Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Zemzem Gülender AÇANAL
27. Dönem Şanlıurfa Milletvekili
Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi
 (10 / 361, 405, 406, 407, 410) Esas Numaralı Meclis Araştırması Komisyonu Katip Üyesi
Adres: Halkla İlişkiler Binası 3.Kat 2 Nolu Banko Oda: B304
Telefon: +90 (312) 420 58 00 +90 (312) 420 58 01
Faks: +90 (312) 420 24 93
 
Özgeçmiş

Şanlıurfa - 1957, Mustafa Hâzım, Süreyya.

Eczacı; ilk ve ortaöğrenimini İstanbul'da, lise öğrenimini Urfa'da tamamladı. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdi.

1985 yılından beri Şanlıurfa merkezde Ender Eczanesinin sahibi ve mesul müdürü oldu. 2002 yılında AK PARTİ Şanlıurfa Kadın Kolları Kurucu Başkanı olarak siyasete girdi. 2004 yılında Urfa'nın İlk Kadın Belediye Meclisi Üyesi seçildi. Aynı yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ilk kadın Belediye Başkanvekili ve ilk kadın Belediye Meclisi Başkanvekili oldu. Türk Eczacılar Birliğinde yer aldı. Belediyecilik yıllarında Sosyal APK'yı kurdu. Kadınların siyasete ve iş hayatına girmelerine yönelik Mikrokredi Projesinin; madde bağımlılığı ile mücadeleye yönelik Madde Bağımlıları Rehabilitasyon Merkezinin; düşük gelir grubuna yardıma yönelik ise İlaçBank ve GıdaBank projelerinin kurucusu ve yürütücüsü oldu.

Orta düzeyde İngilizce bilen Açanal, evli ve 3 çocuk annesidir.

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki