Turkiye Buyuk Millet Meclisi


TBMM BAŞKANI BÜLENT ARINÇ ARNAVUTLUK DIŞİŞLERİ BAKANI KASTRİOT İSLAMİ'Yİ KABUL ETTİ.

(10 Haziran 2004)

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Arnavutluk Dışişleri Bakanı Kastriot İslami'yi Başkanlık makamında kabul ederek bir süre görüştü.

Bülent Arınç kabulde yaptığı konuşmada, konuk bakanı TBMM'de ağırlamaktan ve böyle bir görüşme imkanı sağlanmasından mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi:

"Arnavutluk ile Türkiye arasında tarihi ve kültürel bağlar vardır. Yıllarca iki dost ülkenin halkları olarak birbirimize kopmaz bağlarla bağlıyız. Ülkemizde yaşayan Arnavut kökenli vatandaşların nüfusu Arnavutluk'un nüfusundan fazladır. Onlar bizim için birer köprüdür."

Son yıllarda iki ülke ilişkilerinde fevkalade bir iyileşme olduğunu vurgulayan Arınç, Arnavutluk'un demokratikleşmesinden ve istikrarlı bir ülke haline dönüşmesinden son derece mutluluk duyduğunu ifade etti. Arınç şöyle devam etti:

"Daha önceki aylarda sayın Cumhurbaşkanı ülkemizi ziyaret etmişlerdi, Parlamentoda kendileriyle görüşme yapmıştık. Sonra her kademede ziyaretler devam etti. Ben de Meclis Başkanı seçildikten sonra Arnavutluk meslektaşım Meclis Başkanı beni hem tebrik etti hem de ülkesine davet etti. Bundan dolayı da müteşekkirim. En kısa zamanda bu ziyareti inşallah gerçekleştireceğim. Şu ana kadar bu ziyareti gerçekleştiremedim ama gönlüm bir an evvel bu ziyaretin yapılmasından yana."

Arnavutluk Meclis Başkanı ve delegasyonları ile Şubat ayında Budapeşte'de, daha sonra da Strazburg ve Saint Petersburg'da görüşme imkanı bulduğunu ifade eden Bülent Arınç Dışişleri Bakanı'ndan kendisine selam ve sevgilerini iletmesini istedi. Arınç şöyle devam etti:

"Arnavutluk'un NATO ittifakı içinde yer almasını ve NATO'nun genişlemesini faydalı buluyorum. Aynı zamanda Avrupa Birliği ile ilgili olarak da, Arnavutluk'ta bir gelişme yaşanmasını fevkalade olumlu karşılıyorum. Arnavutluk'un huzur ve sükunet içinde istikrarlı bir ülke olmalısının bölgeye de çok büyük yararı vardır. Sayın Bakan'ın bu ziyaretinin de ilişkilerimizi güçlendirmesine yardımcı olacağını düşünüyorum."

Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Yılmazcan'ın başkanlığında Arnavutluk Dostluk Grubu bulunduğunu hatırlatan Arınç "Karşılıklı olarak ziyaretler önemli olduğu için, bu yıl içinde bu tür ziyaretler yapılacak. Ben 2000 yılında zamanın Başbakanı Ecevit ile Arnavutluk'a gelmiştim. O zaman sadece Tiran'ı ziyaret etmiştim. İnşallah Meclis Başkanı olarak da ziyaret etmem mümkün olur" dedi.

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Kastriot İslami ise ülkesinin derin tarihi içinde Türkiye ile ilişkilerinin çok önemli bir yer tuttuğunu ifade ederek "Sizin tarafınızdan karşılanmak bizim için çok büyük bir onurdur. Aynı zamanda Parlamento Başkanımızın en sıcak dileklerini sunuyorum" dedi.

İslami, Türkiye'nin, Arnavutluk'un NATO'ya girmesi konusunda büyük destek verdiğini belirterek "NATO'ya üye olmak için Türkiye'nin verdiği destek çok çok önemli idi" diye konuştu.

Ziyaret sürecinde Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı ile görüştüklerini ifade eden İslami "Eminiz ki tüm siyasi partiler, konu Arnavutluk olunca bize destek veriyor" dedi. Türkiye'nin son zamanlarda gerçekleştirdiği başarılardan kendilerinin de çok sevindiklerini ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyen İslami şöyle devam etti:

"Türkiye'nin uluslararası konularda aldığı kararları da takdir ediyoruz ve biz de aynı tutumları paylaşıyoruz. Bundan da çok memnunuz. BM ve uluslararası konferanslardaki işbirliğimiz çok başarılı geçiyor. Yine yakında İslam Konfederasyonu zirvesine katılacağız. KEİPA'da da işbirliğimiz de başarıyla sürüyor. Böylece memnuniyetle belirtmeliyim ki, bizim işbirliğimiz siyasi anlamda olsun, ekonomik ve savunma alanlarında olsun çok iyi sürdürülmektedir. Yine Balkanlarda Türkiye'nin rolünün büyük olduğunu görüyor ve bunu takdir ediyoruz.

Arnavutluk'un en zor zamanlarında Türkiye'nin desteği ve rolü büyük olmuştur. Türkiye, Arnavutluk için dürüst stratejik dost bir partnerdir. Türkiye'de karşılaştığım sıcaklık sadece yüksek makamlardan değil, halktan da gelmektedir.

NATO'ya entegrasyon verdiği destek konusunda Türkiye Cumhuriyeti Devletine sizin nazarınızda teşekkür ediyoruz. Biz de bir an önce Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi olmasını istiyoruz. Türkiye Avrupa Birliği üyesi olunca Arnavutluk'a destek vereceğine inanıyoruz. Böylelikle Arnavutluk'un AB'ne üye olma yolu kısalacaktır. İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerinde de son dönemlerde önemli gelişmeler vardır ancak yapılacak daha çok şeyler vardır."


Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki