Turkiye Buyuk Millet Meclisi


TBMM'NİN, BÜYÜK ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'E ''MAREŞAL'' RÜTBESİ ile ''GAZİ'' UNVANI VERİŞİNİN 84. YILDÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANIYOR

(19 Eylül 2005)

TBMM'nin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşal'' rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verişinin 84. yıldönümü törenlerle kutlanıyor.

Sakarya Meydan Savaşı'nın kazanılmasından sonra, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'ya, Millet Meclisi, 19 Eylül 1921'de kanunla ''Müşir'' (Mareşal) rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verdi.

Mustafa Kemal'e, Milli Mücadele'nin başında Erzurum'da bulunduğu sırada, kendisini İstanbul'a çağıran Saray ile 8-9 Temmuz 1919 gecesi yaptığı telgraf görüşmesinde; resmi memuriyetine son verildiği bildirildi. Mustafa Kemal Paşa da Harbiye Nezareti'ne ve Padişah'a, ''resmi vazifesiyle beraber askerlik mesleğinden istifa ettiğini'' bildiren telgraf gönderdi. Hiçbir rütbe sahibi olmayan Mustafa Kemal, ''milletinin sinesinde'' mücadelesini sürdürdü.

Sakarya Meydan Savaşı öncesinde Mustafa Kemal'e, Millet Meclisi, 5 Ağustos 1921'de ''Başkomutanlık'' verdi. Savaşın, 13 Eylül'de kazanılmasının ardından, ''Garp Cephesi Komutanı'' İsmet (İnönü) Paşa ile Genelkurmay Başkanı Fevzi (Çakmak) Paşa, cepheden, ''Edirne Mebusu İsmet ve Kozan Mebusu Fevzi'' imzalarıyla Meclis'e 15-16 Eylül 1921'de gönderdikleri tarihi önergeyle, Mustafa Kemal'e ''Müşirlik'' rütbesi ile ''Gazilik'' unvanı ''tevcihini'' önerdiler.

Meclis'in kanunla bu önergeyi kabul etmesiyle ''Mareşal'' rütbesi ve ''Gazi'' unvanı verilen Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Meclis'e
şöyle teşekkür etti:

''... Kazanılan bu başarı, Yüksek Heyetinizin iradesiyle kuvvet bulan ordumuzun iradesi sayesinde, düşman ordusunun iradesinin
kırılması suretiyle belirmiştir. Bu sebeple ödüllendirişinizin gerçek muhatabı yine ordumuzdur.''

Mustafa Kemal, 20 Eylül 1921'de orduya yayımladığı bildiride ise şunları kaydetti:

''...Zaferden dolayı sizin kahramanlıklarınızla, sizin gösterdiğiniz nihayetsiz fedakarlıklar pahasına kazanılan bu büyük muzafferiyetlerin millet tarafından takdirini gösteren bu rütbe ve unvanı, ancak size mal ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftihar sermayesi olarak taşıyacağım.''

TBMM BAŞKANI VEKİLİ PAKDİL'İN MESAJI...:
TBMM Başkanı Vekili Nevzat Pakdil, Türkiye Cumhuriyeti'nin, şehit ve gazilerin ölçülemez fedakarlıkları sayesinde yolunda hızla ilerlediğini belirtti.

Pakdil, ''Gaziler Günü'' dolayısıyla yayınladığı mesajında, Türk milletinin, tarihi boyunca bağımsızlığını ve özgürlüğünü korumak için sayısız zorluklara katlandığına işaret etti.

Millet olarak bu zorlukları aşmada herkesin payı olsa da asıl pay sahiplerinin bu zorluklar karşısında göğüslerini siper eden şehit ve gaziler olduğunu vurgulayan Pakdil, mesajında şunları kaydetti:

''Onları ne kadar hayırla yad etsek ve ne kadar onure etsek azdır. Türkiye Cumhuriyeti, onların ölçülemez fedakarlıkları sayesinde yolunda hızla ilerlemektedir.

Onlarla gurur duymalı ve her zaman için sahip çıkmalıyız. Bu anlamlı gün dolayısıyla tüm şehitlerimizi bir defa daha rahmetle anarken, bağımsızlığımızın canlı tanığı gazi ve malullerimizi de minnet ve sevgiyle selamlıyorum.''

ATATÜRK'E MAREŞAL RÜTBESİ VE GAZİ ÜNVANI VERİLMESİ...

TBMM Başkanı Vekili Nevzat Pakdil, Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşal rütbesi ve Gazi ünvanı'' verilmesi nedeniyle mesaj yayınladı.

Pakdil, Çanakkale savaşlarından kurtuluş mücadelesine kadar, bulunduğu tüm cephelerde askeri deha ve yeteneğini ispatlayan Mustafa Kemal Atatürk'ün bugün bile dünyanın sayılı askeri kahramanları arasında gösterildiğini ifade etti.

TBMM Başkanı Vekili Pakdil, mesajında şunlara yer verdi:

''Kurtuluş savaşımız, O'nun önderliği sayesinde lehimize dönmüştür. Bu mücadelenin kırılma noktası Sakarya Zaferi'dir. Milletimizin, başta ordumuz olmak üzere tarihte eşine az rastlanır fedakarlıkları sayesinde kazandığı bu zaferdeki en büyük pay sahiplerinden biri de Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'tür.

Savaş öncesi, Mustafa Kemal Atatürk'e 'Başkomutanlık' yetkisi vererek, zaferin kazanılmasında çok önemli roller üstlenen Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, savaş sonrasında da O'nu 'mareşal' rütbesi ve'gazi' ünvanı ile onurlandırmıştır.

Böylece, tüm dünyanın adını saygı ile andığı Mustafa Kemal Atatürk'ün askeri başarı ve yeteneği, milletimizin en yüce kurumu tarafından tescillenmiştir.

Bu büyük günün anısına, Mareşal Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha minnetle anıyor, vatanımızın bağımsızlığı için mücadele eden şehit ve gazilerimize de Allah'tan rahmet diliyorum.''

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki