Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
24. Dönem 4. Yasama Yılı
109. Birleşim 26/Haziran/2014 Perşembe
Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Önceki Sayfa Sonraki Sayfa
Tutanak toplam 41 sayfadır.

düşmanlıklar dostluğa dönüşmüştür. Bölgede kanlı ellerin açtığı yaralar Kardeşlik Sınır Tanımaz Projesi'yle sarılmıştır. Dokuz yıl boyunca Hırvatistan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere toplam 9 Balkan ülkesinin her bir şehrinde ve Bayrampaşa'da ayrı ayrı iftar sofraları kurmak zoru başarmaktır. Bu zoru başaran Belediye Başkanımız Sayın Atilla Aydıner'e ve ekibine huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Tarih şahittir ki Balkanlardaki kardeşlerimizle asırlarca yan yana yaşadık, onlarla komşu olduk, akraba olduk, kaynaştık ve bütünleştik. Bazen aynı bazen de farklı siyasi sınırlar içinde yaşasak da bu gerçek hiçbir zaman değişmemiştir. Bölge ağır savaşlara ve kanlı zulümlere rağmen mimarisiyle, kent dokusuyla, sanatıyla, edebiyatıyla, folkloruyla, sosyokültürel bütünlüğünü korumuştur. Dünden bugüne uzanan köklü bağlarımız ve Osmanlıların kültürel mirası Türkiye'nin Balkanlara yönelik proje üretmesine vesile olmuştur. Bu yıl, Balkanlarda, Ramazan ayında 10'uncusu gerçekleştirilecek olan "Kardeşlik Sınır Tanımaz Projesi" kapsamında bereket konvoyumuzu 21 Haziran Cumartesi günü Bayrampaşa'dan selametle uğurladık. İnşallah, 9 ülkede 21 farklı şehirde 10 binlerce kardeşimizle tekrar iftar yapmayı ve buluşmayı planlıyoruz, hayırlı olsun.

Bu projeyi büyüterek geliştiren Belediye Başkanımız Sayın Atilla Aydıner'i bir kez daha tebrik ediyorum, Başkanımıza ve ekibine başarılar diliyorum.

Sözlerime son verirken değerli kardeşimiz Sayın Cemil Yavuz'un şu dizelerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

"Anadolu'ya Anadolu ile Balkanları birleştiren bir damar vardır,

Dicle'nin Fırat'ın kardeşi Tuna, Neretva, Vardar vardır,

Akıncıların atlarını sulamış pınarlar vardır,

Dedelerimin nasırlı elleriyle yapılmış duvarlar vardır,

Ecdadıma beşik vermiş çınarlar, huzurla uyuduğu mezarlar vardır,

Balkanlardan kardeş kokusu getiren rüzgârlar vardır,

Her bayramda kulağı Balkanlar'da gençler, ihtiyarlar vardır,

Mezarı Anadolu'da makamı Balkanlar'da evliyalar vardır,

Ayrılığın bile ayıramadığı, ayrılığın bile ayıramadığı ruhlar vardır."

Hepinize saygılarımı sunuyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederiz Sayın Ünal.

Gündem dışı üçüncü söz, Erzincan'ın sorunları hakkında söz isteyen, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık'a aittir. (CHP sıralarından alkışlar)

Buyurunuz Sayın Işık.

MUHARREM IŞIK (Erzincan) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; öncelikle hepinizi saygılarımla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, Erzincan'ın sorunlarıyla Türkiye'nin sorunları arasında bir fark olduğunu düşünmüyorum. Erzincan'da yaşanan sorunların 80 ilde de aynen yaşandığını düşünüyorum. Tabii, biz sorunları dile getirdiğimiz zaman, özellikle iktidar tarafı bizim hayal gördüğümüzü düşünüyor ama gerçekler ortada.

Bu çağda suyu olmayan, su gitmeyen ya da HES'ler yüzünden su verilmeyen köyler var. Örneğin: Üzümlü'nün Sölperen köyünde, Esenyurt köyünde; Kemah'ın Karacalar köyünde; Tercan'ın Kuzuören köyünde şu anda susuz bir şekilde yaşıyorlar.

Kuraklık dolayısıyla tarlasını sulayamayan, perişan olan çiftçilerimiz var. Bütün sorumluluğu sulama birliklerine atarak kurtulmaya çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. Her seçim öncesi "Erzincan'a cazibeli su getireceğiz." diye halkı kandıran bir iktidarla karşı karşıyayız.

"Bana oy vermedi." diye ayrım yapılan, hizmet götürülmeyen köylerimiz var. Şunu anlarım, belki derim ki: "Bir köyde hiç oy çıkmamış, bir şey yapılmasın." Ama Erzincan'da Göyne köyü diye bir köyümüz var. Bu köy, Erzincan'a 29 kilometre uzaklıkta bir köy. Boydan boya yürüdüğünüz zaman 1.000 metre, yukarıdan aşağıya yürüdüğünüz zaman 1.000 metre olan bir köy. Bu köyün bir özelliği var: Köyün üst tarafında yani kuzeyinde olan yerde AKP'ye oy çıkar, alt tarafta kalan yerde yani güneyde kalan yerde CHP'ye oy çıkar. Bu köyü bir görmenizi isterim. Üst tarafta kalan yerin hepsi asfalt, her şeyi bitmiş; alt taraftaki yere kaba bir beton bile çekilmemiş, kum bile çekilmemiş durumda duruyor. Sırası gelince, tabii, hiç ayrımcılık yapılmadığı söyleniyor. AKP'li olunca asfaltları yapılan, AKP'li olmayınca 1 metre bile çakıl verilmeyen beldelerimiz var maalesef.

İşçi alırken yapılan ayrımcılıklar diz boyu. Aras Elektrik'te işe başladı ama referans bölümünde benim ismim yazıldığı için on dört gün sonra işten çıkarılan genç var.

Özel şirkete bile liste verilerek "Şu, şu kişileri işe alacaksın." şeklinde verilen talimatlarla yaşıyoruz. "Sıkıysa benim dediğimden başka birini işe al da göreyim!" diye tehdit eden "Hemen sözleşmeni fes ederim." diyen bir zihniyetle karşı karşıyayız. En küçük hak

3

Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki