Turkiye Buyuk Millet Meclisi

MURAT ÇELİKER
 Strateji Geliştirme Başkanlığı Başkanı
Telefon: +90 (312) 420 67 31
  +90 (312) 420 67 32
Faks: +90 (312) 420 67 33
E-Posta: murat.celiker@tbmm.gov.tr
Özgeçmiş

1984 yılında Tekirdağ’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Tekirdağ’da tamamladı. Üniversite eğitimine 2001 yılında Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünde başladı. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümüne girerek 2007 yılında mezun oldu.

2005 – 2007 yıllarında özel sektörde çalıştıktan sonra kamu hizmetine 2007 yılında Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Kamu Sermayeli Kuruluş ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Enerji ve Maden Sektörleri Dairesinde Uzman Yardımcısı olarak başladı. 2011 yılında “Türkiye Elektrik Enerjisi Piyasalarında Serbestleşme Süreci: Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” isimli tez ile Hazine Uzmanı unvanını aldı. Aynı dairede 2013-2015 tarihlerinde Şube Müdürlüğü ve 2015-2017 tarihlerinde Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü. 2017 yılında Ulaştırma, Haberleşme ve Sanayii Sektörleri Daire Başkanı oldu. Aynı süreçte ODTÜ Petrol Araştırma Laboratuvarı Yönetim Kurulu üyeliği, G20 Türkiye Başkanlığı Enerji Sürdürülebilirliği Çalışma Grubu İçerik Belirleme Komitesi üyeliği, İhale Tasfiye Komisyonu üyeliği ve Ulusal Petrol Stok Komisyonu Hazine Müsteşarlığı temsilciliği görevlerini yürüttü. G20 Meksika (2012), Rusya (2013), Avustralya (2014) ve Almanya (2017) dönem başkanlıklarında Enerji Sürdürülebilirliği Çalışma Grubu toplantılarına Türkiye delegesi olarak katıldı.

2020 yılı Şubat ayında TBMM Strateji Geliştirme Başkanlığı Başkan Yardımcısı olarak, 2020 yılı Kasım ayında da aynı birime Başkan olarak atandı.

İyi derece İngilizce bilmekte olup evli ve bir çocuk babasıdır.

 

 

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki