Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Burhan ÇAKIR
27. Dönem Erzincan Milletvekili
Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Katip Üyesi
Adres: Halkla İlişkiler Binası 5.Kat 4 Nolu Banko Oda: B509
Telefon: +90 (312) 420 54 52 +90 (312) 420 54 53
Faks: +90 (312) 420 24 79
E-Posta: burhan.cakir@tbmm.gov.tr
 
Özgeçmiş

Burhan ÇAKIR

1969 Yılında Erzincan ili Tercan ilçesi Kargın beldesinde doğdu.

İlk öğrenimini Kargın Beldesinde, Lise öğrenimini Erzincan İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Bölümü Muhasebe ve İşletme Fakültesinden mezun oldu.

Mali Müşavir olarak çalışma hayatına atıldı. Türk Ticaret Kanunu, Denetim Standartları ve Uygulamaları KOBİ İşletmeleri için Türkiye Finansal Raporlama Standartları Eğitimlerine katıldı. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimlerm Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalında bir yıl süreyle Yüksek Lisansa devam etti. Erzincan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalında Yüksek Lisansını Tamamladı.İmam Hatip Lisesi Futbol Takımında ve Erzincan Sümerspor genç ve A takımda bölgesel Ligde, PTT Spor ve Erzincanspor alt yapısında futbol oynadı. Üç yıl süreyle Amatör Spor kulüp başkanlığı ve Erzincanspor'un 2. Ligde oynadığı yıllarda Erzincanspor Başkan Yardımcılığı, Futbol Şube Sorumlusu (Genel Kaptan), Denetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2007 yılında Türkiye Futbol Federasyonu Erzincan İl temsilciliğine tüm spor kulüplerinin oybirliği ile seçildi. Aynı zamanda Erzincan Futbol İl Tertip Kurulu Başkanı olarak da bu görevlerine 2012 yılına kadar devam etti.2013 yılında kurulan Erzincan İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği (ERİHMED) Kurucusu ve halen Yönetim Kurulu Başkanıdır, 2013 yılından beri dokuzlu Koordinasyon (TÜRGEV, TÜGVA, KADEM, İnsan ve Medeniyet Hareketi, İYC,İYV) kurulunda görev yapmaktadır Aynı zamanda Erzincan İmam Hatipliler çatı kuruluşu olan ÖNDER Erzincan İl Başkanı olarak da devam etmektedir.

Siyasi hayatı AK Partinin 14 Ağustos 2001 yılında Erzincan da ilk oluşumun içinde yer alarak İl Başkan yardımcılığı görevinde bulundu. Mali ve İdari İşler Başkanlığı, Sosyal İşler Başkanlığı, Halkla İlişkiler Başkanlığı, Teşkilat Başkanlığı görevlerinde bulundu. İl, İlçe ve Beldelerde Sandık Müşahitleri eğitmeni olarak eğitimler düzenledi, İl Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanlığı ve Erzincan'ın sekiz İlçesinin altısında İlçe Koordinatörlüğü yaptı. 12 Haziran 2011 seçimlerinde Ak Parti Erzincan 2. sıra Milletvekili adayı oldu. Ocak 2014 tarihinde Ak Parti Genel Merkezi kararı doğrultusunda Erzincan İl Başkanı olarak görevlendirildi. Ak Parti Genel Merkez delegesidir. Sarı basın kartına sahip olup çeşitli yerel gazetelerde yazılar yazmıştır.

24 Haziran 2018 seçimleri neticesinde Erzincan Milletvekili seçilmiş olan Burhan ÇAKIR evli ve iki çocuk babasıdır.

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki