Turkiye Buyuk Millet Meclisi


TBMM BAŞKANLIK DİVANI TOPLANDI.
ARINÇ: "PERSONELİMİZİ HEM RAHATLATACAK HEM EMEĞİNİN KARŞILIĞINI VERECEK HEM DE ONLARIN POZİSYONLARINI GÜÇLENDİRECEK KARARLAR ALDIK"

(10 Haziran 2004)

TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM Başkanlık Divanı'nın, ''Meclis personelini rahatlatacak, emeklerinin karşılığını verecek ve pozisyonlarını güçlendirecek kararlar'' aldığını bildirdi.

TBMM Başkanlık Divanı'nın, TBMM personeline ilişkin olarak alınan kararları basın mensuplarına açıklayan Arınç, toplantıda ''gecikmiş olmakla birlikte'' personelle ilgili önemli kararların alındığını ve memurlarla ilgili bu kararların 1998'den bu yana alınamadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Bu dönemde aldığımız çok önemli kararlarla birlikte bugünküler de personelimizi hem rahatlatacak hem emeğinin karşılığını verecek hem de onların pozisyonlarını güçlendirecek kararlardır. Biz hem merkez hem de Milli Saraylar olarak TBMM bünyesinde farklı statüde çalışan personelin çalıştığı işte verimli ve başarılı olması için en iyi imkanların sağlanması gerektiğine inanıyoruz. Bir taraftan boşalan kadrolarımızın emeklilik veya başka sebeplerle doldurulmaması konusunda tasarrufçuyuz, TBMM'nin etkin, verimli ve kaliteli hizmet üretebilmesi için bir norm kadroya kendiliğinden dönüşmesi konusunda da büyük bir gayretin içindeyiz. 1.5 yıla yaklaşan görev süremizde buna azami dikkat gösterdik ve 300'e yakın kadroyu boşaltma imkanına kavuştuk.''

Bugün yaptıkları çalışmaların planlananların yarısı olduğunu belirten Arınç, diğerlerinin de bir sonraki Divan toplantısında gerçekleştirileceğini söyledi. TBMM Başkanı Arınç, zor ve yorucu bir çalışma yaptıklarını bildirerek, katkıda bulunanları kutladı.

TBMM Başkanı Arınç, alınan kararları açıklarken de emekliliğe esas derece ve kademelerin yükseltildiği halde kadro tahsisi yapılamadığı için kadro derecesine bağlı bazı ödeme ve olanaklardan yararlanamayan 2 bin 143 memurun kadrolarını bir derece yükselttikleri söyledi.

Arınç, boş bulunan ve kullanılma olanağı bulunmayan kadroların ihtiyaç duyulan hizmetlerde kullanılması için bunların hizmet sınıfı, unvan ve derecelerini değiştirdiklerini bildirdi. Boşalan kadroları kullanmayacaklarını, ancak bunları ihtiyaç duydukları kadrolara dönüştürdüklerini ifade eden Arınç, bu çerçevede 50 uzman yardımcısı kadrosu oluşturulduğunu bildirdi. Arınç, 2'si uzman olmak üzere 10 stenograf kadrosu konulduğunu belirtti.

Atamaları yapılan yerlerden farklı yerlerde çalıştırılan 27 personelin kadrolarının çalıştıkları yerlerdeki kadrolara geçirildiğini de kaydeden Arınç, ''1997'de Meclis'e girerken yapılan bir yanlışlık bugüne kadar devam etti. Onun teferruatına girmek istemiyorum. Pekçok yanlışlık var, onlardan bir tanesi de buydu'' dedi.

657 Sayılı Devlet Memurları Yasası'nın 4'üncü maddesinin ''b'' fıkrasına göre sözleşmeli olarak çalıştırılan personelle ilgili de düzenleme yapıldığını bildiren Arınç, ''Bunların bir kısmı çalışıyor, bir kısım kadroyu kullanmıyor, boş tutuyorduk. Orada bir eksiklik hissettik. Asıl hizmetine ihtiyaç duyulan yerlerde bu kadro yoktu, ihtiyaç duymadığımız yerlerde kadro vardı. Biz bu kadroları Başkanlığa yetki vermek suretiyle kadro olarak alıyoruz, ama ihtiyaç duyduğumuz yerde kendilerine unvan vermek istiyoruz'' diye konuştu.

Arınç, uzman olarak çalışan ve birinci dereceye yükselenlere maddi katkıda bulunmak için makam tazminatı ve görev tazminatlarını yükseltme kararı aldıklarını söyledi. Bununla kısmi bir iyileştirme sağladıklarını belirten Arınç, ''Divanımız böyle bir ödüllendirmeyi, iyileştirmeyi uygun gördü'' dedi.

Başkan müşavirlerine daha önce yaptıkları hizmetlerinde hak ettikleri makam tazminatlarının ödendiğini, ancak meclis müşavirlerinin bundan mahrum olduğunu bildiren Arınç, bu eşitsizliği giderecek bir karar aldıklarını söyledi. Sağlık merkezinde görev yapan doktorlar arasında da adaletsizlik olduğunu belirlediklerini kaydeden TBMM Başkanı Arınç, bunlarla ilgili kısmi bir iyileştirmeye gittiklerini ifade etti.

NORM KADRO ÇALIŞMASI
Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi ile birlikte bir norm kadro çalışması yaptıklarını anımsatan Arınç, hiçbir personeli mağdur etmeden herkesi yaptığı görevle bağlantılı olarak çalıştıracak bir düzenleme gerçekleştireceklerini belirtti. TBMM personeli arasında ''Bilgi İşlem Merkezi'nde, Meclis Genel Kurulu'nda, Meclis Televizyonu'nda çalışanlarla yardımcı hizmetlerde çalışırken üniversite bitirerek genel idare hizmetleri sınıfına geçmeyi isteyenlerin'' de kendileri ile ilgili düzenleme beklediklerini kaydeden Arınç, bir sonraki Divan toplantısında bunun yapılacağını bildirdi.

''Biz şeffaf bir yönetimiz'' diyen Arınç, Meclis'te Guinness Rekorlar Kitabı'na girebilecek uygulamalar olduğunu, sağlık merkezinde memur kadrosunda çalıştırılan doktorlar bulunduğunu söyledi. Arınç, bunların hepsinin kendi kadrolarına geçirilmesinin görevleri olduğunu ifade etti.Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki