Turkiye Buyuk Millet Meclisi


TBMM BAŞKANI ARINÇ: "TÜRKİYE'Yİ BAŞKA MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN AYIRAN EN BÜYÜK ÖZELLİK, HALKIN BİR DİNDAR OLARAK YAŞAMASI, AMA SOSYAL HAYATTA DA LAİKLİĞİ BİR YAŞAM BİÇİMİ OLARAK KABUL ETMESİDİR."

(29 Mayıs 2005)

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Washington'daki temaslarının ardından Cumartesi günü Chicago'ya geçti ve Dünya Ticaret Merkezi'nin Chicago Klubü'nde verdiği akşam yemeğine katıldı. Arınç burada yaptığı konuşmada, yasama, yürütme ve yargı güçlerinin birbirlerine müdahale etmemesi, birbirlerinin sahasına girmemesi, birbirleriyle rekabet etmemesi, altlık ya da üstlük mücadelesi yapmaması gerektiğini söyledi.

Arınç, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'in geçen haftalarda başörtüsü konusunda yaptığı açıklamalara dair bir soruya karşılık, ''Anayasımıza göre egemenlik milletindir ve bu demokrasimizin ve cumhuriyetimizin temel bir ilkesidir'' dedi. Türkiye'de başörtüsüyle ilgili bir tartışma olduğunu belirten Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Anayasa Mahkemesi Başkanı bir toplantıda yaptığı konuşmada, başörtüsüyle ilgili herhangi bir yasa çıkarılamayacağını, daha evvel bu konuda yapılan bazı düzenlemelerin Anayasa Mahkemesi kararlarıyla iptal edildiğini söyledi. Bu konuda itiraz ettim. Başörtüsüyle ilgili olarak değil, ancak Meclis'in yasama yetkisine müdahale etme haklarının olmadığını söyledim.

Çünkü bizim anayasamıza göre bu mahkemenin görevi şudur; bu mahkeme Meclis'ten çıkan yasaların anayasaya uygun olup olmadığını denetler. Şayet anayasaya aykırı görürse o kanunun tümünü veya bazı maddelerini iptal eder. Yeni bir kanun yapmak üzere yine yasama organına, yani Meclis'e gönderir. Yoksa kendisi Meclis'in yerine geçip kanun koyamaz. Çünkü Anayasa Mahkemesi pek çok kanunu, pek çok kanun maddelerini iptal etmiş, yeni düzenlemeler yapılması için de Meclis'e süre tanımıştır. Ben Anayasa Mahkemesi'nin görevini söyledim, ama yasama yetkisinin sadece Meclis'e ait olduğunda ısrar ettim.

Anayasa Mahkemesi gibi bir kurum pek çok ülkede vardır. Ama görevleri birbirinden farklıdır. Biz de hem yasaları denetler, hem de başbakan, bakan ve yüksek bürokratları yargılayacak divan sıfatını taşır. Ben, her organın anayasadan aldığı yetkiyi kullanmasını istiyorum, ama bir başka kurumun yetkisine müdahale etmesini de arzu etmiyorum.''

Aklın, bilimin ve toplumun ihtiyaçlarına göre kanun çıkarılabileceğini, dini kaynakların referans alınamayacağını söyleyen Arınç, aksi halde laiklikten bahsedilemeyeceğini vurguladı. Laikliğin bir din olmadığını ifade eden Arınç, ''Dolayısıyla laikliğe iman etmek gerekmez, ama ona uygun hareket etmek gerekir. Onu bir yaşam biçimi olarak elbette sistem içinde uygulamamız gerekir. Lakin dinsizlik de değildir. Toplum hayatının sağlıklı ve güçlü olması için bence, din ve vicdan özgürlüğüne, fikir özgürlüğüne, teşebbüs özgürlüğüne ihtiyacımız var. Ancak bütün bunların hepsini bir arada aldığımızda gerçek laikliği toplum hayatında görebiliriz'' dedi.

Laikliğin kelime ve kavram olarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na bundan hemen hemen yetmiş yıl önce girdiğine dikkati çeken Arınç, ''Aslında Cumhuriyet'in ilanından sonra da laiklik konusunda büyük gelişmeler yaşandı. Bugün Türkiye'yi başka Müslüman ülkelerden ayıran en büyük özellik de, kimlik olarak halkın Müslümanlık dinine sahip olması ve bir dindar olarak bunu yaşaması, ama sosyal hayatta da laikliği bir yaşam biçimi olarak kabul etmesidir. Bence bu çok güzel bir örnektir'' diye konuştu.

Bülent Arınç, AB ile ilişkiler konusuna değinirken de, bazı Avrupa ülkelerinde Türkiye'ye karşı ciddi muhalefet olduğunu, buna rağmen Türkiye'nin bu zorlu süreci başarıyla tamamlayıp tam üye olacağını umduğunu ifade etti. Arınç, ''AB'nin iki kriteri var: siyasi ve yasal kriterler (Kopenhag kriterleri) ve ekonomik kriterler (Maastricht kriterleri). Türkiye Kopenhag kriterlerini yerine getirmek için çok önemli reformlar yaptı. Maastricht kriterlerine uyum konusunda da son üç yılda Türkiye ekonomik alanda çok önemli gelişmeler sağladı'' şeklinde konuştu.

ULUSAL STRATEJİ FORUMU ÜYELERİYLE BİRARAYA GELDİ

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Chicagoı'da ayrıca, Orta-Amerika Kulubü'nde verilen yemekte Ulusal Strateji Forumu üyeleriyle biraraya geldi. Basına kapalı olan yemekten sonra Arınç ve beraberindeki heyet, Chicago Üniversitesi Ortadoğu Araştırmalar Merkezi'ndeki Türk Kürsüsü'nü ziyaret etti. Türk Kürsüsü Başkanı Doç Dr. Hakan Özoğlu'ndan kürsünün çalışmalarıyla ilgili bilgiler alan Arınç, Türkiye ve Türk tarihi üzerine akademik çalışmalar yürüten Türk ve Amerikalı doktora ve yüksek lisans öğrencileriyle sohbet etti.

Arınç daha sonra Chicago Sun gazetesi yayın heyetini ziyaret etti, kaldığı otelde ise Chicago Tribune gazetesine röportaj verdi. Temasları sırasında Arınç'a Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, TBMM Başkanı Dışişleri Başdanışmanı Büyükelçi Engin Türker ve Chicago Başkonsolosu Naci Koru da eşlik etti.

E-KONSOLOSLUK UYGULAMASINI İLK BAŞLATAN CHICAGO BAŞKONSOLOSU KORU'DAN BİLGİ ALDI
TBMM Başkanı Bülent Arınç, e-konsolosluk uygulamasını ilk başlatan ve diğer konsolosluklara yaygınlaştırılmasında emeği geçen Chicago Başkonsolosu Naci Koru'dan uygulama hakkında bilgi aldı. Türkiye'nin Chicago Başkonsolosluğu'nu ziyaret eden Arınç, Başkonsolosluk görevlileriyle tanıştı ve kendileriyle bir süre sohbet etti. Uygulamaya yakın ilgi gösteren Arınç, Başkonsolos Koru'nun çalışmalarını takdir etti.

Bu arada, Başkonsolosluk'ta Arınç'ı ziyaret eden Türk Amerikan Bilim Adamları Derneği Başkanı Dr. Süleyman Gökoğlu, ABD'deki Türk bilimadamlarının, Türkiye'ye bilimsel katkıda bulunmak amacıyla başkanı olduğu derneğin çatısı altında örgütlendiklerini söyledi. Dernek olarak ABD'de çeşitli bilimsel konferanslar düzenlediklerini ifade eden Dr. Gökoğlu, Türkiye'de de geniş katılımlı bilimsel toplantılar düzenlemek için TBMM Başkanı Arınç'tan destek istedi.

Arınç ise Dolmabahçe Sarayı başta olmak üzere kendisine bağlı bulunan tüm sarayların bu tür bilimsel toplantılara ev sahipliği yapabileceğini ifade ederek, bu konuda her türlü destekte bulunma sözü verdi.

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki