Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Kanun Teklifi Bilgileri
Kanun Teklifinin Metni
Dönemi ve Yasama Yılı 22 / 3
Esas Numarası 2 / 556
Başkanlığa Geliş Tarihi 21/06/2005
Teklifin Başlığı 2644 Sayılı Tapu Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi
Teklifin Özeti Yabancı gerçek kişilerle, tüzel kişiliği olan yabancı özel hukuk ticaret şirketlerinin Türkiye'de mülk edinebilmeleri ile ilgili Tapu Kanununun 35 inci maddesinin bazı fıkra ve cümlelerinin Anayasa Mahkemesince iptali üzerine iptal doğrultusunda ilgili maddenin yeniden düzenlenmesi öngörülmektedir. ( - Yabancıların mal iktisabında karşılıklılık ilkesi cins, nitelik ve büyüklük gibi tam bir karşılık aranacak şekilde genişletilmekte, yabancı ülke yasalarına göre kurulmuş ticaret şirket ortaklarının uyruklarına göre de karşılıklılık aranacağı belirtilmekte, yabancı ticaret şirketlerinin taşınmaz alabilmeleri petrol arama-çıkarma, turizm yatırımı yapma ve doğrudan yabancı yatırım yapma amacıyla sınırlandırılmakta, - Türkiye Cumhuriyetiyle arasında karşılıklılık olmayan devlet vatandaşları ile yabancı ticaret şirketleri ve yabancı tüzel kişilerin kanuni miras yoluyla edindikleri taşınmazlar ve kanuni kısıtlamalara tabi alanlardaki taşınmazların intikal işlemleri yapılarak tasfiye edileceği ve bedele çevrileceği belirtilmekte, - Bakanlar Kurulunun iznine bağlı olarak yabancıların otuz hektardan fazla taşınmaz mal edinebilmelerinde, yabancı uyruklu kişilerin yanından ortaklarının tümünün uyruklarına göre de karşılıklılık şartı aranmakta, - Kanunu miras veya ölüme bağlı tasarruflar yoluyla mülk edinmede ve taşınmaz üzerinde ayni hak tesisinde de bu maddede belirtilen karşılıklılık esası aranmakta, - Kamu yararı ile ülke güvenliği bakımından bu maddenin uygulanmayacağı yerlerin kanunda gösterileceği belirtilmektedir.)
Teklif komisyonda ve Genel Kurulda değiştirilerek kabul edilebilmektedir. Komisyonun kabul ettiği metnin/Kanun metninin dikkate alınması gerekmektedir.
Teklifin Son Durumu KANUNLAŞTI
Kanun Teklifi Komisyon Bilgileri
Komisyon Tipi Adı Giriş Tarihi Çıkış Tarihi Yapılan İşlem Karar Tarihi
Esas Komisyon Adalet Komisyonu 25/06/2005 22/12/2005 Raporunu Verdi 20/12/2005
Tali Komisyon Anayasa Komisyonu 25/06/2005 22/12/2005 Raporunu Vermedi

Esas Alınan Teklif :1/1139
Esas Komisyon Raporu (Sırasayısı) 1051
Kanun Numarası: 5444
Birleşenler
2/319
2/556
Kanun Teklifi İmza Sahipleri
Adı ve Soyadı Partisi Seçim Çevresi
Mustafa Nuri AKBULUT Adalet ve Kalkınma Partisi Erzurum İlk İmza Sahibi
(2/556 ) Bilgileri

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki