Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
26. Dönem 3. Yasama Yılı
89. Birleşim 20 Nisan 2018 Cuma

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 33 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
20 Nisan 2018 Cuma

BİRİNCİ OTURUM

Açılma Saati: 14.02

BAŞKAN: İsmail KAHRAMAN

KÂTİP ÜYELER: Vecdi GÜNDOĞDU (Kırklareli), Sema KIRCI (Balıkesir)

----- 0 -----

BAŞKAN - Türkiye Büyük Millet Meclisinin 89'uncu Birleşimini açıyorum.

Toplantı yeter sayısı vardır.

Gündeme geçmeden önce İç Tüzük'ün 60'ncı maddesine göre 15 milletvekiline yerlerinden birer dakika söz vereceğim. Grup başkan vekillerine de yine yerlerinden ikişer dakika söz verilecektir.

İlk söz, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Sayın Sibel Özdemir.

Buyurun efendim.

SİBEL ÖZDEMİR (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; kurulan ittifakın ortaklarından biri, tek başına iktidarda olan siyasi partinin ve liderinin ülkeyi iyi yönetemediğini, bu yönetim krizinin faturasının yakın bir tarihte ülkemize çok ağır olacağı öngörüsünde bulunarak erken seçimin bir millî mecburiyet olduğunu, ülkenin bir belirsizlik ortamına sürüklendiğini ve bu yönetim anlayışının mutlaka değişmesi gerektiğini erken seçim talebiyle ortaya koydu. İşte, tam da bizim söylediğimiz istikrarsızlık, belirsizlik, ekonomik darboğaz ve bölgesel güvensizlik ortamına sürüklenmemizin tek sorumlusu olan bu iktidar ve lideri olduğunu da teyit etmiş oldu. Ve bugün Genel Kurulda seçim kararı alarak 81 milyonun, hepimizin huzuru ve refahı için bir fırsat yaratacağız ve 24 Haziranda bu panik ve korku ittifakına demokrasiden ve istikrardan yana olan herkesle bir araya gelecek…

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Teşekkür ediyorum efendim.

İkinci söz hakkı, Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Sayın Ömer Fethi Gürer.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Teşekkürler Sayın Başkan.

Sağlık çalışanlarına AKP hükûmetlerinde vaat çok ama icraat yok. AKP Genel Başkanı Erdoğan, 2014 yılından beri her Tıp Bayramı'nda beş yıla bir yıl yıpranma sözü verdi ancak gerçekleşmedi. Seçim öncesi de bu sözlerini tekrarlayacaklardır.

Sağlıkçılar içinde ilk ve acil yardım bölümü paramedikler, acil tıp teknisyeni ve teknikerleri hastane öncesi acil sağlık hizmetleri görevlileri Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışıyorlar. Acil tıp teknisyenleri, Millî Eğitim Bakanlığından, dört yıllık mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun oluyorlar. Ambülans acil bakım teknikerleri üniversitelerin iki yıllık ilk ve acil yardım ön lisans mezunlarıdır. Görev ve yerleri hastane öncesi acil bakım olan bu kişiler Sağlık Bakanlığının atama kadrosu içinde yer almamaktadır. En az 4 bin kişinin bu kadrolarda atama beklediklerini belirtiyor, Sağlık Bakanının bunlar için kadro tahsisine yardımcı olmasını temenni ediyorum.

Sağ olun Başkanım.

BAŞKAN - Teşekkür ediyorum efendim.

Halkların Demokratik Partisi Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım.

Buyurun.

BEHÇET YILDIRIM (Adıyaman) - Teşekkürler Başkanım.

Nisan ayında Türk Tabipler Birliğinin seçimli kongre süreci başlamıştır. Geçen hafta ve bu hafta sonu yapılan seçimlerde barış ve özgürlük yanlısı hekimler büyük başarı elde etmiştir. Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere büyükşehirlerin oda seçimlerini kazanan Etkin Demokratik TTB Grubu'nu buradan kutluyorum. İktidarın ve sarayın desteklediği listeler resmen hüsran yaşamışlardır. Her türlü baskı ve iktidarın vaatlerine rağmen hekimler barışa ve özgürlüğe sahip çıkmışlardır. Anketlere meraklı olan sarayın dikkatine bu durumu sunuyoruz.

Yaşasın halkların kardeşliği diyorum.

BAŞKAN - Teşekkür ediyorum efendim.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Sayın Nihat Yeşil…

AK PARTİ Kahramanmaraş Milletvekili Sayın İmran Kılıç…

1

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki