Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Kanun Teklifi Bilgileri
Kanun Teklifinin Metni
Dönemi ve Yasama Yılı 24 / 3
Esas Numarası 2 / 1435
Başkanlığa Geliş Tarihi 09/04/2013
Teklifin Başlığı TBMM İçtüzüğü Teklifi
Teklifin Özeti Teklifi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü`nün geniş ölçüde değiştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda; Danışma Kurulunun yetkilerinin artırılması, esas-tali komisyon ayrımının kaldırılması, komisyonlarda başkanlık divanı üyelerinin iktidar ve muhalefet arasında paylaştırılması, raportörlüğün aktif biçimde uygulanması, sözlü soruların komisyonlarda da yanıtlanması, TBMM Başkanvekillerinin de üyeleri olduğu siyasi partilerinin faaliyetlerine katılmaması, Genel Kurul'un çalıştığı günlerde en az kırk beş dakikanın sözlü soru ve yanıtlara ayrılması, her sorunun ayrı bir görüşme konusu olması, 'acil soru' kurumunun getirilmesi, yazılı soruların zamanında cevaplanamaması durumunda sözlü soruya dönüşmesi, 'gündem dışı konuşma' ve 'torba yasa' uygulamalarının kaldırılması, 'Parlamento Etik Kurulu' ve 'Parlamento Akademisi' kurumlarının oluşturulması öngörülmektedir.
Son Durumu KOMİSYONDA
Teklifin Sonucu HÜKÜMSÜZ
Kanun Teklifi Komisyon Bilgileri
Komisyon Tipi Adı Giriş Tarihi Çıkış Tarihi Yapılan İşlem Karar Tarihi
Esas Komisyon Anayasa Komisyonu 15/04/2013 Komisyonda

Kanun Teklifi İmza Sahipleri
Adı ve Soyadı Partisi Seçim Çevresi
Osman Oktay EKŞİ Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İlk İmza Sahibi
(2/1435 ) Bilgileri

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki