Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
27. Dönem 4. Yasama Yılı
23. Birleşim 03 Aralık 2020 Perşembe

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 72 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
3 Aralık 2020 Perşembe

BİRİNCİ OTURUM

Açılma Saati: 14.02

BAŞKAN: Başkan Vekili Süreyya Sadi BİLGİÇ

KÂTİP ÜYELER: Necati TIĞLI (Giresun), Mustafa AÇIKGÖZ (Nevşehir)

-----0-----

BAŞKAN - Türkiye Büyük Millet Meclisinin 23'üncü Birleşimini açıyorum.(x)

Toplantı yeter sayısı vardır, görüşmelere başlıyoruz.

Gündeme geçmeden önce 3 sayın milletvekiline gündem dışı söz vereceğim.

Gündem dışı ilk söz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle söz isteyen İstanbul Milletvekili Serkan Bayram'a aittir.

Buyurun Sayın Bayram. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

SERKAN BAYRAM (İstanbul) - Sayın Başkan, birbirinden değerli, kıymetli milletvekillerimiz; ben de Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

Burhan Kuzu Hocamız vardı, maalesef aramızda değil. Markar Eseyan dostumuz vardı, aramızda değil. Kamer Genç Vekilimiz vardı, aramızda değil. Geçmişte, hemşehrim, görev yapan Mihrali Aksu Vekilimiz vardı, o da aramızda değil. Rahmetli olan bütün vekillerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Burada Meclisimizin yüce çatısı altında hoş bir seda bırakabilirsek ne mutlu bize. Geriye bunlar kalıyor, sevelim, sevilelim, bu dünya kimseye kalmıyor.

Değerli milletvekillerim, bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Bugün, engelli kardeşlerimizin sorunlarının hatırlandığı bir gün. Çözüm önerilerinin gündeme getirildiği bir gün. Bugünü bir gün değil, her gün hatırlamalıyız.

Bu yıl, 2020 yılı, Cumhurbaşkanımızın himayelerinde "Erişilebilirlik Yılı" ilan edildi. Engelli kardeşlerimizin toplumsal, sosyal, ekonomik alanda ve hayatın diğer alanlarında rahatça erişebilsin, ulaşabilsin diye ilan edilen bir yıl. Ben, Sayın Cumhurbaşkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Engelli camiasının her daim yanında oldu, geçmişte "Engelliden öğretmen mi olur?" dendiğinde "Bal gibi olur." diyerek o psikolojiyi kıran Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.

Değerli milletvekillerimiz, Meclisimiz, 2005 yılında bütün partilerimizin katılımıyla Engelliler Yasası'nı çıkardı. 2007 yılında Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi'ni imzaladık. 2010 yılında engellilerimize pozitif ayrımcılık getiren referandumu yaparak Anayasa değişikliğini gerçekleştirdik. Bunlar engellilerimize verdiğimiz ehemmiyettir, önemdir. Geçmişte engelliler sokağa çıkamazken bugün, hayatın her alanında yer almaya başladılar. Engellilerimize bakım aylıkları sağladık, rehabilitasyon merkezlerini açtık. Geçmişte 2002'de 5 bin civarında engelli memur varken bugün 55 binin üzerinde engelli memurumuz var, engelli işçilerimiz var, E-KPSS'yle atanan gençlerimiz var. Peki, nerede eksik kaldı? Soruyorum: Değerli milletvekillerimiz, niye bir engelli valimiz yok, engelli büyükelçimiz yok, engelli rektörümüz yok, engelli başhekimimiz yok? Bunları da hep beraber el birliğiyle gerçekleştirelim. İcrai alanlarda engelli kardeşlerimiz yer alsın.

Devlet elle, ayakla yönetilmiyor; devlet beyinle, gönülle, düşünceyle yönetiliyor. Önemli olan buralarda engelin olmaması. Ben, Avcılar Belediye Başkanımızı, engelli kardeşimizi, belediye başkan adayı gösterdiği için Sayın Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar) Yine, Tekirdağ Süleymanpaşa İlçe Başkanı, kadın bir engellimizi, kardeşimizi, ablamızı aday gösterdikleri için Sayın Babacan'a da teşekkür ediyorum.

Engellilerin partisi olmaz. Bütün partilerimizin engelli kardeşlerimize sahip çıkması lazım, hayatın her alanında onları temsil ettirmesi gerekiyor, icrai alanlarda temsil ettirmesi gerekiyor.

BURCU KÖKSAL (Afyonkarahisar) - Kütahya'da Belediye Meclis Üyesi, 1'inci sırada, engelli bir kardeşimiz.

SERKAN BAYRAM (Devamla) - Peygamberimiz Yemen'e vali atıyor, engelli bir sahabeyi. Medine'ye yerine bir vekil tayin ediyor, görme engelli bir sahabeyi, 1400 yıl önce. Sizlerden istirhamım Meclis olarak hayatın her alanında engelli kardeşlerimize sahip çıkalım. Niye bir engelli bakanımız yok? Niye bir engelliler bakanlığımız yok? El birliğiyle bu Meclisimiz gerçekleştirsin. (AK PARTİ, CHP ve MHP sıralarından alkışlar) 2005'te bu devrimi yaptık, 2020 yılında cumhuriyetimizin 100'üncü yılına yaklaşıyorken de bu devrimi hep beraber gerçekleştirelim diyorum.

"Yâr olur/ağyâr olur/dildâr olur/serdâr olur." İnşallah engelliler de bir gün serdar olacaktır diyorum, yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

ÖZKAN YALIM (Uşak) - Yüreğinize sağlık yüreğinize. (CHP sıralarından alkışlar)

1

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki