuğu babasıdır.