Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
19. Dönem 4. Yasama Yılı
3. Birleşim 07 Eylül 1994 Çarşamba

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 27 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu

BİRİNCİ OTURUM

Açılma Saati: 15.00

BAŞKAN: Başkanvekili Mustafa Kalemli

KÂTİP ÜYELER: Cengiz ÜRETMEN (Manisa), İbrahim Halil ÇELİK (Şanlıurfa)

-----0-----

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 3 üncü Birleşimini açıyorum.

III.-Y O K L A M A

BAŞKAN- Ad okunmak suretiyle yoklama yapılacaktır; sayın milletvekillerinin, salonda bulunduklarını yüksek sesle belirtmelerini rica ediyorum.

(Gaziantep Milletvekili Mustafa Yılmaz'a kadar yoklama yapıldı )

BAŞKAN- Toplantı yetersayımız vardır; görüşmelere başlıyoruz.

Gündeme geçmeden önce, üç sayın milletvekili arkadaşıma gündem dışı söz vereceğim.

BAŞKAN- Birinci sırada, Sayın Ökkeş Şendiller, uygulanan tasarruf tedbirleri ve halkın mağduriyetleriyle ilgili gündem dışı söz talep etmişlerdir.

Buyurun Sayın Şendiller.

ÖKKEŞ ŞENDİLLER (Kahramanmaraş)- Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; başlamış olduğumuz Dördüncü Yasama Yılı çalışmalarımızın memleketimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

5 Nisan kararları doğrultusunda uygulamaya konulan tasarruf tedbirleri, gerçekten halkı canından bıktıracak duruma gelmiştir.

Değerli milletvekilleri, Sayın Başbakanın, son zamanlarda, bol vaatlerde bulunduğunu, yatırım vaatlerinde bulunduğunu dinleyen halk, tasarruf tedbirlerinden dolayı belediyelerin klor dahi alamadığını görerek, gerçekten mağduriyetinin zirveye çıktığını görmektedir.

Duran yatırımlar, işsizliği artırmış, okulların başlamak üzere olduğu bu dönemde, çocuğuna bir kitap, bir defter alacak olan mevsimlik işçilerin sokağa atılması da, tasarruf tedbirleri uygulamasını zulüm haline getirmiştir.

Değerli milletvekilleri, bir taraftan, bol keseden yatırım vaatleri yapılırken, diğer taraftan, halkın ve memleketin en zarurî ihtiyacı olan yatırımların kapısına, maalesef kilit vurulmaktadır.

Kahramanmaraş İlimiz, su potansiyeli bakımından zengin olmasına ve etrafı barajlarla çevrili olmasına rağmen, Kerbela hayatı yaşamaktadır. Kahramanmaraş'ı susuzluktan kurtaracak ve 90 bin hektar araziyi sulayacak olan Ayvalı Barajının geçen sene, bugünkü Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel'in Başbakanlığı döneminde temeli atılmış, çalışmalarına başlanmıştı. Ancak, bu yıl oraya bir kazma dahi vurulmamış, çalışmalar durdurulmuştur. Halkın, susuzluğunu giderecek, bir umut olarak gördüğü bu yatırım durdurulmuştur.

SELAHATTİN KARADEMİR (Kahramanmaraş)- Yatırım için para aktarıldı, arabalar da gönderiliyor, bugün çalışmalar başladı orada, haberiniz olsun.

ÖKKEŞ ŞENDİLLER (Devamla)- Sayın milletvekilim, ben de başlaması hususunu söylüyorum.

BAKAN- Bir dakika efendim...

Sayın milletvekili, gündem dışı konuşmalarda, gündem dışı konuşmacıya cevap, Sayın Bakan tarafından verilir. Hassasiyetinizi anlıyorum, aynı bölge milletvekilisiniz zaten; ama, lütfen, bu kaidelere uyalım efendim.

Devam edin.

ÖKKEŞ ŞENDİLLER (Devamla)- Alışırlar yakında...

Kahramanmaraş'ı, Gaziantep'in bir kesimini ve Amik Ovasını sulayacak olan Kılavuzlu Barajında da, yatırım, aynı şekilde, durdurulmuştur. Peki, şimdi soruyoruz; çalışması devam eden bu yatırımlar durdurulurken, yeni atılan temellere parayı nereden bulacaksınız, hangi

1

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki