Turkiye Buyuk Millet Meclisi


TBMM BAŞKANI BÜLENT ARINÇ, İSTANBUL'DA SANATÇILARLA BİR ARAYA GELDİ

(13 Nisan 2004)


TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 84. açılış yıldönümü ve Milli Egemenlik Haftası etkinlikleri kapsamında, TBMM bahçesinde halk konseri gerçekleştirileceğini söyledi.

Dolmabahçe Sarayı'nda sanatçılara yemek veren Arınç, burada yaptığı konuşmada, TBMM'nin Milli Egemenlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde bu yıl ilk kez düzenleyeceği halk konseri hakkında bilgi verdi.

Yemeğe, Müzik Yorumcuları Birliği Başkanı Selçuk Alagöz, Müzik Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) Başkanı Ali Rıza Binboğa ile Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, İlhan Şeşen, Deniz Seki, Emrah, Berkant, Esin Avşar, Emre Altuğ ve müzik yapımcısı Şahin Özer'in de aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı katıldı.

Arınç, 23 Nisan'da Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 84. yılının kutlanacağını hatırlatarak, bugünün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk kez toplandığı gün olduğunu da vurguladı.

Ülke topraklarının işgal edilmesi üzerine Atatürk'ün ilk olarak TBMM'yi kurduğunu ve bu Meclis'in halkla birlikte milli mücadeleyi yürüttüğünü kaydeden Arınç, ''Milli mücadele başarıya ulaştı ve 1923'te cumhuriyet ilan edildi. Bir bağımsız güçlü devlet olarak bugünlere gelebildik'' dedi. Bülent Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''23 Nisan her sene resmi törenlerle kutlanıyor. Ardından çocuklara yönelik etkinlikler oluyor. Ama işin bir yanının eksik kaldığını düşündüm, o da milli egemenlik yönü... 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözünün bir tek anlamı var. Egemenlik bir zümrede, bir şahısta, bir grupta değil, Türk milletinin her bireyinde, tek tek bu egemenlik var. Millet iradesinin temsil edildiği yer olan TBMM'yi, egemenliğin temsil edildiği yer olarak da kabul edebiliriz.
Milli egemenlik olgusuna biraz daha önem vermemiz gerektiğini düşündüm.''

BAYRAMI DOYA DOYA YAŞAMAK
Arınç, resmi törenlerin yapılması gerektiğini, ancak halkın katılımının da şart olduğunu vurgulayarak, TBMM'nin daha önce sadece resepsiyon yapılan, sayılı kişilerin davet edildiği bir yer olduğunu ifade etti.

Bazı salonlarının sadece senede bir kez resepsiyon için açıldığını anlatan Arınç, bu işleyişi değiştirdiğini kaydederek, şimdi bu salonların sivil toplum kuruluşlarına, sanatçılara ve çeşitli
toplantılara açık olduğunu söyledi. Arınç, şunları kaydetti:

''Burayı sadece resepsiyon yapılan yer olarak düşünsek, o zaman sayılı kişiler davet ediliyor. A protokolü, B protokolü, C protokolü var. Bunların içine çok sevdiğim halde birini davet etme imkanım yok. Kurallar böyle gelmiş, oysa 70 milyon insanın bayramı doya doya
yaşaması lazım. Sevinmesi, özgürlüğümüzü, mutluluğumuzu, refahımızı, bugün ulaştığımız seviyeyi doya doya yaşaması lazım. O yüzden bu yıldan başlayarak 23 Nisan bayramının hem çocuk yönünün hem de milli egemenlik yönünü daha da güçlendirmemiz gerektiğine karar verdik.''

Bülent Arınç, halkın bayram coşkusunu yaşayacağı, milli egemenlik düşüncesinin daha da güçleneceği değişik etkinlikler yapıp yapamayacaklarını düşündüklerini ve 10 günlük bir kutlama programı hazırladıklarını anlattı.

Milli Egemenlik Haftası kapsamında ''Öğrenci Meclisi Projesi''ni uygulayacaklarını ve 81 ilin öğrenci meclisi başkanının Meclis'te önergesiyle, gündemiyle tam bir Meclis oturumu gerçekleştireceğini kaydeden Arınç, ayrıca kendisinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve
anamuhalefet partisi lideri Deniz Baykal'ın da hafta kapsamında birer konuşma yapacağını söyledi.

HALK KONSERİ
Arınç, milli egemenlik kavramının bilim adamlarının katıldığı bir sempozyumla da ele alınacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Aynı zamanda bir halk konseri düzenliyoruz. Meclisimizin önünde bir büyük alan var. Önüne büyük bir platform koyarak asgari 20 bin kişinin sığabileceği bir büyük mekan. Burada Türkiye'nin büyük sanatçılarının müzik yapabilecekleri bir konser düzenledik. Bu fikri
bizi ziyaretlerinde sanatçılara açtık ve kabul ettiler.

Önce Sıhhiye'den TBMM'ye kadar halkımızla birlikte milli egemenlik yürüyüşü yapacağız. Meclis'e geldiğimizde de bu büyük konserimiz başlamış olacak. Havai fişeklerle, bir büyük konserle halkın parlamentoya girdiği ve Meclis'le bütünleştiği anı ilk defa gerçekleştirmek istiyoruz. Biz inanıyoruz ki Meclis, halkımızın meclisidir. Siyaseti, düşüncesi, inancı ne olursa olsun, Anadolu'nun neresinden gelirse gelsin, bizim meclisimizde imtiyazlı bir yer yok. Hepsi halka ait. Dolayısıyla böyle bir konseri önemsiyoruz.''

Arınç, tarihi binaların, sarayların, kasırların halka açılarak yaşatılması gerektiğini de sözlerine ekledi.


Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki