Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı
20. Dönem 3. Yasama Yılı
85. Birleşim 05 Mayıs 1998 Salı

Ulaşmak İstediğiniz sayfa aralığını giriniz.
Font Küçült | Normal | Font Büyüt
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa
Tutanak toplam 63 sayfadır. Sorgulanan Sayfaların Yazıcı Versiyonu

Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. 24.4.1998 Sayı : PRS-1588

Devlet Bakanlığına,

(Prof. Dr. Sn. M. Salih Yıldırım)

Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay'ın T.B.M.M. Başkanlığı'na hitaben verdiği yazılı soru önergesinde belirtilen hususlarla ilgili Bankamız cevabına aşağıda yer verilmiştir.

Muammer Işık isimli şahıs tarafından, bankamıza gönderilen bir yazıda, Ali Ziya Sesel isimli kişinin bir menkul değerler şirketinin hissedarı olduğu örgütlü olarak dolandırıcılık yaparken yakalandığı ve son olarak Eylül 1997'de borsa yasaklısı olarak ilan edildiği belirtilmiş, soru önergesinde sözü edilen basın bülteni de bu yazıya eklenmiştir.

Yazıda yeralan isimlerle yazı ekindeki basın bültenindeki isimlerin benzerlik taşıması nedeniyle söz konusu yazılar banka birimlerine, bilgilendirmek amacıyla gönderilmiştir.

Söz konusu "basın bülteni"nin bankamız ilân panosuna asılmasına ilişkin olarak, herhangi bir talimat verilmediği gibi, bültenin bankanın ilân panosunda yer aldığı hususunda banka yönetimine hiçbir bilgi ya da gözlem intikal etmemiştir.

Durumu bilgilerinize arz ederiz.

Ramazan Yumuş M. Soykut Cihangir İnsan Kaynakları Müdürü Genel Müdür V.

Sayın Yetkili,

Teşkilâtlı olarak dolandırıcılık yaparken yakalanan ve son olarak Eylül 1997'de Sermaye Piyasası Kurulu tarafından ikinci defa borsa yasaklısı ilan edilen Ali Ziya Sesel isimli kişi, çeşitli kanundışı yöntemlerle borsa yasaklarını delerek faaliyetlerine halâ devam etmektedir. Bu mektup, Ali Ziya Sesel'in karanlık ve yasadışı faaliyetleriyle ilgili bir uyarıdır.

Ali Ziya Sesel'in, iki yıldan fazla zamandır birçok kez, hissedarı bulunduğu Öner Menkul Değerler A.Ş. isimli şirket vasıtasıyla kanunsuz faaliyetler yaptığı belirlenmiştir. Borsa çevrelerinde ilk görüldüğü günden bu yana birçok sermaye sahibini dolandıran Ali Ziya Sesel, yakın çevresinden topladığı paraları kendi hesabına kullanmış, bankaları yalan beyanlarla aldatmaya çalışmış, manipülasyonlar yapmış, sahte borç-alacak ilişkileri düzenlemiş ve sermaye piyasalarında zarara sebebiyet vermiştir. 1997 yılı içinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 2 defa suç işlediği ve borsa yasaklarını deldiği belirlenen Ali Ziya Sesel, bütün önlemlere rağmen her seferinde yeni yöntemler geliştirerek faaliyetlerini gizliden gizliye sürdürmüştür.

Bugüne kadar kanundışı yollarla milyarlarca liralık haksız kazanç sağlayan Ali Ziya Sesel, üniversite öğrencisi olduğu yıllardan bu yana geçimini hırsızlık ve dolandırıcılıkla kazanmaktadır. Lüks mağazalardan giyim eşyası çalarak, kredi kartı sahteciliği yaparak ve yakın arkadaşlarının evlerinden ailelerine ait saat ve mücevherleri çalarak uzun süre geçimini sağlamıştır. Ali Ziya Sesel, 1989 yılında ise gazeteci-yazar Rahmi Turan'ın evini soymuş, daha sonra bu soygundan elde ettiği yüksek miktarda döviz ve altını sermaye olarak kullanmıştır. Ali Ziya Sesel, ilk olarak, basında da yeralan bu hırsızlık olayından ele geçirdiği parayla borsa oynamaya başlamıştır.

Birçok kez hırsızlık, dolandırıcılık ve sahtecilik yaptığı belirlenen ve polis tarafından yakalanan Ali Ziya Sesel karanlık bağlantılara sahip bir kişidir. Ali Ziya Sesel, yasadışı bir örgüt olan Kızıl İmamcılar adındaki örgüte mensuptur ve örgüt hiyerarşisindeki görevi, Kızıl İmamcılar'ın faaliyetlerini finanse etmektir.

Örgüte gelir sağlamak amacıyla, son 2 yıldır Öner Menkul Değerler A.Ş. adresi Şemsettin Günaltay Caddesi, Osmanlı Sitesi, Kat:1 Daire:6 Sahrayıcedid - Kadıköy ismini kullanarak borsa oynayan Ali Ziya Sesel, bu yolla örgüt kasasına milyarlarca gelir sağlamıştır. Örgütün diğer gelir kaynakları arasında uyuşturucu satışı, silâh kaçakçılığı, hırsızlık, silâhlı gasp ve kredi kartı sahteciliği bulunmaktadır. Ali Ziya Sesel'in örgüt içindeki en önemli sorumluluklarından biri, militanların bu yollardan elde ettikleri paraları, borsa yoluyla aklamaktır. Öner Menkul Değerler A.Ş.'nin yukarıda adresini verdiğim şube bürosu, Kızıl İmamcılar tarafından bu amaçla kullanılmaktadır.

Borsa yasaklısı olmasına rağmen defalarca yasakları delmeye kalkan Ali Ziya Sesel, son olarak Kızıl İmamcı örgüt mensubu arkadaşları vasıtasıyla borsada dilediği gibi hareket edebilmektedir. Sesel Kızıl İmamcı örgüt mensuplarının adını kullanarak, farklı isimler üzerinden borsa işlemleri yapmaktadır. Ziya Sesel'in borsa işlemlerini yürüten Kızıl İmamcılar'ın isimleri şöyledir :

Osman Caner Taslaman, Ali Sami Ekşi, Arif Emre Ekşi, Alparslan Ekşi, Tayyar Silsüpür, Namık Mert Yücel, Bora Karaca, Mahir Mamat, Cenk Akalın, Hakan Kurunç, Cenk Büyüktosun, Necip Kerem Özçapkın, Sadık Kerim Gönenli, Osman Ersu Belikırık, Kürşat Kovulmaz, Birol Özger.

Bunların yanısıra, hisse senetleriyle ilgili olarak borsa dışından sürekli spekülasyonlar yapan Ali Ziya Sesel, Öner Menkul Değerler'e gelen müşterilere yanlış bilgiler vererek sermaye sahiplerini yanıltmaktadır. Sesel, senetlerin fiyatlarını yüksek göstermek veya zaman içinde değerinin düştüğünü ve zarar ettiğini söylemek suretiyle müşterileri dolandırmaktadır.

Ali Ziya Sesel'in mensubu bulunduğu ve 1990 yılından beri eylemlerini sürdüren Kızıl İmamcılar örgütü. Türkiye'deki demokratik laik düzeni yıkıp yerine İran benzeri bir radikal-dini rejimi tesis etmeyi amaçlayan bir gruptur. Örgütün lideri ve

60

 
Başa Dön | Önceki Sayfa Sonraki Sayfa | Son Sayfa

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki