Meclis Soruşturması Komisyonları Sorgu Formunun Kullanımına İlişkin AçıklamalarBu sorgu formu, denetim yollarından Meclis soruşturması komisyonlarının bilgilerine erişilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Meclis soruşturması komisyonlarına ait söz konusu bilgilere ulaşmak için kullanılabilecek sorgu kriterleri aşağıda gösterilmiştir.

Sorgu Kriterleri

Dönemi ve Yasama Yılı:

Aradığınız Meclis soruşturması komisyon ya da komisyonların hangi dönemde ve yasama yılında kurulduğunu biliyorsanız seçiniz ve “Sorguyu Başlat” butonuna tıklayınız. Seçim yapmadığınız takdirde sorgu, komisyon bilgileri girilen Dönemlerdeki tüm yasama yıllarını kapsayacaktır.

Rapor Durumu

Aradığınız komisyonun raporunu verip vermediği, rapor vermişse raporunun görüşülüp görüşülmediğine ilişkin rapor durum sonuçlarına göre sorgu yapmak istediğinizde ilgili seçeneklerden birini seçerek “Sorguyu Başlat” butonuna tıklayınız. Seçim yapılmadığı takdirde, “Tüm durumlar” üzerinden sorgu yapılacaktır.

Esas Numarası

Komisyonun kurulmasına esas teşkil eden önergenin veya önergelerin TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı tarafından verilen esas numarasını biliyorsanız bu numaranın “9/” den sonraki kısmını yazıp “Sorguyu Başlat” butonuna tıklayınız. (Ör: 9/1 esas numaralı önerge için 1 yazılıp sorgu yapılmalıdır.)

Özeti

TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı tarafından içeriği yansıtacak bir özet hazırlanmaktadır. Özet içinde geçen herhangi bir ya da birden fazla ardışık kelimeyi bu alana yazıp “Sorguyu Başlat” butonuna tıklayınız.

 

Not

• Geçmiş dönem Meclis araştırması komisyonlarına Sorgu Formu sayfasının altında yer alan “Geçmiş Dönem TBMM Meclis Araştırması Komisyonları” linkinden ulaşabilirsiniz.

PDF " formatında hazırlanan dosyalar, Acrobat Reader programı ile açılmaktadır. Acrobat Reader programınız yoksa Adobe sitesinden yükleyebilirsiniz.