Turkiye Buyuk Millet Meclisi


"FOTOĞRAFLARLA TBMM'NİN 85. YILI SERGİSİ" ARINÇ TARAFINDAN AÇILDI

(04 Mayıs 2005)

Fotoğraflarla TBMM'nin 85. Yılı sergisi TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından Şeref Holünde açıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığınca düzenlenen ve Birinci Meclis'ten günümüze Parlamento tarihini anlatacak olan "Fotoğraflarla TBMM'nin 85 Yılı" sergisi, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Anadolu Ajansı, Foto Muhabirleri Derneği ve Parlamento Muhabirleri Derneğinin katkılarıyla gerçekleşti.

Bülent Arınç, serginin açılışında yaptığı konuşmada, öncelikle sergiye katkıda bulunan kurumlara ve özel arşiviyle verdiği destekten dolayı
foto muhabiri Mustafa İstemi'ye teşekkür etti. ''Meclis'te fotoğraf arşivi konusunda durumumuz iç açıcı değil'' diyen Arınç, şunları kaydetti:

''Meclisimizin hafızası bir taraftan tutanaklardadır. Tutanaklarımız konusunda göğsümüzü gere gere her şeye sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Bunları da güncelliyoruz, dijital ortama geçiriyoruz web sitemizde de yayınlıyoruz. Ancak, fotoğraf arşivimiz konusunda bu kadar cesaretli konuşamıyorum. Maalesef bugüne kadar ciddi bir fotoğraf arşivi tutulamamış. Hemen hemen geçmişe baktığımızda askeri darbelerden sonra arşivlerde büyük bir kayıp meydana gelmiştir. Örneğin 1960'dan sonra arşivlerimizdeki Adnan Menderes'e ait fotoğrafların kaybolduğunu tespit ettik. Bazen Meclis fotoğrafçılarımız çektikleri çok güzel fotoğrafları evlerine kadar götürmüşler. Şu veya bu sebeplerle bugüne kadar ciddi bir fotoğraf arşivimiz oluşmamıştır.''

''DİJİTAL ORTAMA AKTARACAĞIZ''
Son 2.5 yıldır bir fotoğraf arşivi oluşturma konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını belirten Arınç, ''Tüm fotoğrafları arşivliyoruz. Bu fotoğraf servisiyle de elimizde ciddi bir metaryal oluştu. Bunları daha sonra kitaplaştıracağız ve dijital ortama aktaracağız'' dedi. Bülent Arınç, 120 fotoğrafın yer aldığı serginin 10 gün açık kaldıktan sonra Anadolu'nun bazı illerine de götürüleceğini ifade etti.

Daha sonra sergiyi gezen Arınç, FMD Başkanı Tümer ve foto muhabiri İstemi'den fotoğraflar hakkında bilgi aldı. Arınç, eski İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı'nın yemin etmek için TBMM Genel Kurulu'na geldiğinde DSP'liler tarafından ayakta protesto edilmesini gösteren fotoğraf bakarken, ''O gün 'dışarı' diye bağıranlar bugün dışarıda kaldı'' dedi.

Sergiyi tamamladıktan sonra, ''Keşke biraz daha olsaydı'' diyerek beğenisini dile getiren Arınç, ''En çok hangi fotoğraftan etkilendiniz?'' şeklindeki bir soru üzerine, ''Hepsi birbirinden güzel. Hepsinde geçmiş var, hepsinin ayrı hatırası var. Her şey fani. Rekabeti ve mücadelesiyle siyaset güzel şey... Siyasette emeği geçen herkese teşekkür ediyorum'' dedi.

TBMM Başkanı Arınç, bu arada hazırlanan anı defterinde kendi adına açılan sayfaya ise ''şimdi bir şey yazmak istemiyorum'' diyerek bir şey yazmadı. ''Şimdi yazarsam, son günlerdeki gelişmelerin etkisinde kalırım'' diyen Arınç, yarın NTV'ye konuk olacağını belirterek, orada
konuştuktan sonra defteri yazacağını söyledi.

''KEŞKE ESKİ SALON OLSAYDI''
Bülent Arınç, Şeref Holü'nde son olarak eski TBMM Genel Kurul Salonu'nun son resimleri, sökülmesi ve yeni salon ile ilgili fotoğraflara baktı. ''Ah keşke eski salon olsaydı'' diyen Arınç, gazetecilerin soruları üzerine, ''Eski salon daha iyiydi. Başkanlık Divanı ve kürsünün salona hakimiyeti vardı. Şimdi ise Başkanlık Divanı ve kürsü çok zayıf konumda. Kürsüde konuşan hatip salona hakim değil. Salondaki renkler çok uygun değil, gözleri yorduğunu söylüyorlar. Eski salon ise mükemmeldi'' dedi.

Arınç, salonu değiştirmeyi düşünüp düşünmediklerine ilişkin soru üzerine ise ''Hayır. Tekrar 20-30 trilyon lira harcayacak bütçemiz yok. İdare edeceğiz. Bunu en mükemmel hale getirmeye çalışacağız'' diye konuştu.

TBMM Şeref Holü'ndeki sergi açılışına, TBMM Başkanvekilleri İsmail Alptekin, Nevzat Pakdil, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi,
Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Abdurrahman Bilgiç, Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Kemal Saydamer, Foto Muhabirleri Derneği
Başkanı Ateş Tümer ile çok sayıda milletvekili ve gazeteci katıldı.
Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki