Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
19. Dönem 4. Yasama Yılı
95. Birleşim 05/Nisan /1995 Çarşamba
Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Önceki Sayfa Sonraki Sayfa
Tutanak toplam 121 sayfadır.

Refah Partisi Grubu adına Sayın Ali Oğuz, Anavatan Partisi Grubu adına Sayın Selçuk Maruflu madde üzerinde söz istemişlerdir.

Buyurun Sayın Oğuz.

Süreniz 10 dakika efendim.

RP GRUBU ADINA ALİ OĞUZ (İstanbul) - Sayın Başkanım, değerli arkadaşlarım; 3 üncü madde üzerinde Grubumuzun görüşlerini arz etmek üzere huzurlarınızdayım.

Eski metinde "musiki eserleri, her nevî sözlü ve sözsüz besteler" şeklinde bir ifade yer almış olmasına rağmen, bu 3 üncü madde bünyesinde onuncu bent olarak "bir bilgisayar programının uyarlanması, düzenlenmesi ve herhangi bir değişim yapılması" ve onbirinci bent olarak da "belli bir maksada göre hususi plan dahilinde verilerin ve materyallerin seçilip derlenmesi sonucu ortaya çıkan veri tabanları. (Ancak, burada sağlanan koruma, veri tabanı içinde bulunan veri ve materyalin korunması için genişletilemez)" şeklinde ifade edilmiştir.

Bilemiyorum, kim tarafından kaleme alınmış; ama, maddenin gerek okunmasında ve gerekse manasının anlaşılmasında zorluklar çekiliyor. Şu okunan maddeden arkadaşlarımız ne anladı, ben merak ediyorum. Onbirinci bentte "belli bir maksada göre ve hususî bir plan dahilinde verilerin ve materyallerin seçilip derlenmesi..." Bilgisayarla ilgili olduğu anlaşılıyor. "...sonucu ortaya çıkan veri tabanları. (Ancak, burada sağlanan koruma, veri tabanı içinde bulunan veri ve materyalin korunması için genişletilemez)" deniliyor.

3 üncü maddenin gerekçesine bakıyoruz: "Teknolojik gelişmelerin sonucunda, veri ve materyallerin toplanıp veri tabanı oluşturulması ve ticarî

101

Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki