Turkiye Buyuk Millet Meclisi

SONER YAŞAR DİNÇKAL
 Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı Başkan Yardımcısı (Basımevi)
Telefon: +90 (312) 420 68 56
  +90 (312) 420 68 57
Faks: +90 (312) 420 68 55
E-Posta: SYDINCKAL@tbmm.gov.tr
Özgeçmiş

1974 yılında Nevşehir İli Gülşehir İlçesinde doğdu. İlk öğrenimine köyünde başladı,İstanbul Ümraniye'de devam etti. Ortaokulu Nevşehir'de, lise öğrenimini Üsküdar İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. 2013 yılında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. Aynı Üniversite'de 2016 yılına kadar Doktora eğitimi gördü. Doktora çalışmaları ve akademik araştırmaları devam etmektedir.

1997 yılında Kanal 7 Televizyonu Yayın Daire Başkanlığında; VTR operatörü, resim seçici, yayın arşivleri şefi olarak görev yaptı ve çeşitli belgesel yapım ekiplerinde görev aldı. Reklam ve tanıtım filmlerinin yanı sıra belgesel senaryoları yazdı. Aynı dönemde; çeşitli dergilerde kültür ve sanat yazıları kaleme aldı.

O dönem çalıştığı Kuruluşta; Halkla İlişkiler (02-09 Haziran 2003), Yaratıcılık ve Metin Yazma (23-27 Haziran 2003), Kişisel Gelişim (09 Aralık 2003) seminerlerine katılarak başarı sertifikaları aldı.

2004 Yılında TBMM'de göreve başladı. 22. Yasama Döneminde Milletvekili Danışmanlığı yaptı. 2007 yılından itibaren TBMM Televizyon Müdürlüğünde; Yayın Arşivleri Sorumlusu, Taşınır Kayıt Yetkilisi, Birim Kalite Sorumlusu ve İdari ve Mali İşler Şefi olarak görev yaptı. 2012 yılından itibaren TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığında Basın Bürosu Şefi, İdari İşler Şefi ve Mali Büro Şefi olarak 2015 yılı haziran ayına kadar görev yaptı. Bu süreçte;

Protokol Yönetimi, Faaliyet Raporu Hazırlama Esasları Semineri, Resmi Yazışma Kuralları, Dosyalama ve Arşiv Uygulamaları Eğitimi, Muhasebat, Kamu İhale Mevzuatı ve Kurum Uygulamaları, Sivil Savunma, Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi, Mali Mevzuat Teori ile Mevzuat ve Uygulama Eğitimlerine Kurum içinde katıldı.(2010-2014)

25. 26. ve 27. Yasama Dönemlerinde Milletvekili Danışmanı olarak görev yaptı.

12 Haziran 2020 tarihinden itibaren Basın, Yayın Ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı.

Evli iki çocuk babasıdır.

İngilizce, Osmanlıca ve orta düzeyde Arapça bilmektedir.

 

 

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki