Turkiye Buyuk Millet Meclisi

FAHRETTİN GÜN
 Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı Başkan V.
Telefon: +90 (212) 259 57 61
Faks: +90 (212) 327 13 43
E-Posta: fahrettingun@tbmm.gov.tr
Özgeçmiş

1960 yılında Konya-Beyşehir’de doğdu. İlkokulu Beyşehir’de, ortaokul ve liseyi İzmir İmam-Hatip Lisesi’nde okudu. Yükseköğrenimini ise İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde tamamladı. Ayrıca, Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslâm Ülkeleri Enstitüsü Sosyoloji ve Antropoloji bölümünden “yüksek lisans” derecesi aldı.

Gün, Fakülteyi bitirdikten sonra Milli Eğitim Bakanlığına geçerek yirmi yılı aşkın öğretmenlik yaptı. 2007 yılında kurum değiştiren Gün, TBMM’ye bağlı Millî Saraylar’da müşavir olarak çalışmaya başladı. 2009 yılında Milli Saraylar Grup Başkanlığı, 2010-2016 yılları arasında ise Saray, Kasır ve Köşklerden sorumlu Daire Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2016 yılında Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı görevine getirilen Gün, hâlen aynı görevi sürdürmektedir.

1994 yılından itibaren başta Almanya olmak üzere Hollanda, İsviçre, Fransa, Avusturya, İtalya, İsveç gibi çeşitli Avrupa ülkelerinde eğitim ve kültür içerikli yüzlerce seminer ve konferans verdi. Aynı minvaldeki kültürel etkinlikleri yurt genelinde de sürdürdü.

Yazı serüvenine 1970’li yılların sonunda Yeni Devir Gazetesi ve Mavera Dergisi’yle başlayan Gün, Millî Gazete’de 1990 yılından başlayarak on dokuz yıl köşe yazarlığı yaptı. Ayrıca, aynı dönemde çeşitli dergilerde kültür, sanat ve edebiyat içerikli yazı ve makaleler yayınladı.

Yazdığı “Babanzâde Ahmed Naim’in Hayatı ve Eserleri” adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2016 yılının en iyi biyografi ödülüne lâyık görüldü. Yazar Mine Alpay Gün’le evli olan Fahrettin Gün, dört çocuk babasıdır.

Gün’ün 20’den fazla yayınlanmış eseri olup bazılarının isimleri şöyledir: Sebilürreşad Dergisi Ekseninde Din-Siyaset ve Lâiklik (1948-1954), Batı Günlüğü, Aşk ve Ölüm, Mehmed Âkif-Tevfik Fikret Çatışması, Babanzâde Ahmed Naîm’in Hayatı ve Eserleri, Çocukları Öpmekte Meleklerle Yarışmak (Beyan Yayınları).

 

 

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki