Turkiye Buyuk Millet Meclisi

SEMRA GÖKÇİMEN
 Araştırma Hizmetleri Başkanlığı Başkan Yardımcısı
Telefon: +90 (312) 420 80 01
  +90 (312) 420 80 07
Faks: +90 (312) 420 78 00
E-Posta: sgokcimen@tbmm.gov.tr
Özgeçmiş

1969 yılında Bolu'da doğdu. 1990 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı'nda tamamladı. 1992 yılında açılan TBMM uzman yardımcılığı sınavını kazanarak Meclis'teki görevine başladı. 1995 yılında uzman, 2004 yılında Kanunlar ve Kararlar Müdür Yardımcısı ve 2011 yılında Kanunlar ve Kararlar Başkan Yardımcısı olarak atandı. Bir çok kitap ve makale çalışması bulunmaktadır. Başlıca çalışmaları; Genel Olarak Kanun Hükmünde Kararname Kavramı ve Türk Anayasa Hukukunda Kanun Hükmünde Kararnameler, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere Finansal Seçenekler ve Risk Sermayesi, İçtüzüğün 87'nci Maddesi Çerçevesinde Değişiklik Önergeleri, Ülkemizde Kadınların Siyasal Hayata Katılım Mücadelesi, Türk Parlamento Tarihinde Kadın Parlamenterler, Gerekçeleri ve Tutanaklarıyla TBMM İçtüzüğü Değişiklikleri 1973-2012, Yasama El Kitabı (editör). İngilizce bilmekte olup, evli ve 2 çocuk annesidir.

 

 

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki