Turkiye Buyuk Millet Meclisi

NECATİ SUNGUR
 Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı Başkan Yardımcısı (Basın)
Telefon: +90 (312) 420 86 11
  +90 (312) 420 86 12
Faks: +90 (312) 420 68 89
E-Posta: necati.sungur@tbmm.gov.tr
Özgeçmiş

1962 yılında Trabzon'da doğdu. Yükseköğrenimini 1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. 1990 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını, 1998 yılında ise Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktorasını Türk Edebiyatı üzerine tamamladı.

1985 yılında İlim ve Sanat Dergisinde yayın görevlisi olarak iş hayatına başladı. 1986 yılında kısa bir süre öğretmenlik yaptı. 1987-1996 yılları arasında TÜBİTAK'ta Bilim ve Teknik Dergisinde editör yardımcısı, araştırma asistanı, uzman yardımcısı ve uzmanlık görevlerini yürüttü.

1996-1997 yılları arasında, 54'üncü T.C. Hükûmeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanının Özel Kalem Müdürü olarak görev yaptı.1997-2000 yılları arasında milletvekilliği danışmanlığı yaptı. 2003 yılında KOSGEB'de süreç danışmanı kadrosuyla Basın, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Koordinatörü olarak görev yaptı.

2003 yılında İç Hizmetler Müdür Yardımcısı olarak TBMM'de göreve başladı. 2005-2012 yılları arasında TBMM Basın ve Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı ve Meclis Bülteni Dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğü görevlerini ifa etti. 2012-2016 yılları arasında TBMM Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde İstiklal Mahkemeleri projesinde görevlendirildi. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası 20 Temmuz 2016 tarihinde Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı olarak atandı ve bu görevi yürütürken 21 Aralık 2017'de Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığına vekâleten atandı. Aynı zamanda TBMM TV ve Meclis Haber Dergisinin yayın yönetmenliği görevlerini yürüttü. Temmuz 2019'dan beri Başkan Yardımcılığı görevine devam etmektedir.

1994 yılında Kültür Bakanlığı Türk Klasikleri arasında Âhî Divanı, 2006'da TDK yayınları arasında Heves-nâme adlı eserleri yayımlandı. Liseler için, Çevre ve İnsan, Bilim ve Teknoloji ders kitaplarını hazırladı. Yedi İklim, İlim ve Sanat, Türk Edebiyatı, Kadın ve Aile, Bilim ve Teknik, Türk Dili, Bilig (Türk Dünyası Sosyal Bilimler), Bilge (Atatürk Kültür Merkezi) ve Edebiyat Otağı gibi dergilerde makale ve şiirleri yayımlandı.

Evli ve beş çocuk babasıdır. İngilizce ve iyi derecede Osmanlı Türkçesi bilmektedir.

 

 

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki