Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Aydın Adnan SEZGİN
27. Dönem Aydın Milletvekili
Dışişleri Komisyonu Üyesi
Adres: Halkla İlişkiler Binası 6.Kat 3 Nolu Banko Oda: D606
Telefon: +90 (312) 420 64 96 +90 (312) 420 64 97
Faks: +90 (312) 420 20 18
 
Özgeçmiş

Aydın Adnan SEZGİN

Aydın - 1956, Mukadder, Ayşe Müeddep.

Büyükelçi; Ankara ve Paris'te ilk ve ortaöğrenimini tamamladı. Tevfik Fikret Lisesini bitirdi. Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesinde Ekonomi lisansını, Panthéan - Assas Üniversitesinde Ekonomi ve Antropoloji alanında yüksek lisansını tamamladı.

1982'de Dışişleri Bakanlığında göreve başladı. Dışişleri Bakanlığı (DB) Uluslararası Ekonomik İşler Genel Müdürlüğünde Üçüncü Kâtip, Avrupa Ekonomik Topluluğu nezdindeki Daimi Temsilciliğinde Üçüncü ve İkinci Kâtip, Bağdat Büyükelçiliğinde, DB Orta Doğu Genel Müdürlüğünde, Birleşmiş Milletler Cenevre Daimi Temsilciliğinde Başkâtip, Cumhurbaşkanlığı nezdinde Özel Danışman ve Şube Müdürü, DB Avrupa Konseyi ve İnsan Hakları Dairesi Başkanı, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü, Paris Başkonsolosu, Dışişleri Bakanlığı Güvenlik ve İstihbarat Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdürü; Moskova, Roma ve San Marino Büyükelçilikleri ve Roma'daki Birleşmiş Milletler Kuruluşları nezdinde Daimi Temsilci olarak görev yaptı. Adalet Partisi Ankara Gençlik Kolları İl Sekreteri olarak görev aldı.

Türkiye Felsefe ve İnsan Hakları Vakfı Kurucu Üyesi, Türkiye Felsefe Kurumu Üyesi oldu.

Dışişleri Komisyonu Üyesi ve İYİ Parti Uluslararası İlişkiler ve Türk Dünyasından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır.

Fransızca, İngilizce ve orta düzeyde İtalyanca bilen Sezgin, evli ve 1 çocuk babasıdır.

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki