Turkiye Buyuk Millet Meclisi


TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek'in TBMM Muhafız Ve Tören Tabur Komutanlığı'nın Devir Teslim Töreni'nde Yaptığı Konuşma…

(21 Aralık 2011)

Değerli Misafirler,
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Değerli Mensupları,
Milletimizin Değerli Evlatları, Askerlerimiz;
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşundan bugüne kadar önemli görevler üstlenen TBMM Muhafız Taburunu, yaptığı hizmetlere şükranlarımızı sunmak üzere bu töreni gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

Hepimiz biliyoruz ki, kurumlar, ihtiyaçlardan doğar. İhtiyaçlar, zamanın şartlarına ve eldeki imkanlara göre giderilir.

Tabur Komutanlığı, 91 yıl önce kurulurken bir ihtiyaca karşılık geliyordu. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin güvenlik ihtiyacına cevap vermek üzere teşekkül etmiştir.
1920'li yıllar, Anadolu'nun en zorlu yıllarıydı. Ankara, o yıllarda Anadolu'nun ortasında yalnız bir şehirdi. Türk Devleti mevcudiyetini muhafaza edebilmenin kaygısını taşıyordu.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Erzurum ve Sivas Kongrelerini ikmal edip 27 Aralık 1919'da Ankara'ya geldiğinde, Anadolu'da güvenlik sorunu had safhadaydı. 1920'li yıllarda Ankara'nın nüfusu, Ulus'ta bulunan 19 Mayıs Stadına sığacak kadar küçüktü.

Ülkede, bir yandan işgale karşı direniş örgütlenmeye çalışılırken, diğer yandan Meclis-i Mebusan'ın Ankara'da toplanması için çalışmalar yürütülüyordu. Aynı dönemde Anadolu'nun değişik yerlerinde iç isyanlar baş göstermişti. Bu isyan hareketleri Ankara'yı da güvensiz hale getirince, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne ve Mustafa Kemal Atatürk'e yönelecek tehdidi savuşturacak hiçbir meşru güç bulunmuyordu.

Meclis Taburu, o zamanki ihtiyaçlar doğrultusunda 18 Temmuz 1920'de Meclis-i Millî Muhafız Takımı olarak üsteğmen İsmail Hakkı Tekçe tarafından kuruldu. Kurulduğunda 9 manga asker, yani 80 asker görev yapıyordu.

Merhum Tekçe, Şubat 1920'den itibaren Atatürk'ün refakat subaylığına görevlendirildiği için, koruma düzeninin takım düzeyine çıkartılmasını da o teklif etmiştir.

Kurulduktan bir ay sonra yani Ağustos 1920'de bölük düzeyine çıkartılan koruma birliği, bugünkü adını da 16 Ekim 1920'de almıştır. Meclis Muhafız Takımı, Ankara'da koruma görevi üstlenen düzenli ve legal tek askeri birlikti. Rauf Orbay'ın anlatımıyla o tarihlerde Ankara'da bu Muhafız Kıtası'ndan başka asker denilebilecek bir şey yoktu. Jandarmaların çoğu cephede bulunuyordu.

Meclis Muhafız Taburu, memleketin dar ve zor günlerinde sadece Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve TBMM mensuplarının korunması görevini yürütmedi. Aynı zamanda cephede de aktif görevler de üstlendi. İkinci İnönü ve Sakarya Savaşlarının yanı sıra Büyük Taarruz'da da düşmana karşı kurşun sıktı. Tabur, Kurtuluş Savaşında 7 Subay ve 15 er ve erbaşını şehit vererek, ülkemizin tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Bu vesileyle bütün şehit ve gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum.

Kurtuluş Savaşı'nın sona ermesinin ardından, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ülkeyi yeniden yapılandırması gündeme gelmiştir. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte Mustafa Kemal Atatürk de Cumhurbaşkanlığına seçilmiştir.

Atatürk'ün Cumhurbaşkanı olması, Meclis-i Milli Muhafız Taburunun yeniden yapılandırılmasını gündeme getirmiştir. Bundan ötürü Tabur, hem Köşkte, hem de TBMM'de koruma görevini üstlenmiştir. Artan iş yükünden ötürü 1 Haziran 1927 tarihinde tabur teşkilatı genişletilmiş ve alay seviyesine çıkartılmıştır.

İkinci Dünya Savaşı günlerinde Meclis-i Milli Muhafız Alayının yeniden yapılandırılması gündeme gelmiştir. Türkiye'nin savaşa girecek gibi hazırlık yaptığı o günlerde, Alay Tugay seviyesine çıkartılmış ve Eylül 1939'da 64'üncü Tugay adını almıştır. 9 Mayıs 1940'ta ise Tümen seviyesine çıkartılmış ve Çatalca'da konuşlandırılmıştır.

Bu tümen, İstanbul Komutanlığı ve 4'üncü Kolordu Komutanlığı emrinde görevlendirilmiştir. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından tümen 1948 yılında lağvedilmiştir.

O dönemde tümene bağlı bir bölük de Ankara'da bırakılmıştır. Bölük daha sonra yeniden yapılandırılarak tekrar Tabur seviyesine çıkartıldı. Daha sonra Kıt'a ve daha sonra Alay seviyesine getirildi.

16 Mayıs 1953'te bugünkü adını yani Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı adını alarak bugüne kadar görevini sürdürmüştür.
TBMM Muhafız Taburu da 1953'te Alay seviyesinde yapılandırılan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'na bağlı olarak hizmet vermeye başladı.

Değerli Askerlerimiz;
Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk Milletinin kalbinin attığı yer. Türkiye Büyük Millet Meclisi millî iradenin tecelli ettiği yer. Hepimiz, burada millete hizmet etmek için görev yapıyoruz.

Sizler, milletimizin gözbebeği olan kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin en seçkin mensuplarısınız. Hepiniz buraya özel olarak seçilip gönderildiniz. Burada bulunduğunuz sürece, sizden önceki vatan evlatları gibi vatan hizmetini büyük bir özveriyle yerine getirdiniz.

Burada yaptığınız askerlik hizmeti hepinizin hatıralarında ayrı bir yere sahip olacak. Sizler burada görev yapan son askerler olarak 91 yıl önce görev yapan dedeleriniz gibi özel olarak anılacaksınız.

Sizlerin şahsında buradan herkese seslenmek istiyorum ki; Türkiye Büyük Millet Meclisi Teşkilat Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte TBMM'de bir nöbet değişimi gereği doğdu.

91 yıldır Meclisimize şanla şerefle hizmet veren askerlerimizin Meclisi koruma görevleri sona erdi.

Değerli Arkadaşlar;
Günümüzde güvenlik hizmetleri çok çeşitlendi. Artık güvenlik hizmetleri emek yoğun olmaktan çıkmaya başladı. Teknolojik yeniliklerin getirdiği imkanlar, güvenlik hizmetlerini merkezileştirmeye başladı. İnsan ve çevre güvenliğinde kameralı takiplerin ağırlığı arttı. Bugün TBMM yerleşkesinin güvenliğinde onlarca kamera hizmet vermektedir. Nöbet noktalarında eskisi gibi insan bulundurmak gerekmiyor.
Meclis çevresi gece gündüz kameralarla takip edilebiliyor. Dolayısıyla yoğun bir koruma zinciri artık gerekli değil.
Üstelik uzunca bir süredir askerlerimizin koruma hizmetlerindeki varlığı sembolik denilecek düzeye inmişti. Bugünden sonra tarihin altın yapraklarındaki yerlerini alacaklar. Burada olan sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi Muhafız Taburunun görevi sona ermiştir. Onlar Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayındaki yerlerini alacaklar ve yeni görevler üstleneceklerdir.
Taburumuzda siz ve sizden önce hizmet veren bütün vatan evlatlarına sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bugüne kadar milletin kalbini korudunuz. Bugün nöbeti devrediyorsunuz. Hepinize sevgi ve şükranlarımı sunuyorum.

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki