Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
26. Dönem 2. Yasama Yılı
120. Birleşim 27 Temmuz 2017 Perşembe

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 57 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
27 Temmuz 2017 Perşembe

BİRİNCİ OTURUM

Açılma Saati: 14.03

BAŞKAN: Başkan Vekili Ahmet AYDIN

KÂTİP ÜYELER: Mustafa AÇIKGÖZ (Nevşehir), Ali Haydar HAKVERDİ (Ankara)

-------0-------

BAŞKAN - Türkiye Büyük Millet Meclisinin 120'nci Birleşimini açıyorum.

Toplantı yeter sayısı vardır, görüşmelere başlıyoruz.

Gündeme geçmeden önce üç sayın milletvekiline gündem dışı söz vereceğim.

Gündem dışı ilk söz, Mescid-i Aksa'da son dönemde yaşananlar hakkında söz isteyen İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç'a aittir.

Sayın Dalkılıç, buyurun. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

HALİS DALKILIÇ (İstanbul) - Sayın Başkanım ve değerli milletvekilleri; yüce Meclisin çatısı altında bulunan, özünde, mayasında, ruhunda, damarlarında barışı, kardeşliği, sevgiyi, hoşgörüyü, dayanışma ve paylaşmayı, mazluma sahip çıkmayı kendine şiar edinmiş Anadolu'nun güzel gönüllü insanlarını sevgi, saygı, muhabbetle selamlıyorum.

Bugün, Anadolu'nun her renk ve tonundan ortak paydası olan, her birimizin müşterek derdi ve sürgün sevdamız olan Kudüs hakkında duygularımı paylaşmak istiyorum.

Tüm dünya gayet iyi bilir ki ideolojisi ne olursa olsun Anadolu insanının her biri için Kudüs sancaktır, kutsaldır. Başta Filistinli kardeşlerimiz ve Orta Doğu olmak üzere, tüm Müslümanlar, hatta insanlığın gözü Türkiye Büyük Millet Meclisinde ve Türkiye'dedir. Herkes bilir ki İstanbul'un fethinin temel dayanağı Kudüs'ün fethidir. Kudüs fethedilmeden İstanbul asla fethedilemezdi. Kudüs ile İstanbul arasında dün de kader bağı vardı, bugün de kader bağı var, yarın da olacaktır.

Onun için, Kudüs esir düşerse İstanbul kan ağlar. Bunu görmek için İstanbul'un yani Anadolu'nun gözlerine değil, yüreğine bakmak şarttır. Kudüs gözbebeğimizdir. Tüm insanları, ya insanlıkta eşimiz ya da dinde kardeşimiz bilen, her daim mazlumun ve mağdurun yanında olan, iyilik medeniyetinin fertleri olarak, bizler, hem Kudüs'e hem tüm kutsal değerlerimize hem inanç özgürlüğü, vicdan hürriyeti ve bu bağlamda, nerede bir haksızlık varsa, nerede bir zulüm varsa yüreğimizde ve her zerremizde karşısında olmaya devam edeceğiz. Bu yüce Meclisin en temel vasıflarından bir tanesi de budur. Kudüs gibi ortak paydalarımız söz konusu olduğunda sergilediğimiz ortak ve güçlü tavırla tüm dünyaya, sömürge ve zulüm tutkunlarına heveslerini kursaklarında bırakacak tavrı beraber sergileyeceğiz.

Tüm peygamberleri kutsal sayan ve benimseyen Müslümanlar için bir İslam şehri ve bir kurucu şehirdir Kudüs. Bildiğiniz gibi Allahuteala bütün peygamberlere hep birlikte içinde namaz kılma şerefini Mescid-i Aksa'ya nasip etmiştir. Kudüs halkları asırlar boyunca her türlü baskıya, zulme, işkence ve cinayete maruz kalmıştır. Bu halklar inanç özgürlüğü, huzur, refah, adaletin tadını ancak Müslümanların himayesinde yaşamışlardır. Râşid halifelerden Hazreti Ömer'in Kudüs'ü fethetmesinden itibaren Emevi, Abbasi, Eyyubi, Memluklü ve Osmanlı dönemleri bunun şahididir.

Osmanlı döneminde Kudüs manevi değerini ve kudretini hak ettiği şekliyle muhafaza etmiştir. Bu dönemde Kudüs'e ve özgürlüklere verilen önem had safhaya ulaşmıştır. Dinî konumunun yanı sıra Müslümanların buraya olan muhabbetlerinden dolayı Osmanlılar buraya karargâhlar kurmuşlar, surlar inşa etmişler ve bu kutsal kente her türlü hizmeti ve desteği vermişlerdir. Osmanlıların Kudüs'e girişleri tıpkı Hazreti Ömer ve Selahattin Eyyubi gibi kan dökmeden, barışçıl yollarla olmuştur.

Bu Meclisin çatısı altında bulunan bilinçli, yürekli, vicdanlı insanlara yaşadığımız bu coğrafyanın ve Anadolu medeniyetinin bir ödevi vardır, bu da bizim Kudüs'e olan bakış açımızdır. Bizim Kudüs'e bakış açımız coğrafi esaslara asla dayanmaz; kültürel ve manevi dayanaklarımız, insani ve tarihî ilham kaynaklarımız vardır. Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya karşı bu mukaddes mekân harem bölgesidir, emân yurdudur, buraya giren emniyettedir. İslamiyet'in geçmiş asırlarında olduğu gibi Osmanlılarda da ister Yahudi ister Hristiyan olsun inançlarına, mezheplerine bakmaksızın tüm Kudüs halkları barış, huzur içerisinde birlikte yaşamışlar ve Kudüs'ü bütün insanlar için barışın şehri yapmışlardır.

Günümüzde işgal altında kalmış olması Kudüs'ün konumundan ve değerinden hiçbir şeyi değiştirmez. Çünkü İslam ümmeti nezdinde dinî bir akide, inanç merkezi, ibadet merkezi, vazgeçilmez sevdamız, davamız olmaya devam edecektir. Hiçbir kral ya da devlet başkanının buranın bir karışından vazgeçme hakkına sahip olmadığını söylemek istiyorum. Kudüs'ün izzeti bizim izzetimizdir. Kudüs, iman tarihimizin, inanç ve medeniyetimizin beşiğidir. Kurulduğundan beri Mescid-i Aksa bir İslam mabedidir ve kıyamete kadar öyle kalacaktır. Kudüs'ün üzerinde başka heveslerin gerçekleşmesini asla kabul etmemiz mümkün değildir. Kudüs, Müslümanların manevi başkentlerinden biridir.

Bu vesileyle, Cenab-ı Hak'tan Mescid-i Aksa'yı zalimlerin zulmünden muhafaza

1

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Gezi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

TBMM ZİYARETÇİ KABUL SALONU 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDE AĞIR HASAR GÖRDÜĞÜNDEN, BAKIM ONARIM FAALİYETLERİ BİTİNCEYE KADAR HALK GÜNÜ UYGULAMASI YAPILAMAYACAKTIR.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Mustafa Necati Kültür Evi

Mustafa Necati Kültür Evi

İki katlı tarihi binanın giriş katında TBMM Kültür Sanat ve Yayın Kurulu Başkanlığı Sergi Salonu bulunmaktadır. Sergi Salonunda TBMM Kültür Sanat ve Yayın Kurulu Başkanlığı tarafından kabul görmüş eserler, halka açık olarak sergilenmektedir.

Mustafa Necati Kültür Evi Tanıtım Sitesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki