Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
22. Dönem 4. Yasama Yılı
69. Birleşim 01/Mart /2006 Çarşamba
Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Önceki Sayfa Sonraki Sayfa
Tutanak toplam 52 sayfadır.

ORHAN ERDEM (Devamla) - Zeytin Dalı, Üç İstanbul Haftası ve Yol dergilerini çıkarır ve onun gazete yazılarının değişik, kendine has özellikleri hiçbir zaman basmakalıp düşünce ve ideolojilerin takipçisi olmamıştır. Tiyatroları; İbiş'in Rüyası, Akümülatörlü Radyo, Ayakta Durmak İstiyorum, Yüzlerce Çiçek Açtı. Romanları; Siyah Kehribar, İbiş'in Rüyası'nın romanlaşması, Yalnızlar romanı gibi daha birçok eseri vardır.

Tarık Buğra'nın sağlam ve sarsılmaz bir yer sağlayan eseri Küçük Ağa'dır. Bu eserde ve bunun devamı Küçük Ağa Ankara'da ve Firevun İmanı romanlarında, millî mücadele, ilk defa değişik bir açıdan ele alınmıştır. Daha çok, devletin resmî görüşünden hareket eden Kurtuluş Savaşı romanlarının tam aksine, bu üç romanında, meseleler, insan, millet açısından ele alınmış, yeni bir yorumla ortaya konulmuştur. Diğer bir romanı Yağmur Beklerken'de serbest fırka dönemini anlatır. Gençliğim Eyvah romanında ise 1970'li yıllarda Türkiye'nin bir numaralı meselesi haline gelen anarşik olayları değişik yönleriyle perde arkasına tasvir ve tahlil eder ve Osmancık romanıyla Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarını anlatır.

Yine, senaryo ve oyunda Sıfırdan Doruğa-Patron. Hikâyeleri; Oğlumuz, Yarın Diye Bir Şey Yoktur, İki Uyku Arasında en tanınmışlarıdır. Onun romanlarındaki bütün tipler tabiîdir. Tarık Buğra bir tahlil ustasıdır. Bazı romanlarında mesele, bazı romanlarında insan ön plandadır. Güzel Türkçesi, yoğun üslubu, derin tipleriyle, Türk, hikâye, tiyatro ve roman yazarlarının başında yer almıştır.

Değerli vekillerim, rahmetli Tarık Buğra'yı rahmetle anarken, benim konuşma talebinde bulunmam ve Değerli Başkanımın bu noktada söz vermesi noktasında teşekkür ediyorum ve bir hususu da, bu değerli hemşerim yazarın hayatını incelediğimizde sizinle paylaşmak istiyorum. Hayatı boyunca yazarlıktan başka bir geliri olmamış ve sefil bir hayat sürmüş Tarık Buğra, inşallah, olması gerekten çok daha ötede bir yazar olarak, ileride daha iyi anlaşılacaktır. Ancak, ben, birçok köşeyazarının ve roman yazarlarının Tarık Buğra'nın hayatını okumalarını istiyorum. Günümüzde öyle yazarlar çıktı ki, çok kısa sürede medya aracılığıyla önplana çıkarılıp ve ülkemizi arkadan vurmak, gündemdışı, Ermeni veya iç konularımıza kadar gitmeyi kendilerinde bir güç zannettiler. Aslında, onların romancılığını ve hayatını incelediğimizde, rahmetli Tarık Buğra'nın çırağı dahi olamayacaklarını görüyoruz.

Ben buna da dikkat çekerek, çok değerli yazarımız Tarık Buğra'ya tekrar rahmet diliyorum. İnşallah, onun eserlerindeki güzellikleri hem ailelerimiz hem öğretmenlerimiz hem bizler göz önüne alarak, yeni nesillere taşıma noktasında da başarılı olur diyerek, hepinizi saygıyla selamlıyorum. (Alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ediyorum Sayın Erdem.

Gündemdışı ikinci söz isteği, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk kadın milletvekilleri hakkında, İzmir Milletvekili Türkân Miçooğulları'na aittir.

Buyurun Sayın Miçooğulları. (CHP sıralarından alkışlar)

2.- İzmir Milletvekili Türkân Miçooğulları'nın, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk kadın milletvekillerine, kadınların siyasete katılımda yaşadıkları zorluklara ve bu konuda atılması gereken adımlara ilişkin gündemdışı konuşması

TÜRKÂN MİÇOOĞULLARI (İzmir) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

15 Mayıs 1919'da İzmir'in işgalinden sonra, genci yaşlısı, kadını ve erkeğiyle birlikte yurdun her yanından yükselmeye başlayan bağımsızlık ve kurtuluş sesleri, âdeta, gelecek zaferi müjdeliyordu.

19 Mayıs 1919'da, Mustafa Kemal Samsun'a çıktı. Onun başlattığı mücadeleye, kadınlar, değişikler yerlerde toplantılar, mitingler yaparak destek verdiler. Muallimler Cemiyeti Başkanı Nakiye Elgün Hanım da, 13 Ocak 1920'de, soğuk bir kış günü, Sultanahmet Meydanında bir mitingde şöyle haykırıyordu: "Önümüzde açık iki yol var: Biri, tarihimizle, şanımızla devam etmek; diğeri, gözlerimizle tarihimizi de kapayıp ebediyete götürmektir." Kadınların bu mücadeleleri, Kurtuluş Savaşı 9 Eylül 1923'te İzmir'de zaferle sonuçlanana kadar sürdü.

Mustafa Kemal Atatürk, bu kahraman Türk kadınlarına hak ettiği hakların hepsini teslim etti. Medenî Kanun, eğitim birliği, kılık kıyafet devrimi, seçme ve seçilme hakkı bunlardan başlıcalarıdır.

8 Şubat 1935'te yapılan genel seçimlerde, içlerinde 13 Ocak 1920'de Sultanahmet Meydanında haykıran Nakiye Elgün Hanımın da olduğu 17 kadın milletvekili seçildi. 1 Mart günü, yani, yetmişbir yıl önce bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden yemin ettiler.

İşte bugün saygıyla andığımız ilk kadın milletvekillerimiz ve illeri:

Mebrure Gönenç, Afyonkarahisar; Hatı Çırpan, Ankara; Türkan Örs Baştuğ, Antalya; Sabiha Gökçül Erbay, Balıkesir; Şekibe İnsel, Bursa; Huriye Öniz Baha, Diyarbakır; Fatma Memik, Edirne; Nakiye Elgün, Erzurum; Fakihe Öymen, İstanbul; Benal Arıman, İzmir; Ferruh Güpgüp, Kayseri; Bahire Bediz Morova Aydilek, Konya; Mihri Bektaş, Malatya; Meliha Ulaş, Samsun; Esma Nayman, Seyhan -bu ilimiz, 1956'de Adana oldu- Sabiha Görkey, Sivas; Seniha Hızal, Trabzon. Bunlara, ara seçimde Çankırı Milletvekili Hatice Özgener de eklenince ilk kadın milletvekillerimizin sayısı 18 oldu.

1 Mart 1935'te yemin eden bu 18 kadın milletvekilinden 1 tanesi muhtar, 1 tanesi il genel meclisi üyesi, 5 tanesi de belediye meclisi üyesiydi. Yani, onlar, daha önce, yerel seçimlerde verilen seçilme hakkını da kullanmışlardı. Onları, çağdaş, laik, demokrat tüm kadınlarımız adına, şükranla anıyorum.

7

Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki