Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Kanun Teklifi Bilgileri
Kanun Teklifinin Metni
Dönemi ve Yasama Yılı 27 / 2
Esas Numarası 2 / 1286
Başkanlığa Geliş Tarihi 13/11/2018
Teklifin Başlığı Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun Teklifi
Teklifin Özeti Teklif ile, abonelik sözleşmelerinden ve bu sözleşmelerin ifası amacıyla tüketiciye sunulup bedeli faturaya yansıtılan mal veya hizmet kaynaklı para alacaklarına ilişkin haciz yoluyla ilamsız icra takiplerinin, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) bünyesinde oluşturulacak olan Merkezi Takip Sistemi üzerinden başlatılması, bu kapsamda haciz aşamasına kadar Sistem üzerinden sırasıyla; alacaklı avukatı tarafından doldurulacak takip talebi, ödeme emri, ödeme emrinin tebliği ve borcun ödenmesi, ödeme emrine itiraz ve ödeme emrine itiraz edilmemesi veya itirazın hükümden düşürülmesi aşamalarında uygulanacak usul ve esasların düzenlenmesi; 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'nda yapılması öngörülen düzenlemeler ile UYAP üzerinden bu sisteme entegre sistemleri vasıtasıyla borçlunun mal, hak veya alacaklarının mevcudiyetinin belli bir ücret karşılığında sorgulanabilmesi, konkordato talebine eklenecek belgeler arasında yer alan finansal analiz raporunun güvence veren denetim raporu olarak değiştirilmesi ve bu raporu hazırlayacak bağımsız denetim kuruluşları ile raporun standardı konusunda düzenlemelerin yapılması; Merkezi Takip Sistemi harcının belirlenmesi, dava şartı olarak arabuluculuk kurumunun getirilmesi ve arabuluculuk sürecine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amaçlanmaktadır.
Teklif komisyonda ve Genel Kurulda değiştirilerek kabul edilebilmektedir. Komisyonun kabul ettiği metnin/Kanun metninin dikkate alınması gerekmektedir.
Son Durumu KANUNLAŞTI
Teklifin Sonucu KANUNLAŞTI
Kanun Teklifi Komisyon Bilgileri
Komisyon Tipi Adı Giriş Tarihi Çıkış Tarihi Yapılan İşlem Karar Tarihi
Esas Komisyon Adalet Komisyonu 13/11/2018 19/11/2018 Raporunu Verdi 15/11/2018

Komisyon Raporu (Sırasayısı) 16
Kanun Numarası: 7155
Kanun Teklifi İmza Sahipleri
Adı ve Soyadı Partisi Seçim Çevresi
Ali ÖZKAYA ADALET VE KALKINMA PARTİSİ Afyonkarahisar İlk İmza Sahibi
Mahmut Atilla KAYA ADALET VE KALKINMA PARTİSİ İzmir
Ziya ALTUNYALDIZ ADALET VE KALKINMA PARTİSİ Konya
Muhammed Fatih TOPRAK ADALET VE KALKINMA PARTİSİ Adıyaman
Metin YAVUZ ADALET VE KALKINMA PARTİSİ Aydın
Zülfü Tolga AĞAR ADALET VE KALKINMA PARTİSİ Elazığ
Abdullah Nejat KOÇER ADALET VE KALKINMA PARTİSİ Gaziantep
(2/1286 ) Bilgileri

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki