Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
25. Dönem 2. Yasama Yılı
1. Birleşim 01 Ekim 2015 Perşembe

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 27 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
1 Ekim 2015 Perşembe

BİRİNCİ OTURUM

Açılma Saati: 15.00

BAŞKAN: İsmet YILMAZ

KÂTİP ÜYELER: Emre KÖPRÜLÜ (Tekirdağ), Fehmi KÜPÇÜ (Bolu)

-----0-----

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 25'inci Yasama Döneminin İkinci Yasama Yılının 1'inci Birleşimini açıyorum.

Toplantı yeter sayısı vardır, gündeme geçiyoruz.

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, değerli konuklar; bugün yüce Meclisimizin yeni yasama yılını açıyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.

Kuruluşundan bugüne kadar yüce Meclisimizin çatısı altında milletimize hizmet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere yüce Meclisin tüm mensuplarını saygıyla selamlıyorum. Ayrıca bu ülke için en büyük fedakârlığı yapan aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum.

Yeni yasama yılını yeni bir seçim süreci içinde açıyoruz. Demokraside millet denetiminin en somut şekli seçimdir. Milletimizin, bu denetimi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en iyi şekilde yerine getireceğine olan inancım tamdır. Halkımızın seçime tam olarak katılması millî iradenin Meclise tam olarak yansımasını da sağlayacaktır. Yapılacak seçimin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Sayın milletvekilleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruluşundan bugüne kadar aldığı kararlarla, çıkardığı yasalarla ülkemizin kaderini belirledi. Meclisimiz bugün de demokrasimizin kalbi ve sorunlarının çözüm adresidir. Demokrasinin, özgürlüğün, refahın ve huzurun hâkim olduğu güçlü bir Türkiye ortak hedefimizdir. Milletimizin demokrasi bilinci ve olgunluğu bizim en büyük güvencemiz ve ilham kaynağımızdır. İktidarı ve muhalefetiyle birlikte tüm siyasi partilerimizin ülkemizin ekonomik ve siyasi hayatındaki emek ve katkıları her türlü takdirin üstündedir. Bu Gazi Meclisin mümtaz bir şahsiyeti ve köklü değerleri vardır. Bu çerçevede, iş birliği ve diyalog kanallarının açık tutulması, uzlaşı kültürünün geliştirilmesi, demokratik ilkelerin bir bütün hâlinde hayata geçirilmesi ülkemizin çağdaş uygarlık yolunda atacağı adımları güçlendirecektir. Sağduyu içinde, milletimizin ortak değerlerine ve birbirimizin görüşlerine saygı göstererek demokratik kültürün daha da yerleşmesini sağlamalıyız. Bu itibarla, Türkiye Büyük Millet Meclisinin saygınlığını ve itibarını yükseltmek dün olduğu gibi bugün de hepimize düşen öncelikli görev ve sorumluluktur.

Sayın milletvekilleri, demokratik yol ve yöntemler çerçevesinde her sorunun konuşulacağı ve çözüleceği yer bu Meclistir. Bugün ülkemizin öncelikli sorunu toplumun geleceğine, huzur, barış ve istikrarına karşı en büyük tehdit olan terördür. İnsanlığa karşı bir suç olan terör ekonomik kalkınmanın da önündeki en büyük engeldir. Hukuk devleti ilkesinden taviz vermeden, hep birlikte teröre karşı güçlü ve kararlı bir yaklaşım sergilemeli, milletimizin bekasını her şeyin üstünde tutmalıyız. Toplumsal barışı koruma ve sürdürme konusunda herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Millî birlik ve beraberliğimiz bizim en büyük gücümüzdür. Bir arada, huzur içinde yaşamak için birbirimizi daha çok anlamalı, birlikte daha çok çalışmalı ve ortak değerlerimizi birlikte savunmalıyız. Milletimizin de bizden beklentisi budur. Gelecek nesillere çözülmesi zor sorunlar bırakmak yerine barış ve huzur içerisinde güçlü bir ülke bırakmak bizlerin en önemli görevidir. Değişen dünya, ülke ve toplum şartlarına uygun yeni çözüm yöntemlerini birlikte geliştireceğiz. Bu millet millî mücadelesiyle bu coğrafyanın mazlum milletlerine nasıl örnek olduysa kendi sorunlarını çözme konusunda da örnek olacaktır. Etnik kimlik ya da inanç farklılıkları adına kamplaşarak kesret içinde vahdet, çokluk içinde birlik fikrinden uzaklaşan toplumların yaşadığı büyük acıları bu coğrafyada yaşayan herkes görmektedir.

Sayın milletvekilleri, Türkiye, sorunlarına rağmen ateş çemberine dönmüş bir coğrafyada güçlü demokrasisi ve güçlü ekonomisiyle bölgenin huzur adası durumundadır. 28 Avrupa Birliği ülkesi 120 bin sığınmacıyı nasıl paylaşacağını tartışırken, İngiltere 20 bin sığınmacıyı beş yılda kabul edebileceğini açıklamışken, Türkiye 2 milyondan fazla sığınmacıyı kabul ederek 7,5 milyar doların üzerinde bir harcama gerçekleştiren ülkedir. Millî gelirine oranla dünyada en fazla yardım eden ülke de Türkiye'dir.

Sayın milletvekilleri, Türkiye, çağdaş bir ülke olarak farklılıklara saygı temelinde kendi sorunlarını kendisi çözebilecek sağlam bir siyasi kültüre ve engin bir devlet tecrübesine sahiptir. Türkiye özgürlük, demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları, sosyal adalet ve toplumsal sorumluluk ilkeleri çerçevesinde siyasi alandaki farklı görüşlerin toplum önünde rekabet etmesine dayalı demokratik sistemini her geçen gün daha da güçlendirmektedir.

1

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Gezi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

Halk Günü

Halk Günü

TBMM'yi gezmek isteyen tüm ziyaretçilerimiz, cumartesi günleri randevuya gerek olmadan, 11:00 - 16:00 saatleri arasında TBMM Dikmen Giriş Kapısından giriş yapmak suretiyle gezi programından yararlanabilirler.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Mustafa Necati Kültür Evi

Mustafa Necati Kültür Evi

İki katlı tarihi binanın giriş katında TBMM Kültür Sanat ve Yayın Kurulu Başkanlığı Sergi Salonu bulunmaktadır. Sergi Salonunda TBMM Kültür Sanat ve Yayın Kurulu Başkanlığı tarafından kabul görmüş eserler, halka açık olarak sergilenmektedir.

Mustafa Necati Kültür Evi Tanıtım Sitesi

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki