Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Habibe ÖÇAL
27. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili
Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili
Adres: Halkla İlişkiler Binası 3. Kat 3 Nolu Banko Oda: B317
Telefon: +90 (312) 420 63 84 +90 (312) 420 63 85
Faks: +90 (312) 420 24 55
  Gorme Engelliler icin Ozgecmis
Özgeçmiş

1968 yılında Kahramanmaraş'ta doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Kahramanmaraş'ta tamamladı. Bolu İzzet Baysal Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme bölümünü kazandı. Ancak başörtüsü yasağından dolayı 1987 ile 1992 yılları arası okuldan uzaklaştırıldı. 1992 yılında çıkan aftan yararlanarak 1995 yılında mezun oldu. 1997-2005 yıllarında Kırıkkale'de Sınıf ve Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği yaptı. 2005-2007 yılları arasında ABD'de New Jersey eyaletinde Türk çocuklarına yönelik Türkçe ve Türk Kültürü dersleri verdi. 2007-2010 yıllarında Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nda Program Değerlendirme ve Projeler Takip ve İzleme bölümlerinde gerçekleştirilen "Uzaktaki Yakınlarımız" projesinin temelini oluşturdu ve ilk koordinatörlüğünü yaptı. MEB Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonunda görev alarak Sabancı Üniversitesi'nde kadın çalışmalarında bulundu. Mesleki Teknik Eğitim ve Kadın Çalışmalarına yönelik bildiri ve makaleleri yayımlanmıştır. Birçok kadın çalışmalarına başkanlık yapmıştır.

2013- 2018 yılları arasında genelde 1 milyon özelde 450 bin üyesi olan Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Kadın Komisyonu Genel Başkanlığını yaptı. 27. dönemde AK PARTİ Kahramanmaraş Milletvekili seçildi.

Fransızca ve iyi düzeyde İngilizce bilen Öçal, evli ve 3 çocuk annesidir.

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki