Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
26. Dönem 2. Yasama Yılı
97. Birleşim 25 Mayıs 2017 Perşembe

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 17 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
25 Mayıs 2017 Perşembe

BİRİNCİ OTURUM

Açılma Saati: 14.00

BAŞKAN: Başkan Vekili Pervin BULDAN

KÂTİP ÜYELER: İshak GAZEL (Kütahya), Mücahit DURMUŞOĞLU (Osmaniye)

-----0-----

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 97'nci Birleşimini açıyorum.

Toplantı yeter sayısı vardır, görüşmelere başlıyoruz.

Gündeme geçmeden önce üç sayın milletvekiline gündem dışı söz vereceğim.

Gündem dışı ilk söz, kayıp çocuklar hakkında söz isteyen Diyarbakır Milletvekili Sayın Nimetullah Erdoğmuş'a aittir ama Sayın Erdoğmuş şu anda Genel Kurulda yok.

İkinci konuşmacıyı çağıralım, Sayın Erdoğmuş gelince hakkını tekrar kullanır.

Gündem dışı ikinci söz, 27 Mayıs Cumartesi gününün ramazan ayının başlangıcı olması münasebetiyle söz isteyen Kahramanmaraş Milletvekili Sayın İmran Kılıç'a aittir.

Buyurunuz Sayın Kılıç. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Süreniz beş dakika.

İMRAN KILIÇ (Kahramanmaraş) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; çok büyük ve mübarek bir ay gölgesini üzerimize salmıştır. İslam, kamerî yılın 9'uncu ayı olan ramazanda oruç tutmayı emreder. Bu ayın tamamında Müslümanlar fecir vaktinden akşama kadar yemekten, içmekten ve nefsani ilişkilerden uzak durur. Yarının orucunu tutacağına dair kendisini daha akşamdan ciddi olarak hazırlar. Sahurla ve imsakle başlayan oruç güneşin batışında açılır. İftar bütün aile ve bazen de komşular için bir davete dönüşerek, Müslümanlar gün boyunca kazandıkları zaferi kutlarlar. Oruç, insan faaliyetleri açısından günlük hayatın ritmini değiştirir. Yerleşim birimlerinde şafağın yaklaşması ve güneşin batması davul çalınarak, İlahî söylenerek ve ezanla ya da büyük kasaba, ilçe ve illerde bütün bunlarla ve merkezî alanlarda top ateşlenerek duyurulur. Gazeteler, radyolar, dergiler, televizyonlar özel iftar ve sahur programları yaparlar. Mahyalar, minarelerin ışıklandırılması, iftar çadırları ve oradaki organize programlar, her türlü dinî amaçlı, sosyal ve kültürel etkinlikler halkın bilgilenmesine ve duygulanmasına vesile olur. Ramazan gecelerinde yatsı namazından sonra teravih namazı cemaat hâlinde kılınır. Bu namazda çoğu defa, Kur'an-ı Kerim'in cüz cüz ramazan boyunca okunarak hatim indirildiğine şahit olunur.

Ramazanın sonuna doğru Kur'an'ın "Kadir Gecesi" olarak adlandırdığı, ilk ayetlerin vahyolunmaya başladığı bir geceyi Müslümanlar Allah'a dua ve ibadet içinde geçirirler. Hayatlarını ona kulluğa ve itaate adaklarını hulusikalp ve azimle tekrar ederler. Ramazanın her gününde, ihtiyacı olanlara yardımseverlik ve misafirperverliklerini gösterir, sadaka verir ve salih ameller işlerler. Ayın sonun gelmeden fakirlere, ev halkının tümü yahut bakmakla yükümlü olduğu her kişi adına, yetişkin bir insanın bir günlük beslenmesini sağlayacak bir miktarı sadakayıfıtr, fitre olarak verir, dağıtırlar. Müslümanlar ramazanı mübarek bir ay, rahmet ve mağfiret ayı olarak adlandırırlar. Bu ay, bütünüyle kendini tezkiye ve itaat için ahdini yenileme ayıdır. Mazlum, mağdur, mahrum ve muhtaç insanlığı hatırlama, acıma ve teselli verme ayıdır. Hepsinin üstünde, nefsin birçok ihtiras ve arzularının bastırılmasıyla kendini idare etme ve disiplin ayıdır. Sahur ve iftar arası bir düzen ve disiplin tekerrürüdür. Ramazan ayında İslam âleminin yaşadığı iktisadı iklim, İslamiyet'in iktisat anlayışının mahyalaşmış önemli yansımasıdır. Tüketimin kanaat ve dizgin altına alındığı, üretimin en verimli şekilde tüketildiği bir ekonomi modelinin oluştuğu ramazanda işin ilginci servet dolaşımı artar, zekât ve sadakalar sosyal güvenliğe sigorta olur. Fertlerin her birinin bu işi yüklenmesiyle bu müessese verimli ve güvenli bir şekilde çalışır, suistimal olmaz, darlık önlenir, manevi ortak kazanç artar. Ramazan, Müslümanlar için kendini hesaba çekme ayıdır; ahlaki ve ruhi değer ve sorumlulukların birikimini temin eden tek aydır.

Oruçlu bir günün iftarla son bulması gibi ramazan da o manada bayramla son bulur. Bu bitiş Müslümanların hep beraber cemaat hâlinde kıldıkları 2 rekâtlık bayram namazıyla kutlanır. Müslümanlar o gün temiz ve en güzel elbiselerini giyerler, coşku içinde tebriklerle namazlarını eda ederler. Bayram namazından sonra Müslümanlar birbirlerini tebrik ederler, iyi dilek ve temennilerini ifadeyle hayırhahlık dilerler; aynı niyet ve hislerle çocuklara ve fakirlere hediyeler dağıtırlar ve birbirlerine çok ihtimamlı davranırlar. Ramazan içinde verilen zekâtlar da bayramı idrak eden fakir ve yoksulların yardımına yetişir, günlük sıkıntılarına bir ferahlama getirir.

İnsanların bu ayda üç tavır içinde olduklarını görüyoruz. Müminler ramazanda maddeten ve manen neşe alırlar, mazeretleri sebebiyle oruç tutamayanlar da bu neşeye dâhildir. Yahya Kemal'in dediği gibi "Mademki böyle duygularım kaldı, çok şükür." diyen, bu

1

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Gezi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

TBMM ZİYARETÇİ KABUL SALONU 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDE AĞIR HASAR GÖRDÜĞÜNDEN, BAKIM ONARIM FAALİYETLERİ BİTİNCEYE KADAR HALK GÜNÜ UYGULAMASI YAPILAMAYACAKTIR.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Mustafa Necati Kültür Evi

Mustafa Necati Kültür Evi

İki katlı tarihi binanın giriş katında TBMM Kültür Sanat ve Yayın Kurulu Başkanlığı Sergi Salonu bulunmaktadır. Sergi Salonunda TBMM Kültür Sanat ve Yayın Kurulu Başkanlığı tarafından kabul görmüş eserler, halka açık olarak sergilenmektedir.

Mustafa Necati Kültür Evi Tanıtım Sitesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki