Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
21. Dönem 3. Yasama Yılı
23. Birleşim 30 Kasım 2000 Perşembe

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 81 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu
Siz değerli milletvekili arkadaşlarım, televizyonları başında bizleri izleyen başta Giresunlu hemşerilerim olmak üzere, tüm yurttaşlarımızın ramazan ayını kutluyor, saygıyla selamlıyorum.

Osman Ağa, Giresun'da ticaretle uğraşırken 1912 yılında Balkan Savaşı başlamış, babası askerlik bedelini ödediği halde, o, gönüllü bir birlik oluşturarak savaşa katılmıştır. Başarılarından dolayı yarbaylık rütbesine kadar yükselmiştir. Bu savaşlarda sağ ayağından ağır bir şekilde yaralanmış, tedavisinden sonra gazi unvanını alarak Giresun'a geri dönmüştür. Birinci Dünya Savaşına katılmış, Ruslara karşı Batum ve Harşıt'ta çarpışmıştır. Osman Ağa'nın gönüllü taburu, Rusların Harşıt Çayını geçmesine mâni olmuş, Tirebolu'nun işgalini önlemiştir. Birinci Dünya Savaşındaki bu birliğin adı Teşkilat-ı Mahsusa Alayı idi.

Eylül 1920'de, Giresun gençlerinden oluşan Giresun Gönüllü Taburunu kurmuştur. Bu tabur, ilk önce doğuda Ermeni saldırılarına karşı savunmada görev almıştır. Osman Ağa 12 Kasım 1920'de Ankara gelerek tekrar Atatürk ile buluşmuş, onu korumak için önce yanındaki on kişiyi, daha sonra da Giresun'dan topladığı yüz kişilik muhafız grubunu Ankara'ya göndermiştir. Atatürk'ün ilk muhafız birliği de bu şekilde kurulmuştur.

Giresun Müdafaa-i Milliye Başkanı ve Belediye Başkanı sıfatıyla Kasım 1920'de Ankara'ya gitmiş, gerekli emirleri aldıktan sonra, 12 Ocak 1921 tarihinde 42 nci ve 47 nci Gönüllü Alayların kurulması çalışmalarına başlamıştır.

Gönüllü Alayıyla birlikte Ankara'ya vardığı zaman kendisini karşılayan milletvekillerine yaptığı konuşmada "ben, bu millet uğruna bacağımı kaybettim. Düşmanı denize dökünceye kadar, icap ederse sedye üstünde muharebe edeceğime alayımla birlikte yemin ediyorum" diyerek, yüreğinde nasıl bir vatan sevgisi bulunduğunu açık bir şekilde göstermiştir.

Giresun Alayları Ankara'ya vardıklarında Ankara hemen hemen boşalmıştı. Polatlı içlerine kadar sokulmuş olan Yunan kuvvetlerinin topları hemen hemen duyuluyordu.

Mart 1921'deki Koçgiri ayaklanması, Topal Osman Ağa komutasındaki 47 nci Gönüllü Alayın büyük katkılarıyla bastırılmıştır. Çorum, Merzifon, Tokat, Ordu ve Samsun havalisindeki ihanet içindeki Rum ve Ermeni çetelerini tamamen ortadan kaldıran Osman Ağa, komutasındaki Alayıyla birlikte Sakarya Savaşına katılmıştır. Bu arada, 42 nci Alay, Tirebolulu Binbaşı Hüseyin Avni Bey komutasında bu savaşta büyük kahramanlıklar göstermiş, Taşlıtepe sırtlarını kanlarının son damlasına kadar korumuşlardır. Bu Alayın tamamını şehit veren Osman Ağa, Mangaltepe sırtlarında büyük bir mücadele ve kahramanlık göstermiştir. 42 nci ve 47 nci Alaylarla, takriben 6 000 kişi gittikleri Mangaltepe'den 400 kişi dönmüşlerdir.

Sakarya'nın en tehlikeli dakikalarının yaşandığı bir sırada, Mustafa Kemal Paşa'nın süngü taarruzları istediği zaman, Mustafa Kemal Paşa'ya sorarlar, "Giresun Alayının süngüsü yok ki" diye anımsatırlar. Mustafa Kemal Paşa, "onların bellerinde Giresun bıçağı var, yeter o" diye cevap verir. Ulu Önder'in bu sözleri, Giresun uşaklarına ne kadar güvendiğinin temelini oluşturmaktadır.

Dünya Savaşında, Kafkas cephesinde büyük yararlılıklar gösteren Topal Osman, tamamı sivil halktan oluşan 47 nci Gönüllü Alayla bölgedeki hain Rum çetelerini sindirir. Kurtuluş Savaşında Sakarya-Dumlupınar cephelerinde savaşan Osman Ağa, Atatürk'le olan birlikteliğini savaş sonrasında da sürdürmüş ve her zaman, Mustafa Kemal Paşa'ya ve yürütmekte olduğu davaya bağlı kaldığını kanıtlamıştır.

Savaştan kısa bir süre sonra Trabzon milletvekili Ali Şükrü Beyin ölümünden sorumlu tutulmuş, 2 Nisan 1923'te çıkan bir çatışmada, henüz 40 yaşındayken vefat etmiştir.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; halkın ve özellikle Giresunluların gönlünde taht kuran Osman Ağa'nın heykelinin, son günlerde, kamuoyunda pek benimsenmeyen, hatta haklarında olumsuz düşünceler oluşan, amacı ve niyeti belli olmayan bazı kişiler tarafından yaptırılacağı ve Giresun'a diktirileceği tartışmaları gündemdedir.

Bu tavır, Giresun Halkına bir iyiniyet mesajı mıdır, yoksa belli bir kitleye vefa borcu mudur? Bu durum, bölge insanın aklında bazı soru işaretleri bıraktığı gibi, değişik spekülasyonlara da neden olmaktadır.

Osman Ağa, herhangi bir skandalla ilişkilendirilmesi mümkün olmayan, vatanseverliğiyle ta-rihe mal olmuş bir kişiliktir. Giresun insanı, Osman Ağasının heykelini, gerektiğinde altından yaptırmasını bilecek yüceliktedir.

Biz, Giresunlular olarak, Topal Osman Ağa'nın geç kalmış itibar iadesinin gerçekleştirilmesini talep ediyoruz. Zaten, Topal Osman Ağa, halkımızın gönlünde taht kurmuş ve anıtlaşmış bir kişiliktir. Başka amaçlar için, Osman Ağa'nın tarihsel kişiliğinin kullanılmasına Giresun Halkı izin vermeyecektir. Giresun Halkına bu konuda anlayış göstermenizi rica ediyorum.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum. (Alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim.

Gündemdışı konuşmalar tamamlanmıştır.

Sayın milletvekilleri, Başkanlığın Genel Kurula diğer sunuşları vardır.

Bir Meclis araştırması önergesi vardır; okutuyorum:

B) GENSORU, GENEL GÖRÜŞME, MECLİS SORUŞTURMASI VE MECLİS ARAŞTIRMASI ÖNERGELERİ

9

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki