Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
27. Dönem 4. Yasama Yılı
20. Birleşim 25 Kasım 2020 Çarşamba

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 73 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
25 Kasım 2020 Çarşamba

BİRİNCİ OTURUM

Açılma Saati: 14.06

BAŞKAN: Başkan Vekili Celal ADAN

KÂTİP ÜYELER: Abdurrahman TUTDERE (Adıyaman), Şeyhmus DİNÇEL(Mardin)

-----0-----

BAŞKAN - Türkiye Büyük Millet Meclisinin 20'nci Birleşimini açıyorum. (x)

Toplantı yeter sayısı vardır, görüşmelere başlıyoruz.

Gündeme geçmeden önce 3 sayın milletvekiline gündem dışı söz vereceğim.

Gündem dışı ilk söz, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle söz isteyen Ankara Milletvekili Şenol Sunat'a aittir.

Buyurun Sayın Sunat. (İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)

ŞENOL SUNAT (Ankara) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; öğretmenlerimizin sorunlarını dile getirmek amacıyla İYİ PARTİ Grubu adına gündem dışı söz aldım. Büyük Türk milletini saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Sayın milletvekilleri, yüzlerce öğretmen yetiştiren bir eğitimci olarak, iki gündür siyasilerin paylaşımlarını, konuşmalarını takip ediyorum. İktidardan muhalefete herkes öğretmenliğin ne kadar kutsal olduğundan bahsediyor. Öğretmenliğin önemi üzerine emin olun nutuklar çekiliyor her zaman olduğu gibi, süslü püslü cümleler kuruluyor ama gelin görün ki sadece laf! Öğretmen artık icraat bekliyor. Bırakın sorunları çözmeyi, iktidar öğretmenlerin sorunlarının araştırılmasına dahi el kaldırmıyor. Öğretmenlerimizin sorunlarını duymaya, konuşmaya bile tahammülleri maalesef yok.

Sayın milletvekilleri, acil olarak almamız gereken tedbirler, çıkarmamız gereken kanunlar var. Evet, her seçim döneminde söz verilen, defalarca seçim öncesi söz verilen ancak bir türlü gerçekleştirilemeyen 3600 ek gösterge, öğretmenlerimizin analarının ak sütü gibi helaldir. En kısa sürede öğretmenlerimize, yine söz verilen polislerimize ve hemşirelerimize 3600 ek gösterge verilmelidir. Öğretmenlerin birçoğu emekli olamıyor, bu müjdeyi bekliyorlar.

Sayın Başkan, çok mu uğultu var?

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, hatibin konuşmalarını dinleyemiyoruz. Burada konuşmak mecburiyetinde olanları kulise davet ediyorum sayın milletvekilleri.

ŞENOL SUNAT (Devamla) - Sayın milletvekilleri, aynı dersi anlatan, aynı özveriyi gösteren, aynı fakülteden mezun kişilerin farklı unvanlarla öğretmenlik yapması onur kırıcıdır. Bu yüzden "ücretli, sözleşmeli, yardımcı öğretmen" gibi sınıflamalara acilen son verilmeli, şartları sağlayan öğretmenler kadroya getirilmeli, atama, terfi ve özlük haklarında yaşanan adaletsizliklere son verilmelidir.

Ayrıca, ülkemizin dört bir yanında öğretmen bekleyen okullar ve öğrenciler olduğu aşikârdır. Bu gerekçeyle, en yakın zamanda en az 60 bin öğretmenin ataması yapılmalıdır. Sayıları sadece 3.500, 4 bin, bazen 6 bine kadar çıkan ve dört yıldır Suriyeli çocukların eğitimiyle ilgilenen PIKTES öğretmenlerinin mağduriyetleri mutlaka giderilmelidir. Bu öğretmenler proje bitiminde ne olacak sayın milletvekilleri?

Evet, tüm bunlarla birlikte, eğitim sisteminin dijital tabanlı devam etmesi nedeniyle ki belli bir süre bunun uzayacağı da göz önüne alınarak her okula bir bilişim öğretmeni atanması, yine, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin sağlık kontrolleri için her okula bir sağlık görevlisi atanması elzemdir. Öğretmen şikâyet hatları kurulması, özlük haklarının yetersizliği, özellikle internet ortamında ve sosyal medyada öğretmenlik mesleğine yönelik yapılan mesnetsiz eleştiriler öğretmenlerimizin itibarını oldukça zedelemiştir. Bu itibarın yeniden kazanılması öğretmenlerimizle ilgili alınacak tutarlı ve iyileştirici kararlarla mümkündür. Milletin kürsüsünden Türk milletinin şerefli evlatları öğretmenlerimize sesleniyorum: Müsterih olun, İYİ PARTİ iktidarı yakındır. Bizim iktidarımızda öğretmenlik mesleğinin kutsiyeti ve seçkinliği topyekûn bir eğitim seferberliğiyle yeniden sağlanacak, öğretmenlerimizin tüm problemlerine çözüm üretilecektir. Şeref sözümüzdür! İYİ PARTİ iktidarında senede bir gün süslü cümlelerle değil, yaşadığınız her gün mesleğinizin haklı gururu ve itibarıyla yaşayacaksınız.

Gazi Meclisi saygıyla selamlıyorum. (İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim.

Sayın Tuncer, buyurun.

MUSTAFA TUNCER (Amasya) - Sayın Başkan; Büyük Kızılca, Aksavul ve Kayrak

1

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki