Turkiye Buyuk Millet Meclisi

ABDULKADİR TÜRKAN
 Araştırma Hizmetleri Başkanlığı Başkan Yardımcısı
Telefon: +90 (312) 420 29 80
  +90 (312) 420 29 81
Faks: +90 (312) 420 78 00
E-Posta: akturkan@tbmm.gov.tr
Özgeçmiş

1974 yılında Konya ili Doğanhisar ilçesinde doğdu. İlkokulu, Kars Namık Kemal İlkokulunda; ortaokulu Konya/Ilgın ve Doğanhisar’da tamamladı. 1991 yılında Konya İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Yükseköğrenimini 1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladı. Kamu sektöründe performans yönetimi, stratejik yönetim ve kalite yönetimi gibi konularda yurt dışı ve yurt içinde düzenlenen çeşitli eğitim programlarına katıldı. İlk memuriyetine 1997 yılında, Başbakanlık’ta Başbakanlık Uzman Yardımcısı olarak başladı. 2002 yılında Başbakanlık Uzmanı oldu. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünde; 2005-2015 yılları arasında Daire Başkanı; 22.5.2015-9.7.2018 tarihleri arasında Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 9.7.2018 tarihli ve 703 sayılı KHK ile Başbakanlığın kapanması üzerine, TBMM Genel Sekreterliği emrine Yasama Uzmanı olarak atandı. 2018 yılı Aralık ayında TBMM Araştırma Hizmetleri Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Halen bu görevi yürütmektedir. İyi derece İngilizce, orta derece Arapça ve Osmanlıca bilmektedir. Evli ve biri otistik engelli olmak üzere dört çocuk babasıdır.

 

 

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki