Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
22. Dönem 3. Yasama Yılı
54. Birleşim 03/Şubat /2005 Perşembe
Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Önceki Sayfa Sonraki Sayfa
Tutanak toplam 27 sayfadır.

BİRİNCİ OTURUM

Açılma Saati: 15.00

3 Şubat 2005 Perşembe

BAŞKAN: Başkanvekili İsmail ALPTEKİN

KÂTİP ÜYELER: Yaşar TÜZÜN (Bilecik), Harun TÜFEKCİ (Konya)

BAŞKAN - Türkiye Büyük Millet Meclisinin 54 üncü Birleşimini açıyorum.

Toplantı yetersayısı vardır; görüşmelere başlıyoruz.

Sayın milletvekilleri, gündeme geçmeden önce, üç sayın milletvekilimize gündemdışı söz vereceğim.

Gündemdışı ilk söz isteği, Güney Asya depremi ve tsunami felaketiyle ilgili olmak üzere, Sakarya Milletvekili Sayın Süleyman Gündüz'e aittir.

Buyurun Sayın Gündüz. (AK Parti sıralarından alkışlar)

Süreniz 5 dakikadır.

III. - BAŞKANLIĞIN GENEL KURULA SUNUŞLARI

A) GÜNDEMDIŞI KONUŞMALAR

1. - Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz'ün, Güney Asya depremi ile tsunami felaketine ve Türkiye'nin bölgeye yapacağı yardımlara ilişkin gündemdışı konuşması

SÜLEYMAN GÜNDÜZ (Sakarya) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; sizleri saygıyla selamlıyorum.

26 Aralık 2004 tarihinde, yani, bundan yaklaşık kırk gün önce Endonezya açıklarında meydana gelen 8,9 şiddetindeki deprem ve ardından ortaya çıkan tsunami felaketi üzerine gündemdışı söz almış bulunuyorum.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; sözlerime başlamadan, Hakkâri'de meydana gelen depremden dolayı ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar ve Hakkârililere geçmiş olsun dileklerimizi sunuyorum. Şüphesiz, herkesin yaşadığı felaket kendisi için büyüktür. Bunun için, tekrar, Hakkârililere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

16-23 Ocak tarihleri arasında Endonezya'ya giden yardım uçağıyla, depremden en fazla etkilenen Aceh Sumatra Adasının Banda Aceh bölgesini ziyaret ettik. Heyette bendeniz ve Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu bulunmaktaydı. Heyetimizi Banda Aceh Askerî Havaalanında Cakarta Büyükelçimiz Feryal Çotur Önder, Fahrî Başkonsolosumuz Rahmat Shah, Endonezya Cumhuriyeti Afet İşleri Bakanlığı Aceh temsilcisi Didi Wahyudi ve silahlı kuvvetler Aceh temsilcisi karşıladı.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; deprem ve tsunamiden en çok etkilenen bölge Endonezya'nın Sumatra Adasının Aceh bölgesi olmuştur. BM yetkililerinin açıklamalarına göre, Banda Aceh Şehrinde defnedilen insan sayısı 160 000 kişi, Aceh Sumatra'da ölü sayısı 230 000 kişiye ulaşmış durumdadır. Güneydoğu Asya depremi ve ardından meydana gelen tsunami felaketinde ölenlerin toplam sayısı 292 000'i aşmış bulunmaktadır. Şu ana kadar ulaşılmamış olan bölgelerdeki kayıplar da ölü kategorisinde değerlendirilmektedir. Bunların başında, Aceh Sumatra'nın Hint Okyanusu kenarında bulunan Meulaboh ve Calang Şehirleri gelmektedir. Eğer bugünkü ajansları izlemişseniz, halen, mucize kurtuluşların, özellikle Hindistan bölgesinde gerçekleşmiş olduğunu görürsünüz. Umarım ki, kayıplar bu şekilde bulunmuş olur.

Özellikle Aceh Sumatra'da ulaşılamayan bölgeler genellikle deniz kenarında olduğu için ve ulaşım yolu, karayolu sahil şeridine paralel olarak yapıldığı için, tsunamide zarar görmüş, ancak şehre helikopterlerle ulaşılabilmekteydi. Helikopter görüntülerine baktığımız zaman, Meulaboh ve Calang Şehirlerinin tamamının yok olduğunu görmüş olduk.

Üç gün boyunca felaket bölgesinde yaptığımız incelemeler sonucunda görülen manzara, felaketin sanılandan çok büyük olduğudur. Yukarıda zaten rakamlarını sunmuş olmamız, bu felaketin ne anlama geldiğini bize anlatmaya yeterlidir aslında.

Hayat, Banda Aceh'de iki renk arasında oluşmuş; siyah ve beyaz, ara kesitler yok. Deprem ve sonrası tsunaminin tanıklarını aradım, her gördüğüm insana felaketi anlatmasını söyledim. İlginç olan, felakete tanıklık eden kimseye rastlamadım; olanlar da şok halde oldukları için konuşamamaktaydılar. Bu felaket, aynı zamanda, tanıklarını susturan ve tanıklık edenin ölümüne sebebiyet vermiş olan bir felakettir. Tıpkı küçük bir kıyamet. Bunu, var edenin bize anlattığı gibi "yer, bütün şiddetiyle sarsıldığı zaman ve yer, yüklerini çıkardığında ve insan 'buna ne oluyor' dediğinde, işte o gün, yer, üstünde olup biten her şeyi anlatacak."

Bayram sabahı mezarlıkları ziyaret ettim. Bizler, bilirsiniz ki, bayram namazından sonra mezarlıklarımızı ziyaret etme geleneğine sahibiz; ama, ne hazindir ki, ziyaret edilmesi gerekenler, yani, ziyaretçilerin de ziyaret edilmesi gerekenlerle aynı kaderi paylaştıkları bir şehir. Şehir, bir anlamda, belki, ecelsiz ölümün şehri olarak nitelendirilebilecek konumda. Sayın Başbakanımız, 5 Şubatta, birçok işadamı ve sivil toplum kuruluşlarıyla bölgeye gidecek.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Parlamentomuz ve hükümetimiz, bölgeye yönelik büyük bir hassasiyet ortaya koymuştur. Balıkesir Milletvekilimiz Turhan Çömez, Adıyaman Milletvekilimiz Ahmet Faruk Ünsal ve Sinop Milletvekilimiz Cahit Can bölgeye ziyaret gerçekleştirmiş...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Sayın Gündüz, lütfen konuşmanızı tamamlayın.

Buyurun.

SÜLEYMAN GÜNDÜZ (Devamla) - Toparlıyorum Sayın Başkan.

Ayrıca, İstanbul ve Konya Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık Acil Durum Yönetim Genel Müdürlüğü, sivil toplum kuruluşları, Kızılay, Deniz Feneri Derneği, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, İHH, birçok sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu

7

Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki