Turkiye Buyuk Millet Meclisi


TBMM BAŞKANI BÜLENT ARINÇ BAŞKORTOSTAN CUMHURİYET KURULTAYI BAŞKANI KONSTANİN TOLKAÇEV'İ KABUL ETTİ

(07 Şubat 2006)

Meclis Başkanı Bülent Arınç, TBMM Başkanlığı'nın davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Başkortostan Cumhuriyet Kurultayı Başkanı Konstantin Tolkaçev ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Başkortostan Cumhuriyeti Kurultayı Başkanı Konstantin Tolaçev'i ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirten Başkan Arınç; "Meclis Başkanvekilimiz Sadık Yakut heyeti misafir etmektedir, kendileriyle görüşmeler yapmıştır. Tolkaçev'in heyetinde Devlet Meclisi'nin pek çok komisyon üyesi bulunmaktadır, aynı zamanda Rusya Federasyonu ile ilişkilerden sorumlu komite başkanı da bulunmaktadır. Başkenti Ufa olan bu özerk cumhuriyetle Türkiye arasındaki tüm ilişkileri daha iyi, daha dostane ve daha verimli yapmak istiyoruz. Bu ziyaretin parlementolar arasındaki ilişkilerde çok hayırlı bir başlangıç olacağını ümit ediyoruz." Dedi.

Başkortostan heyetini kabulde yaptığı konuşmada Kurultay Başkanı Tolkaçev'in ziyaretinin parlamentolar düzeyinde ilk ziyaret olduğuna dikkat çeken Başkan Arınç; "Daha önce de kendileriyle ekonomik, ticari ve siyasi ilişkilerimiz sebebiyle hükümetler arasında görüşmeler oldu. Parlamentolar düzeyinde de ilk ziyaretlerini yapıyorlar. Bu ziyaretin güzel gelişmelere vesile olmasını diliyorum." Diye konuştu.

TBMM ile Başkortostan Cumhuriyeti Kurultayı arasında işbirliği protokolünün imzalandığını ve bu protokole göre karşılıklı ziyaretlerle bilgi birikimlerinin paylaşılacağını ifade eden Başkan Arınç; "Başkortostan Devlet Kurultayı ile TBMM arasında, Meclis Başkanvekilimz Sadık Yakut ve Konstantin Tolkaçev'in imzaladıkları işbirliği protokolü de hayata geçirilecektir. Altı maddelik bu işbirliği protokolüne göre karşılıklı Meclis üyelerinden oluşacak heyetlerin ziyaretleri desteklenecektir. Çalışma grupları oluşturulacaktır. Her iki parlamentoda da taraflar bilgi ve birikimlerini karşılıklı ziyaretlerle, seçim sistemleri ve yerel yönetim biçimlerinin yanısıra sosyal konularda da işbirliği yapacaklardır. Buna bağlı işbirliği protokolü de dün itibariyle imzalanıp yürürlüğe girmiştir." dedi.

Başkortostan Kurultayı Başkanı Konstantin Tolkaçev de güzel karşılanmadan dolayı müteşekkir olduklarını belirterek Başkortostan Cumhuriyeti'nin Rusya Federasyonu içerisinde hem nüfusu hem de yüzölçümü itibariyle en büyük Cumhuriyet olduğunu ve Cumhuriyetlerinin sahip olduğu potansiyelden hem Başkortostan hem de Türkiye halkı adına yararlanılmasını istediğini ifade etti.

Türkiye ile Başkortostan'ı birbirine bağlayan bir çok bağ olduğunu bunların arasında kültür ve din bağı geldiğini vurgulayan Tolkaçev, Başkortostan'ın bu yönüyle Türki halklar ve Türki devletlerle bir çok ortak yöne sahip olduğunu söyledi.

Görüşmede ekonomik ve siyasi işbirliğine de değinen Başkan Tolkaçev Başkortostan'daki bir çok gelişmede Türk Devlet adamları ve işadamlarının büyük katkısı olduğunu belirterek "Zannediyorum bu gelişmeler önümüzdeki dönemde de artarak devam edecektir. En fazla ortaklık Türkiye'den gelen işadamlarıyla kurulmuştur. Özellikle inşaat, petro kimya, hafif sanayi ve gıda sanayinde önemli ortaklıklar sözkonusu. Türkiye Cumhuriyeti'nden kültürel alanda da çok sık misafirlerimiz oluyor. Ancak biz bütün potansiyelin kullanıldığına inanmıyoruz, önümüzde daha çok yapılacak işler olduğunu düşünüyoruz." Şeklinde konuştu.

Başkan Tolkaçev Meclis Başkanı Arınç ile olan görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Murtaza Rahimov adına, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı gelecek yıl kutlayacakları Başkortostan Cumhuriyeti'nin Rusya Federasyonu'na bağlanmasının 450. yıldönümü kutlamalarına davet etti. Görüşmede Meclis Başkanı Arınç, hediye edilen geleneksel Başkortostan giyeceğini giydi ve kalpak taktı.


Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki