Turkiye Buyuk Millet Meclisi


TBMM'NİN PERSONEL SAYISI..

(15 Haziran 2006)

TBMM Genel Sekreterlik Teşkilat Yasası'nda değişiklik öngören teklif hakkında bilgi veren Arınç daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Arınç, bir gazetecinin sorusu üzerine, Mecliste farklı statülerde çalışan personel olduğuna işaret ederek, ''Bu bizden 5 dönem önce de böyleydi, bizim dönemimizde de böyle. Bunları tek statü haline dönüştürmek çok doğrudur, yerindedir. Ama böyle bir uygulamaya bir anda geçmek mümkün değil'' dedi.

Mecliste farklı statüde çalışan personel hakkında bilgi veren Arınç, şunları söyledi:

''Asli kadrolarda çalışan epey elemanımız var. Asli kadrolarda çalışanların teşkilat şemasındaki görevlerinin belirlenmesi ve çalışma durumlarına göre nitelik kazanması için ayrı bir çalışmamız var. Bu, 4-b olarak çalıştırdıklarımızı, bize ihtiyaç duyduğumuz alanlarda çalışma fırsatı veriyor. Onlar devam edecekler, bundan sonra da 4-b mutlaka olacak. Ancak 4-b'liler, asli kadrolarda boşalma olduğu takdirde, yaptıkları işlerden verim alınıyorsa bu kadrolara atanabilecekler.

Ankara'da 4-c olarak işçi statüsünde çalışan 510 kişi var. Bunlar da hizmetlerine bedenen ihtiyaç duyduğumuz insanlar. Bunların asli kadrolarda çalışması zaten mümkün değil. Biz masa başında çalışan 4-c'li personel arzu etmiyoruz. Başkanlık Divanı kararlarımız da bunu
emrediyor, lise mezunu, ortaokul mezunu bayan veya erkeklerin bu kalıcı olmayan kadrolarda çalıştırılması ilke olarak benimsenmiştir.

Herkes bu Meclise girerken bir gerçeği kabul etmek zorundadır.

Ankara'da yerleşmiş bir kanaat var; 'sen Meclise bir gir de sonra mutlaka kadro alırsın' şeklinde... Bu yanlış bir düşüncedir ama zaman içerisinde haklılık da kazanmıştır. Benden önce gelenler, buna hak verdirecek bir takım eylemlerde bulunmuşlardır. Oysa herkes işe girerken statüsünün ne olduğunu, nereye kadar geleceğini, hangi amaçla çalıştırıldığını, ne kadar ücret alacağını bilmelidir ve bilmektedir.

'500 kişiye kadro verilecek' diye bir haber kesinlikle doğru değildir.

Kendi kadrolarının iptalini isteyen bir kurum böyle bir şey yapamaz.''

ÜCRETLERİ ASLİ ÇALIŞANLARDAN FAZLA
Arınç, 4-c olarak çalışan bir kişinin 800 milyon-1 milyar lira arasında ücret aldığını, bunun diğer kurumlarda çalışanların, hatta asli kadrolarda çalışanların ücretlerinden fazla olduğunu söyledi.

Mecliste çalışanların ücretlerini çağdaş ihtiyaçlara göre tespit ettiklerini ve zaman içerisinde de artırdıklarını anlatan Arınç, ''4-c'nin yemek parası bugüne kadar verilmiyordu, artık veriliyor.

Ücretlerini zaman içerisinde artırmayı düşünüyoruz. Hatta bedeni hizmetlerin çok olduğu yerlerde çalışanlara yüzde 10-15 artırmalı olarak ücret veriyoruz'' dedi.

Meclis TV, Bilgi İşlem ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünde kadrolu elemanların çalıştığına işaret eden Arınç, kadrosuz çalışanlara 23 kadro ihdası istediklerini, bunun dışında kadro düşünmediklerini bildirdi.

Bir gazetecinin Mecliste çalışan polisin mesai ve yemek ücreti alamadığın söylemesi üzerine Arınç, ''Meclis dışında çalışan polislerin durumunu anlatıyorsunuz. Bizde çalışanların hepsi çok memnun... İşinden, ücretlerinden ve haklarından çok memnun....Polis arkadaşlarımızı çok seviyoruz. Sağlık hizmetlerinden yararlanıyorlar, ayda 400 milyon lira, dışarıda çalışanlara göre fazla ücret alıyorlar'' dedi.

Arınç, TBMM Genel Kurulunda zaman zaman tartışmalı oturumlarda Kanunlar ve Kararlar Müdürlüğü çalışanların milletvekillerinin eleştirilerine maruz kaldığının söylenmesi üzerine, ''Kanunlar ve Kararların bir kariyer alanı haline gelmesine önem veriyoruz. Bu müdürlük sıfır hatayla çalışıyor'' karşılığını verdi.

Mecliste çalışan personel sayısının sorulması üzerine Arınç, 20 Mayıs itibarıyla kadrolu, sözleşmeli ve 4-c statüsünde olmak üzere toplam 3 bin 693 kişinin çalıştığını, buna karşılık 548 boş kadronun olduğunu bildirdi. Bu sayıya başka kurumlardan gelen personelin dahil olmadığını kaydeden Arınç, göreve geldiğinde çalışan personel sayısının 4 bin 300-4 bin 400 olduğunu sözlerine ekledi.

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki