Turkiye Buyuk Millet Meclisi


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANI SAYIN BÜLENT ARINÇ'IN, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI NEDENİYLE
MİLLİ EĞİTİM BAKANI HÜSEYİN ÇELİK VE BERABERİNDEKİ ÖĞRENCİLERİ KABULÜNDE YAPTIKLARI KONUŞMA

(23 Nisan 2003)

Sayın Bakan, çok değerli gençler, sevgili çocuklar, hepiniz hoş geldiniz.

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.. Bugün bu anlamlı bayramı, büyük etkinliklerle kutluyoruz. 83 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştı. O Meclis, bize Kurtuluş Savaşımızı kazandırdı. Bizi bağımsız bir devlet ve Cumhuriyet yaptı. Bugün böyle güzel imkanlara Cumhuriyet sayesinde kavuştuk. Tabii, 23 Nisan'ı hem Milli Egemenlik Bayramı olarak kutluyoruz hem de Atatürk çocuklarımıza bu bayramı emanet etti. Onlara armağan etti. Aynı zamanda çocuk bayramı olarak kutluyoruz. Dolayısıyla geleceğimiz, istikbalimiz, güvencemiz olan bu güzel çocuklarımızı, böyle güzel bir mekanda ağırlamaktan ayrıca mutluluk duyuyorum. Ben seve seve koltuğumu Burak Ağar'a bıraktım. Bütün gençlere de bırakmaya hazırım.

Gençler bizim geleceğimizdir, her şeyimizdir. Onların hem mükemmel şekilde yetişmesi hem de ülkemize, insanımıza, milletimize yararlı hizmetler yapması dileğimizdir. Burak ve arkadaşları, ülkemizi bu güzel yarınlara götürecekler. Çok başarılı hizmetler yapacaklar. Ben bundan kesinlikle eminim. Zaten ondan emin olduğum için de seçilme yaşının 25 olmasını canı gönülden istiyorum. Çünkü artık gençlerimiz TBMM'ye çok genç yaşta gelmeliler. Bu cevvalliklerini, sevimliliklerini, bu dinamizmlerini TBMM'ye de taşımalıdırlar.

TBMM ilk açıldığı 23 Nisan 1920 gününde 30 yaşın altında milletvekilleri vardı ve bunların en genci de 25 yaşında Oltu Mebusu Yasin Bey'di. Oltu Mebusu Yasin Bey 80 sene evvel parlamentoda vardı. Şimdi onun torunları parlamentoda değil. Dolayısıyla en kısa zamanda 25 yaşı seçilme yaşı olarak kabul etmeliyiz ve gençlerimizle bir dinamizm, bir heyecan kazanmalıyız. Çünkü bu güzel çocukların bu ülkeye yapacakları büyük hizmetler var. Bu yaşlarda bu bilinci gösteriyorlar. Büyüdükçe, daha da bilinçli olacaklar. İnşallah ülkemiz, çağdaş uygarlık düzeyinin en üstüne en kısa zamanda çıkmış olacak.

Ben, Burak gibi delikanlılara ve onun arkadaşlarına koltuğumu, yani temsil ettiğim makamı her zaman için bırakmaya hazırım. Bundan dolayı iftihar ediyorum, seviniyorum ve onları şimdiden kutluyorum.

Sen de oturabilirsin. Sözüm sana da.. Hadi bakalım, Başkanlık koltuğuna oturdun. Bundan sonrasını ne yapacaksın? Bu Meclisi nasıl yöneteceksin? Düşündün mü hiç?

BURAK AĞAR: Ben ilk olarak kavgaların önlenmesini isteyeceğim. Bu aralar pek kavgalar gündemde değil ama eskiden vardı. Bunların hiç olmamasını istiyoruz. Sayın milletvekillerinin halkın temsilcileri olduklarını unutmamalarını istiyorum. Eğer bu kavgacı tutumlarında ısrar ederlerse onların gerekli disiplin cezalarına çarptırılmalırını istiyorum.

ARINÇ: Arada biraz bir şeyler olmalı ki, ağzımızın tadı gelsin canım.. Sen de tamamen sessiz, sakin bir Meclis istiyorsun. Milletten de bazen kavgalar yapanlar var ama biz de arada sırada bir şeyler yapıyoruz. Olabilir. "Tartışma olsun ama kavga olmasın" diyor Burak..

Peki başka ne yapacaksın. 550 milletvekili var. 2-3 parti var. Dördüncü partinin bir milletvekili var. Ne düşünüyorsun? Nasıl bir iktidar, nasıl bir muhalefet olmalı? Ne söylemeliler, ülke için ne yapmalılar? Başbakan'dan ne bekliyorsun? Muhalefetten ne bekliyorsun? Hiç düşündün mü? Hadi söyle bakalım.

BURAK AĞAR: Milletvekili sayası azaltılmalı.

ARINÇ: Kaç olsun?

BURAK AĞAR: İki yüz küsüratlarda olsa yeter..Her ilin valisi, belediye başkanı ve milli eğitim müdürü olsun yeter.

ARINÇ: Peki, bu da değişik bir yönetim biçimi..Sayın Başkan'a sorunuz var mı?

SORU: Küçük Meclis Başkanı'na akşamki resepsiyon krizi ile ilgili görüşünü sormak istiyorum.

ARINÇ: Koltukta kim oturuyorsa Başkan o.. Kimsenin haberdar olmadığı krizlerden bahsetmeyin.

BURAK AĞAR: Bu neşeli günümüzde böyle şeyler olmamalı..

ARINÇ: Aldın mı cevabını... Helal olsun sana bu koltuk Burakçığım.. Başka soru var mı? Size sordurmuyorum, çünkü mahcup olacaksınız. Çok teşekkürler. Şimdi sizlere birer hediyemiz var.


MECLİS TV'YE AÇIKLAMASI


Bugün çocukların bayramı.. Hem milli egemenlik, hem çocuk bayramı.. Çok anlamlı.. Bir ülkenin geleceği gençlerin elinde.. Onları iyi yetiştirmeliyiz. Onları bu ülkenin geleceğine hazırlamalıyız. Onları fizik olarak, beden olarak, ruh olarak, dimağ olarak, eğitim olarak en iyi şekilde yetişmesi için gayret etmeliyiz. Sağolsun, çocuklarımızla, gençlerimizle iftihar ediyoruz. Onları Meclisimiz'de ağırlıyoruz. Sembolik de olsa Başkanlık koltuğuna genç delikanlıyı oturttuk. İnşallah gelecekte Meclis Başkanları bunların içerisinden çıkacak. Yargıtay başkanları bunların içerisinden çıkacak. Valiler, kaymakamlar buradan yetişecek. Bugünün çocukları, gençleri yarının büyükleri olacak. İnşallah bu güzel günleri hatırlayacaklar. Daha nice 23 Nisan'larda mutlulukla buluşmak üzere ben de bu bayram vesilesiyle bütün çocuklarımızın bayramını kutluyorum.Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki