Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
26. Dönem 3. Yasama Yılı
54. Birleşim 01/Şubat /2018 Perşembe
Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Önceki Sayfa Sonraki Sayfa
Tutanak toplam 91 sayfadır.

an hayatını kaybettiği bu süreçte derhâl bu operasyonun, bu savaşın sonlanmasını buradan, bu kürsüden bir kez daha dile getiriyorum ve hasta olan tutukluların, mahpusların da bir an önce tahliyelerinin sağlanması ve tedavilerinin sağlanması için Hükûmet olarak, iktidar olarak, bakanlık olarak üzerinize düşen yükümlülükleri yerine getirmenizi buradan bir kez daha dile getiriyorum. Dün akşam DTK Eş Sözcüsü Sayın Leyla Güven'in de gerçekten bir kadın olarak kendi durduğu noktadan bu ülkenin siyasetine eleştirilerini çok açık bir şekilde dile getirdiği için keyfî bir şekilde tutuklanmıştır. Buradan da ben bir kez daha keyfî bir şekilde yapılan bütün tutuklamaların bir an önce son bulmasını ve bu OHAL rejiminin de sonlanmasını buradan dile getiriyorum.

Saygıyla selamlıyorum. (HDP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederiz Sayın Irgat.

Gündem dışı ikinci söz Yunan işgali altındaki Ege adalarımız hakkında söz isteyen Konya Milletvekili Sayın Mustafa Hüsnü Bozkurt'a aittir. (CHP sıralarından alkışlar)

Süreniz beş dakika Sayın Bozkurt.

Çok alkış aldınız.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Adaları da alacağız inşallah onun Millî Savunma Bakanlığında.

BAŞKAN - Buyurun, dinliyoruz sizi.

MUSTAFA HÜSNÜ BOZKURT (Konya) - Teşekkür ederim Sayın Başkanım.

Saygıdeğer milletvekilleri, yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

Ülkemiz son derece netameli, son derece kritik bir süreç yaşıyor. Hem iç barışımız açısından hem de ülkemizin toprak bütünlüğü, sınır güvenliği açısından önemli bir süreç. İlk gün "Afrin harekatı başladı." haberini duyar duymaz hemen şunu söyledim: "Askerimizin, Mehmetçiğimizin ayağına taş değmesin. Bu operasyonun arkasındayız. Aynı zamanda, böyle günlerde hükûmet-devlet ayrımı olmaz. Elbette devletimizin de ordumuzun da arkasındayız." Bunda bir tereddüt yok, hiçbir tereddüt yok. (CHP sıralarından alkışlar)

Ancak böyle günlerde -özellikle AKP'li kardeşlerime seslenmek isterim ki- ulusal birlik gerekir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk diyor ki: "İç cephede birlik sağlamadan dışarıdaki hiçbir başarıyı sağlayamazsınız." Şimdi, peki, nasıl sağlayacağız biz bu, iç cephede birliği? Taç giyen başın akıllanması gerekir. İç cephede birlik. Nedir iç cephede birlik? Bakın, ben Kıbrıs harekatında altı ay İpsala'da arazide kalmış bir arkadaşınızım. Hepimizin elinde transistörlü radyolar, her gün, siyasiler ne diyor, dinlerdik.

Şimdi, bakın, 16 Nisandan önce söyledik, dinlemediniz, linç kampanyaları yaptınız. Hepsine eyvallah ama Türkiye'yi Cumhurbaşkansız bıraktınız kardeşim. Şu anda, Türkiye'mizin seçilmiş bir Cumhurbaşkanı var; Sayın Recep Tayyip Erdoğan ama aynı zamanda AKP Genel Başkanı olarak gidiyor, il kongrelerinde "Ulan ahlaksızlar." diye hepimize küfrediyor. Böyle bir siyasetle biz nasıl içeride birlik sağlayıp da dışarıda başarı elde edeceğiz? (CHP sıralarından alkışlar)

SALİH CORA (Trabzon) - Siz de bizi tehdit ediyorsunuz. Siz niye tehdit ediyorsunuz?

MUSTAFA HÜSNÜ BOZKURT (Devamla) - Unutmayın, orada savaşan her asker gözüyle, kulağıyla içeride ne olup bittiğine bakıyor.

SALİH CORA (Trabzon) - Başkasını eleştirirken önce aynaya bakmak lazım.

MUSTAFA HÜSNÜ BOZKURT (Devamla) - Şimdi, herkesi ötekileştirerek bu işin altından kalkamazsınız. Buradan, hepinize ama hepinize rica ederek söylüyorum: Eğer hep beraber bu badireyi atlatacaksak mutlaka bu birliği sağlamak zorundayız.

SALİH CORA (Trabzon) - Önce özür dilemeniz lazım.

MUSTAFA HÜSNÜ BOZKURT (Devamla) - Bakın, adalarımız işgal altında diyoruz. Adalar işgal altında; bu adalar, Lozan Anlaşması'na göre işgal altında, 1939 tarihli İngiliz haritasına göre işgal altında, 1957 tarihli Amerikan haritasına göre işgal altında.

SALİH CORA (Trabzon) - Faruk Loğoğlu'na sormak lazım.

MUSTAFA HÜSNÜ BOZKURT (Devamla) - 18 ada, 1 kayalık ve 154 formasyon işgal altında. Ne diyor bu ülkenin Cumhurbaşkanlığı makamında oturan zat? Diyor ki: "Ben tarihî dosyalar hazırlatıyorum." Ee? "Bu adaları sizin liderleriniz verdi." Beyler, karnımızdan konuşmaya gerek yok. "Sizin liderleriniz verdi." dediğiniz "Atatürk ve İnönü verdi." demek istiyor.

Şimdi ben soruyorum: Ya, arkadaş, 1923'te Lozan imzalandı. 1930'da, 1940'da, 1950'de, 60'da, 70'de, 80'de, 90'da, 2000'de -ya seksen yıl- bir Yunan Başbakanı gelip de bizim burnumuzun dibindeki bir adada kuzu çevirip bize küfretti mi ya? Oldu mu böyle bir şey kardeşim? (CHP sıralarından alkışlar) Neden sizin döneminizde oluyor o zaman? Neden Çipras'a karşı bir cevap vermiyoruz? Neden bu adaların bizim olduğunu söylemiyoruz? Ya da tersi, çıkın bu kürsüye, deyin ki: "Kardeşim, o adalar bizim değil." Bizim değilse biz de bilelim acaba ne zaman verilmiş.

Tarihî dosyalar hazırlanmaz arkadaşlar; tarih arşivde duruyor, çıkarır koyarsınız, 9

2

Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki