Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
27. Dönem 1. Yasama Yılı
10. Birleşim 25 Temmuz 2018 Çarşamba

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 111 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
25 Temmuz 2018 Çarşamba

BİRİNCİ OTURUM

Açılma Saati : 14.02

BAŞKAN : Başkan Vekili Mustafa ŞENTOP

KÂTİP ÜYELER : Burcu KÖKSAL (Afyonkarahisar), Bayram ÖZÇELİK (Burdur)

----- 0 -----

BAŞKAN - Türkiye Büyük Millet Meclisinin 10'uncu Birleşimini açıyorum.

Toplantı yeter sayısı mevcuttur, görüşmelere başlıyoruz.

Gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz vereceğim.

Gündem dışı ilk söz, Çorum'da sağlık alanında yapılan yatırımlar hakkında söz isteyen Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan'a aittir.

Buyurun Sayın Ceylan. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

AHMET SAMİ CEYLAN (Çorum) -Sayın Başkan, Gazi Meclisimizin değerli milletvekilleri; öncelikle hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Çorum ilimize yapılan sağlık yatırımlarıyla ilgili söz almış bulunuyorum. Değerli milletvekilleri, 2002 yılından bu tarafa AK PARTİ'mizin on altı yıllık iktidar döneminde Çorum ilimize sağlık yatırımları dâhil tüm diğer yatırımlarla beraber 14,9 milyar yani 14,9 katrilyon yatırım yapılmıştır. Bu miktar sadece tamamlanmış yatırımlar olup devam eden yatırımlar bu miktara dâhil değildir.

Değerli milletvekilleri, Çorum ilimizin üniversite özlemi de Sayın Cumhurbaşkanımız, o zamanki Başbakanımız tarafından tüm illere üniversite yapılması gerektiği sözü üzerine, her ile bir üniversite politikası doğrultusunda 2006 yılında giderilmiştir. Özellikle Hitit Üniversitesi bünyesinde kurulan tıp fakültemizle birlikte Çorum sağlık alanında yeni bir çığır açmıştır. Çorum'da AK PARTİ'miz tarafından yapılan sağlık yatırımlarında ana hedefimiz, amacımız, Çorum'da yaşayan kardeşlerimizin, Çorum'da ikamet eden vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerini yerelde tamamlaması ve dışarıya sevkin minimize edilmesi olmuştur. Yapılan hizmetlerde her zaman insanımızı merkeze koymuşuzdur. Her zaman insan odaklı yatırımlar yapmışızdır.

Her şeyin başı sağlık diyoruz ya, insan sağlığından önemli hiçbir şeyin olmadığını biliyoruz. Bakın, Çorum'da sağlıkta AK PARTİ döneminde nereden nereye gelmişiz? Bunu söylemeden önce de sadece geçmiş dönemde AK PARTİ hükûmetlerinden önce sağlığın hangi durumda olduğunu da söylemek isterim. SSK hastaneleri vardı. Bir zamanlar SSK'lı olarak çalışan milletvekillerimiz bilirler. Hastanede muayene olmak, sıra almak, muayene olduktan sonra da ilaç almak başka bir dertti. O dönemde Sayın Cumhurbaşkanımız "Bu hastaneleri devlet hastanesiyle birleştireceğiz." deyince bazı çevreler, güya işçiden, emekçiden yana olduğunu söyleyen, yıllardır böyle siyaset yapıp buralardan oy toplamaya çalışanlar ayağa kalkmıştı "SSK hastanelerini kapattırmayız, birleştirtmeyiz." diye. Oysa Sayın Cumhurbaşkanımız yine o zaman doğruyu yaptı ve bu hastaneleri devlet hastanesi çatısı altında birleştirdi ve işçimizin, emekçimizin sağlık alanında rahat şekilde tedavi görmesini sağladı.

Bakın, şimdi, değerli arkadaşlar, Çorum'daki tüm ilçelerimizde yeni devlet hastaneleri yaptık, yeni ağız diş sağlığı merkezleri yaptık. Özellikle, 750 yatak kapasiteli Hitit Üniversitesi Tıp Fakültemizle afiliye olan devlet hastanemizde, bünyesindeki tüm bölümlerle beraber, 141 öğretim üyesi, yine 161 pratisyen ve uzman hekim görev yapmaktadır. Sadece bir örnek vermek isterim: Bu hastanemizde 2012 yılında kurulmuş olan kardiyovasküler cerrahi ve anjiyografi bölümlerinde şu ana kadar 15 bin Çorumlu kardeşimiz anjiyo olmuş ve bin Çorumlu kardeşimiz de açık kalp ameliyatı olmuştur. 15 bin Çorumlu kardeşimiz eğer dışarıya sevk olsaydı, yanında 2 kişiyle gidecekti, 3 kişiyle gidecekti yani 45 bin kişi kendi tedavisini dışarıya gidip eziyet çekmeden Çorum'da sağlamış oldu.

Yine Çorum'da, Türkiye'de 4 tane olan diyabetik ayak servisimiz açılmıştır ve bu hastanemiz, Hitit Üniversitesi Erol Olçok Hastanemiz şu anda dışarıdan yüzde 35 sevk alarak faaliyetlerine devam etmektedir. Yani bunlar saymakla bitmez.

Değerli kardeşlerim, buradan bir müjde vermek isterim. Diş hekimliği fakültemiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla, Bakanlar Kurulumuzun imzasından geçmesiyle şu anda Çorum'da açılmış durumdadır. Bu sene eğitim öğretim döneminde öğrenci alacaktır ve yapılan, şu anda ihalesine çıktığımız diş hastanesiyle beraber afiliye olunca da diş sağlığıyla ilgili sorunu olan...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

AHMET SAMİ CEYLAN (Devamla) - Sayın Başkan...

BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Ceylan, sağ olun.

AHMET SAMİ CEYLAN (Devamla) - Peki, teşekkür ederim. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Gündem dışı ikinci söz, Denizli'de hakkında adli işlem olmadan

1

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki