Turkiye Buyuk Millet Meclisi

MUHAMMED ŞAMİL SÜTLÜOĞLU
 İşletme ve Yapım Başkanlığı Başkan Yardımcısı
Telefon: +90 (312) 420 77 50
  +90 (312) 420 77 51
Faks: +90 (312) 420 72 74
E-Posta: muhammedsamil.sutluoglu@tbmm.gov.tr
Özgeçmiş

1980 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğretimini Rize’de, liseyi Trabzon Yomra Fen Lisesinde tamamladı. 2004 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu. 2007 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Kontrolü ve Yapı Teknolojisi yüksek lisans programını, “Kültür Merkezlerinde Mekan Ölçeğinde Malzeme Analizi: Büyük Salon Örneği” konulu tezi ile tamamladı. Halen İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yapı Bilimleri Doktora Programı öğrencisi olup tez aşamasındadır. 2004 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Kültür Merkezleri Daire Başkanlığında Kültür ve Turizm Uzman Yardımcısı olarak başladığı görevini, 2008 yılında “Kültür Merkezi Kavramı: Avrupa’dan Örnekler İle Türkiye’deki Kültür Merkezlerinin Karşılaştırılarak İncelenmesi” konulu tezi hazırlayarak Kültür ve Turizm Uzmanı unvanı ile sürdürdü. Bakanlık bünyesinde çeşitli şehirlerde yaptırılmakta olan birçok inşaatta yapı denetim görevlisi olarak çalıştı. 2010 yılından itibaren TBMM Restorasyon ve Teknik Uygulamalar Başkanlığında mimar unvanı ile Milli Saraylara bağlı çeşitli kasır, köşk ve saraylarda restorasyon işlerini yürütmek üzere şantiye sorumlusu olarak görev yaptı. Dolmabahçe Sarayı bünyesinde yürütülen restorasyon çalışmalarında şantiye sorumlusu olarak görev yaparken 18 Kasım 2016 tarihinde İşletme ve Yapım Başkanlığına Başkan Yardımcısı olarak atandı. İyi derecede İngilizce bilmekte olup evlidir.

 

 

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki