Turkiye Buyuk Millet Meclisi


PROF. DR. GAZİ YAŞARGİL, TBMM MİLLÎ EGEMENLİK ONUR ÖDÜLÜ'NÜ, TBMM BAŞKANI BÜLENT ARINÇ'IN ELİNDEN ALDI

(13 Temmuz 2005)

TBMM'nin açılışının 85. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında bu yıl ilk kez yürürlüğe konulan "Millî Egemenlik Onur Ödülü" Prof. Dr. Gazi Yaşargil'e verildi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Halka hizmet eden herkesin, ülkesi için bir tuğla koyan her bireyin kıymetli olduğunu sembolik de olsa göstermek istiyoruz" dedi.

Arınç, bu ödül ile, Türkiye'nin adını onurla tüm dünyaya duyuran, emek veren ve bu ülkenin halkını şerefle temsil eden her vatandaşın, bundan sonra arkasında Meclis'in gücünü hissedeceğini söyledi. Arınç, TBMM'nin, tarihinde ilk defa ''Milli Egemenlik Onur Ödülü'' verdiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Bugünkü bu ilk ödül töreni, bundan sonrakilerin başlangıcı olacağı için heyecanlıyız. İkinci heyecanımız, dünyanın en önemli tıp adamlarından biri olan Prof. Dr. Sayın Gazi Yaşargil'e bu ödülü vermemizdir. Biraz önce Sayın Yaşargil'in hayat hikayesi anlatılırken, bir kez daha gördük ki, kendisi çalışmalarıyla bu ödülü gerçekten hak etmiş, Türkiye'nin gurur duyduğu bir bilim adamıdır.''

''ÜLKESİ İÇİN BİR TUĞLA KOYAN''
Bülent Arınç, Onur ve Hizmet ödülleri verilmesinin, millete hizmeti artırmayı ve sahip olunan değerlerin kıymetini bildiklerini göstermeyi amaçladığını ifade etti. Arınç, ''Halka hizmet eden herkesin, ülkesi için bir tuğla koyan her bireyin kıymetli olduğunu, sembolik de olsa göstermek istiyoruz. Halkımızı temsil eden Yüce Meclisimiz, bu ödülleri halkımız adına büyük bir gururla vermektedir'' dedi.

''PLASTİK KALP TAKILDIĞINDA VİCDAN DEVAM EDECEK''
Prof. Dr. Gazi Yaşargil ise yaptığı konuşmada, sınıf arkadaşı Can Yücel ile öğrenimlerini sürdürmek için Viyana'ya gitmeye karar verdiklerinde, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in kendisini çağırarak, ''Lisan öğrenimi 24 yaşına kadar sürer. Bu nedenle tahsiliniz kısa olacak'' dediğini aktardı. Yaşargil, ''Dedikleri oldu. Lisanım kısır kaldı. Benden önce konuşanları kıskandım. Düşüncelerini, görüşlerini çok güzel bir Türkçe ile ifade ettiler'' dedi.

TBMM Milli Egemenlik Onur Ödülü'nün kendisi için çok anlamlı olduğunu belirten Yaşargil, ''Bu ödül, Ulu Önder Atatürk ve cesur yandaşlarının, metin halkımızın benzersiz irfan, irade ve azimle yarattıkları laik Türkiye Cumhuriyeti devrimine büyük katkıları olan sayısız şehit, gazi, kadın, erkek ilk Cumhuriyet kuşaklarına da sunulmuş bir ödüldür. Uygarlığa örnek bu devrim, sağlam temeller üzerindedir'' diye konuştu.

Dünyanın yeni bir uygarlık çağına girdiğine, tüm insanlık ve doğanın tehlikeli bir geçit üzerinde bulunduğuna işaret eden Yaşargil, uygarlığın çetrefil bir ahlak sınavı içinde olduğunu vurguladı. Dünyada 4 milyar insanının çetin bir yaşam mücadelesi verdiğini, çok sayıda kadın ve çocuğun ezici bağımlılıklarından sıyrılıp bir türlü özgürlüklerine kavuşamadığını anlatan Yaşargil, ''Belleğin, zekanın ve yeteneklerin daha güçlenmesi için tabiattan mucizevi çareler bekleniyor. Vicdan sorunu nedense hep konu dışında kalmakta...Yakında plastik kalp takıldığında yine vicdan devam edecektir'' dedi.

''BİLİMSEL OLARAK AÇIKLAMAKTA ZORLANIYORUZ''
Gizemli olarak algılanan insan beyninin hem görkemli niteliklerde yaratıcılığa hem de korkunç kötülüklere kaynak olabildiğini belirten Yaşargil, insan beynindeki kötülüğe yenik düşme zafiyetinin bilim, sanat, felsefe ve din eğitimleriyle her zaman doldurulamadığını, bazı bireylerin zeka ve eğitim nitelikleriyle bağdaşmayan içgüdülerine yenik düşebildiklerini; akıl, vicdan ve ahlak sınırlarının kolayca aşılabildiğini; olumsuz olayların bireylere ve toplumlara büyük zarar verebildiğini ifade etti.

Yaşargil, ''Bunların nedenini ve nasılını bilimsel olarak açıklamakta zorlanıyoruz. Fakat bu durum yakın gelecekte bilimsel yöntemlerle kesinlikle belirlenecektir'' diye konuştu. İnsan beyni ile ilgili bilgi veren Yaşargil, insan beyninin yanlış bir yaklaşımla bilgisayara benzetildiğini belirterek, ''Bilgisayarlar ikili sayı sistemiyle çalışırken insan beyindeki çeşitli şekil ve görevi olan 100 milyar nörondan her birinin 10-15 bin bağ aracılığıyla çok boyutlu çalışabildiğini düşünürsek karşımıza aklın alamayacağı bir hesap çıkmaktadır. Bu hesap dışında bir de doğanın henüz açıklayamadığımız bir mantığı olduğunu da düşünmeliyiz'' dedi.

Yaşargil, insan beyninin ikilemlerle dolu olduğunu kaydederek, nesnel araştırmaların son yıllarda büyük sayıda veriler kazandırdığını, fakat bileşik bir beyin kuramına henüz ulaşılamadığını söyledi. Spekülatif düşüncelerden kaçınıp bilim yolunda ilerlemek gerektiğini kaydeden Yaşargil, genç kuşaklara, ''Beyninize güvenin, yılmadan çalışın, beyninizdeki cevher iyi işlenirse kendinize, milletinize, insanlığa, tüm varlıklara, küremize ve hatta evrenimize değerlerler kazandırabilir. Evrenimiz hala tehlikededir'' dedi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da törende yaptığı konuşmada, ''Nerede olursa olsun bilimi arayacağız, bulacağız ve insanımızın yetişmesine katkıda bulunacağız. Bedeli ne olursa olsun.'' dedi. TBMM Milli Egemenlik Onur Ödülü'ne değer görülen bilim adamı Prof. Dr. Gazi Yaşargil ile iftihar ettiklerini belirten Erdoğan, Prof. Dr. Yaşargil'in çalışmalarını övdü. İlk kez verilen ödülün bir başlangıç olması nedeniyle önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, Yaşargil'in tarih, edebiyat, sosyoloji, felsefe ve sanatla beslenen bakışının, kendi dünyasına farklı bir zenginlik kattığını söyledi.

TBMM'nin yaptığı değerlendirmedeki isabet dolayısıyla mutlu olduğunu kaydeden Erdoğan, başlangıcın yerini bulmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Yurtdışına gittiğinde sohbetlerde Yaşargil'in adını duymaktan onurlandığını, gururlandığını belirten Erdoğan, ''Onunla iftihar ediyoruz. Cumhuriyet tarihinde bunlar tabii parmakların sayısını aşmıyor. Bunların sayısını daha da artırmak zorundayız. Ankara ve Lice, Yaşargil hocamızın hamuru olmuştur. Buralardan dünyaya bir açılım olmuştur'' dedi.

Bilimde sınır olmadığını dile getiren Erdoğan, ''Nerede olursa olsun bilimi arayacağız, bulacağız ve insanımızın yetişmesine katkıda bulunacağız, bedeli ne olursa olsun... Çünkü ilmi takdir etmenin bedeli yok. Bunu başaracak bir ülkenin evlatları olarak geleceğe yürümemiz gerekir. Bu noktada adımlarımızı gayretle, azimle kararlılıkla atmamız gerekiyor'' diye konuştu.

BAYKAL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM Milli Egemenlik Onur Ödülü'nün ilki verilen dünyaca ünlü bilim adamı Prof. Dr. Gazi Yaşargil'in başarılarının Türk milletini onurlandırdığını söyledi.

Böylesine değerli bir insanı yetiştiren bir milletin ve onun temsilcisi TBMM'nin, Prof. Dr. Yaşargil'e ödül vermesinin önemine işaret eden Baykal, ''Prof. Dr. Yaşargil'in başarıları milletimizi onurlandırmıştır, mutlu etmiştir. Hepimiz Prof. Dr. Yaşargil'in başarılarıyla iftihar ediyoruz, göğsümüze basıyoruz'' dedi. Baykal, şunları söyledi:

"Prof. Dr. Yaşargil'in içinde yetiştiği eğitim ortamına, kültür ortamına bakmazsak, Anadolu'dan bir delikanlının çıkıp da dünya çapında böyle bir başarıya nasıl ulaştığının tam değerlendirmek imkanından yoksun kalmış oluruz. Prof. Dr. Yaşargil'in başarısının ardında genç Cumhuriyet'in, Anadolu'da yeni oluşturulmaya çalışılan devletin eğitim politikasının, eğitim hedeflerinin, eğitim çabasının, oluşturduğu eğitim ortamının da hiç kuşku yok çok önemli bir yeri olmuştur. Prof. Dr. Yaşargil'in yetiştiği eğitim ortamı Anadolu'daki Cumhuriyet aydınlanma çabasının bir parçası olmuştur. Bu başarının arkasında Ankara'daki Cumhuriyet aydınlanma kültürünün de bir yeri, önemi ve değeri vardır.''

Baykal, Prof. Dr. Yaşargil'in sıradan bir teknisyen, kendi dar alanında çalışan uzman bir hekim olmanın ötesinde, gerçek bir bilim adamı olarak ortaya çıktığını vurguladı.

ÖĞRENCİLERİ
Prof.Dr. Gazi Yaşargil'in öğrencilerinden Doç. Dr. Nezih Özkan da yaptığı konuşmada, Prof. Dr. Yaşargil'in çalışma anlayışı ve felfesesinden örnekler verdi. Doç. Dr. Özkan, Prof. Dr. Yaşargil'in beyin cerrahinsindeki öneminin, bu alandaki bilim adamları tarafından ''Yaşargil öncesi ve sonrası diye'' tanımlandığını söyledi.

TÜBA Başkanvekili Prof. Dr. Yücel Kanpolat da barkavizyon eşliğinde hocası Prof. Dr. Yaşargil'in hayatını anlattı. Prof. Dr. Yaşargil'in tüm hayatı boyunca, içinde soru soran, araştıran ''afacan bir çocuk'' bulundurduğunu anlatan Prof. Dr. Kanpolat, ''Hoca, hiç bir zaman kendi öğrendiklerinin ve yarattıklarının kölesi olmamıştır. Kendi çocuğu gibi geliştirdiği yöntemleri bile sürekli olarak eleştirebilmiş ve kendini her yaş döneminde yenileyebilmiştir'' dedi.

OĞLUNU AMELİYAT EDEN YAŞARGİL'E ÖDÜLÜNÜ VERDİ
TBMM Başkanı Bülent Arınç, Milli Egemenlik Onur Ödülü'nü Yaşargil'e verirken, CHP Kırşehir Milletvekili Hüseyin Bayındır'ın törende bulunmayı çok istediğini söyledi ve Bayındır'ı ödülü vermek üzere davet etti. Hüseyin Bayındır'ın 16 yaşındaki oğlunun Yaşargil tarafından ameliyat edildiğini belirten Arınç, oğlu Deniz'e, ''Deniz Baykal kadar sağlıklı bir yaşam'' diledi.

Bayındır'ın, TBMM Milli Egemenlik Onur Ödülü beratını Yaşargil'e verirken yaptığı kısa konuşma, salondakileri duygulandırdı. Sesi titreyerek, 16 yaşındaki oğlunun beyin tümörü nedeniyle Yaşargil tarafından ameliyat edildiği anlatan Bayındır, Yaşargil ve tedavi sürecinde destek olan herkese teşekkür etti. TBMM Başkanı Arınç, daha sonra 25 milyar lira tutarındaki büyük ödül ve Milli Egemenlik Ödülü'nü de Yaşargil'e verdi.

Törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet bakanları Mehmet Aydın ve Beşir Atalay, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yüksek yargı organı başkanları, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, SP Genel Başkan Vekili Recai Kutan, milletvekilleri, AA Genel Müdürü Hilmi Bengi, Basın ve Enformasyon Genel Müdürü Abdurrahman Bilgiç, bilim adamları ve TBMM personeli katıldı. Törenin ardından, konuklara kokteyl verildi.

1925 Diyarbakır-Lice doğumlu olan Prof. Yaşargil, 143 aday arasından bu ödüle 21 Nisan'da layık görülmüş, ancak yurtdışında bulunduğundan ödülünü alamamıştı. Ulusal ve uluslararası pek çok ödülün sahibi olan Prof. Dr. Gazi Yaşargil, 2000 yılında "Devlet Üstün Hizmet Madalyası" ve TÜBİTAK Sağlık Bilimleri Ödülü aldı. Prof. Gazi Yaşargil'in adı aynı yıl ABD'de bilim kürsüsüne verildi.

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki