Turkiye Buyuk Millet Meclisi

RECAİ YILDIZ
 Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı Başkan Yardımcısı
Telefon: +90 (312) 420 52 51
  +90 (312) 420 52 35
Faks: +90 (312) 420 52 48
E-Posta: recaiyildiz@tbmm.gov.tr
Özgeçmiş

1966 yılında Ankara İli Şereflikoçhisar İlçesinde doğdu. Yükseköğrenimini 1989 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı. 1996 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eski Türk Edebiyatı Anabilim dalında yüksek lisansını tamamladı.

1990 yılında Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünde arşiv uzmanı olarak çalışma hayatına başladı. Burada; Başbakanlık Muamelat Müdürlüğü Fonu, Cumhuriyet Halk Partisi Fonu, Bakanlar Kurulu Kararları Fonu gibi önemli konularda tasnif ve tercüme görevlerinde bulundu.

Bunun yanında, "Bulgaristan’a Satılan Evrak ve Cumhuriyet Dönemi Arşiv Çalışmaları" isimli kitapta çeviri ve editörlük, XII. Milletlerarası Arşiv Kongresi (6-11 Eylül 1992 Montreal) isimli kitapta editörlük yaptı.

1999 - 2002 yılları arasında, 57. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakan Yardımcısı danışmanlığı görevinde bulundu.

2002 - 2007 yılları arasında Başbakanlık İdareyi Geliştirme Başkanlığında Araştırmacı olarak görev yaptı. Bu süre zarfında,

- CAF (Ortak Değerlendirme Çerçevesi) Eğitim ve Seminerleri,

- Tapu ve Kadastro Hizmetlerinde Bürokrasi ve Kırtasiyeciliğin Azaltılması Çalışmaları,

- Sağlık Hizmetlerinde Bürokrasi ve Kırtasiyeciliğin Azaltılması Çalışmaları,

- 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu Çerçevesinde Harcama Yetkilileri ile Gerçekleştirme Görevlilerinin Görev ve Yetkileri ve Kanunun İçeriği ile İlgili Eğitim Programlarında görev yaptı ve çeşitli sertifikalar aldı.

2007 yılından itibaren TBMM MHP Grup Başkanlığında grup danışmanlığı görevini yürüttü. 18 Ocak 2019 tarihinde Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı olarak atandı.

Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce ve iyi derecede Osmanlı Türkçesi bilmektedir.

 

 

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki