Turkiye Buyuk Millet Meclisi


22.DÖNEM 4.YASAMA YILI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI (TBMM'NİN TEKNİK PROJELERİ)

(14 Ekim 2005)TBMM Başkanı Bülent Arınç, 4. Yasama Yılı Bilgilendirme Toplantısı'nda TBMM'nin teknik projeleri hakkında da basına bilgiler verdi.
Ülkemizin yaşamakta olduğu hızlı değişime TBMM'nin fiziksel yapısının da ayak uydurması gerektiğini söyleyen Arınç, Türkiye'de önce ve örnek kurum olmak için sürdürülen çalışmalara bu dönem de devam edileceğini açıkladı.


TBMM'NİN YENİ TEKNİK PROJELERİ..

Arınç, yaz döneminde TBMM Kampüsü'nün adeta bir şantiye alanına dönmüş olduğunu söyleyerek; "maalesef Meclisimizin bazı bölümleri artık kullanılmayacak kadar eskidi. Bunların başında da ısı merkezi geliyor. Şu anda sürdürdüğümüz en önemli teknik proje, yeni ısı merkezidir." Dedi. TBMM'nin diğer önemli teknik projelerini; yeni yangın ve içme suyu hattı yapımı - Milletvekili ofislerinin parke ile kaplanması ve hijyenik yer döşemesi - Park ve bahçelerimizin otomatik olarak sulanması - Aydınlatma sisteminin yenilenmesi... olarak bildiren Arınç çeşitli tadilatların da sürmekte olduğunu sözlerine ekledi.

Yapılan tadilat ve yenileme çalışmalarının harcamalarının oldukça düşük olduğunu bildiren Arınç; "Tadilat ve tamirat işlerimizin tümü kendi ekiplerimiz tarafından gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla buralardaki mali harcamalarımız oldukça düşük. Rakamların son halini yıl sonunda yapacağımız değerlendirme toplantısında açıklayacağız." dedi.

İKİ YENİ BİNA YAPILACAK. KÜTÜPHANE BİNASI İÇİN ULUSLARARASI YARIŞMA AÇILACAK..

Arınç, TBMM Kampüsü'ndeki yerleşim problemine de değindi ve iki yeni binanın yapılmasının hedeflendiğini söyledi. Binaların birimleri biraraya toparlayacak bir yapıya sahip olması amaçlanıyor. Böylelikle yerleşim problemi de çözülmüş olacak.
Arınç sözlerini şöyle sürdürdü: "Biri, dağınık haldeki tüm çalışanlarımızı bir araya getirecek yeni personel binasıdır. Bu bina aynı zamanda TBMM yasama arşivi, sağlık ünitesi, sağlıklı yaşam merkezi, matbaa ve otopark gibi birimleri de içerecek. Yeni bina sayesinde, dağınık haldeki ve artık tamamen ekonomik ömrünü tamamlamış binalar yıkılacak. Ayrıca hem halkla ilişkilerdeki, hem de ana binadaki çalışanlar buraya geçerek yer boşaltmış olacaklar. Böylece milletvekillerimize, komisyonlara ve siyasi partilere daha fazla çalışma alanı kazandıracağız."

"İkinci binamız, daha önceden bahsettiğimiz bir prestij kütüphane binasıdır. Bu bina, Türkiye'nin en önemli kitap koleksiyonuna ve tarihi arşivine sahip Meclisimize yakışır özellikte olacaktır. Ayrıca binada yeni kurduğumuz Araştırma Merkezi de yer alacak.
Kütüphane binamızı en güzel şekilde yapmak için uluslararası bir yarışma açacağız. (...) Personel binasını 2006'da, kütüphane binasını da 2007'de tamamlamayı amaçlıyoruz. İki binamız için de Başkanlık Divanımızda oy birliği ile karar almış bulunuyoruz.

DİĞER İKİ PROJE: DOLMABAHÇE SARAYI'NIN 150. YILI-TBMM ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLLERİ..

Bülent Arınç, TBMM'ye bağlı olan Milli Saraylar hakkında da çeşitli bilgiler verdi.

"2006 Dolmabahçe Sarayı'nın Açılışı'nın 150. yılıdır. Bu vesileyle sarayın uluslararası tanıtımı için geniş bir kutlama çalışması yapacağız. (...) Bildiğiniz gibi, Milli Egemenlik Yılı kutlamaları geçtiğimiz aylarda büyük başarıyla gerçekleştirilmişti. (...) Yine Aralık ayı içinde, TBMM Üstün Hizmet Ödülü vereceğimiz kişileri açıklayarak 85. yıl çalışmalarımızı tamamlamış olacağız." diyen Arınç önümüzdeki aylarda özellikle sanatsal faaliyetlerle bu etkinliklerin sürdürüleceğini sözlerine ekledi.

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki