Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Kanun Teklifi Bilgileri
Kanun Teklifinin Metni
Dönemi ve Yasama Yılı 24/2
Esas Numarası 2/257
Başkanlığa Geliş Tarihi 02/01/2012
Teklifin Başlığı Türk Ceza Yasasının Bazı Maddelerinin Değiştirilmesi Hakkında Yasa Teklifi
Teklifin Özeti Teklif ile, Türk Ceza Kanunu'nda değişiklik yapılarak haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri basın ve yayın yoluyla ifşa, gizliliğin ihlali ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarına ilişkin öngörülen hapis cezalarına seçenek olarak adli para cezası da verilebilmesi amaçlanmış, kişiler arasındaki konuşmaların kanuna aykırı olarak dinlenmesi ve kayda alınması suretiyle elde edilen bilgilerden yarar sağlayan veya bunları başkalarına veren veya diğer kişilerin bilgi edinmelerini temin eden kişiler için öngörülen adli para cezasına ilişkin yaptırım artırılmıştır. Yine, gizliliğin ihlali ile ilgili suçların soruşturma ve kovuşturma makamında görev yapan kişiler tarafından işlenmesi halinde verilecek hapis cezasının bir yıldan az olmaması ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçu ile ilgili olarak haber verme sınırlarını aşmayan veya alınmış bir kararı eleştirmek amacıyla yapılan düşünce açıklamalarının suç oluşturmaması Teklif ile amaçlanmıştır. Diğer taraftan, Türk Ceza Kanunu'nun 327'nci, 329'uncu, 334'üncü ve 336'ncı maddeleri yürürlükten kaldırılarak mevcut mevzuatta suç sayılan Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, yasaklanan bilgileri temin ve yasaklanan bilgileri açıklama konularının suç olmaktan çıkarılması öngörülmüştür.
Teklif komisyonda ve Genel Kurulda değiştirilerek kabul edilebilmektedir. Komisyonun kabul ettiği metnin/Kanun metninin dikkate alınması gerekmektedir.
Teklifin Son Durumu KANUNLAŞTI
Kanun Teklifi Komisyon Bilgileri
Komisyon Tipi Adı Giriş Tarihi Çıkış Tarihi Yapılan İşlem Karar Tarihi
Esas Komisyon Adalet Komisyonu 12/01/2012 12/06/2012 Raporunu Verdi 06/06/2012
Tali Komisyon İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu 12/01/2012 12/06/2012 Raporunu Vermedi

Esas Alınan Teklif :1/565
Esas Komisyon Raporu (Sırasayısı) 278
Kanun Numarası: 6352
Birleşenler
2/90
2/120
2/223
2/257
2/268
2/292
2/326
2/322
Kanun Teklifi İmza Sahipleri
Adı ve Soyadı Partisi Seçim Çevresi
Osman Oktay EKŞİ Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İlk İmza Sahibi
(2/257 ) Bilgileri

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki