Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
27. Dönem 3. Yasama Yılı
80. Birleşim 09 Nisan 2020 Perşembe

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 23 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
9 Nisan 2020 Perşembe

BİRİNCİ OTURUM

Açılma Saati: 14.00

BAŞKAN: Başkan Vekili Levent GÖK

KÂTİP ÜYELER: Bayram ÖZÇELİK (Burdur), Enez KAPLAN (Tekirdağ)

-----0-----

BAŞKAN - Türkiye Büyük Millet Meclisinin 80'inci Birleşimini açıyorum.

Toplantı yeter sayısı vardır, görüşmelere başlıyoruz.

BAŞKAN - Değerli arkadaşlarım, gündeme geçmeden önce 3 sayın milletvekilimize gündem dışı söz vereceğim ancak önce bir hususu belirtmek istiyorum: Meclis çalışmalarına maskeyle ve sosyal mesafeyi koruyarak başladığımız bu hafta, bütün arkadaşlarımızın özellikle sosyal mesafe konusunda daha özenli olmalarını rica ediyorum değerli arkadaşlarım. Tartışmalarımızı birbirimizin yakınına kadar gelecek şekilde sürdürmenin ne kadar yanlış olduğunu söylememe gerek yok. Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz, çok dikkatli olmalıyız. En ufak bir ihmalimizde önlenemeyecek sonuçlarla karşılaşmak mümkündür. Arkadaşlarımızın sosyal mesafeyi korumaları konusunda özenli ve önemli bir dikkati göstermelerini rica ediyorum. Bu iş, hafife alınacak bir iş değil değerli arkadaşlarım. Sinirlerimize hâkim olacağız değerli arkadaşlarım. Sinirlerimize hâkim olarak, görüşlerimizi medeni ölçüler içerisinde söyleyerek ama birbirimize sosyal mesafeyi mutlaka koruyarak bu çalışmaları sürdürmek durumundayız. Ben, bu özeni bütün arkadaşlarımdan beklediğimi ifade ediyorum.

Değerli milletvekilleri, gündem dışı ilk sözü coronovirüs salgının toplum psikolojisine etkileri hakkında söz isteyen Amasya Milletvekilimiz Sayın Hasan Çilez'e veriyorum.

Buyurun Sayın Çilez. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Süreniz beş dakika.

HASAN ÇİLEZ (Amasya) - Teşekkür ederim Sayın Başkanım.

Çok Kıymetli Başkanım, değerli milletvekilleri ve aziz milletim; sözlerimin başında sizleri saygı, sevgi ve hürmetle selamlıyorum.

Sözlerimin ilk başında PKK terör örgütünün Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde yaptığı kalleşçe saldırıyı kınıyor ve lanetliyorum. Bu saldırıda şehit olan orman kesimi yaparak geçimini sağlayan 5 kardeşimizin Rabb'im şehadetlerini kabul etsin.

Yine, coronavirüs salgınında vefat edenlere Allah'tan rahmet diliyorum, bu salgının pençesinde şu anda hasta olarak hastanelerimizde yatan kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum.

Sayın Başkanım, Covid-19 coronavirüs salgını dünyamızı kasıp kavuruyor. Bu salgınla mücadelenin en etkin yolu sıfır temas. Kendimizi mümkün olduğunca izole etmemiz gerekiyor. O yüzden diyoruz ki: "Evde kal Türkiye'm." Yaklaşık 15-20 gündür insanlarımız büyük oranda evlerinde, zorunlu hâller dışında dışarıya çıkmıyorlar. İş ve kamu hayatında ise gerekli tedbirler alınarak üretim ve ticaret devam ediyor.

Çay ocağında oturup çay-simide hasret kaldık, el sıkışmanın ne büyük nimet olduğunu yine bugünlerde anladık. Tabii ki bunlar çok can sıkıcı durumlar. İnsanlarımız evlerinde televizyon, internet ve sosyal medya üzerinden süreci takip ediyorlar.

Bu süreçte devletimiz tüm kurumlarıyla milletinin hizmetindedir, bununla gurur duyuyoruz. Dünyada şu ana kadar hiçbir devlette görülmeyen gayreti bizim devletimiz gösteriyor. Sağlık Bakanımız başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın her biri bu sürecin baş kahramanlarıdır. En yüksek risk seviyesine rağmen çalışmalarını sürdürmektedirler.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza bağlı il müdürlüklerimiz, sosyal hizmet merkezi çalışanlarımız, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımız aracılığıyla büyük bir gayret gösteriyorlar. Vali ve kaymakamlarımız sürekli sahadalar. Vefa gruplarımızda gönüllü olarak çalışan öğretmenlerimiz, imamlarımız, polisimiz, jandarmamız, PTT çalışanlarımız ve diğer kamu personelimiz âdeta bir destan yazmaktadırlar. Âdeta seferberlik ruhuyla ev ev, kapı kapı dolaşarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermektedirler. Bu süreçte üretimi durdurmayan iş insanlarımız ve işçilerimize teşekkür ediyorum. Özellikle maske, eldiven, ilaç, alkol gibi coronavirüsle mücadelede kullanılan ürünlerin üretilmesinde sürecin durmaması gerekiyor. Bu süreçte de benim seçim bölgem olan Amasya Suluova ilçemizdeki Amasya Şeker Fabrikamızda alkol üretimini 6 milyon litre gibi bir hedef koyarak üreten çok değerli işçilerimize ve yönetici arkadaşlarımıza buradan bu milletin bir evladı olarak da

1

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki