Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Efkan ALA
26. Dönem Bursa Milletvekili
Adres: Halkla İlişkiler Binası 2. Kat 2 Nolu Banko Oda: F210
Telefon: +90 (312) 420 52 00 +90 (312) 420 52 01
Faks: +90 (312) 420 24 83
  Gorme Engelliler icin Ozgecmis
Özgeçmiş

1965'te Erzurum Oltu'da doğdu.

Orta ve lise öğrenimini Erzurum İmam Hatip Lisesi'nde, Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde tamamladı. İktisat alanında yüksek lisans yaptı. Yurtdışı stajını İngiltere'de yaptı. Çeşitli ilçelerde Kaymakamlık yaptıktan sonra Tunceli Vali Yardımcılığı görevine atandı.

İçişleri Bakanlığı'nda, eğitim şube müdürlüğü ve iller idaresi daire başkanlığı görevlerinde bulundu. Bu sürede UNİCEF ile işbirliği içerisinde yürütülen yaşam kalitesi göstergeleriyle ilgili çalışmalarda yer aldı. Turizm Bakanlığı'nda Turizm Eğitimi Genel Müdürü ve Turizm Bakanlığı Müşaviri olarak görev yaptı. Bu dönemde Dünya Turizm Örgütünde Kaliteyi Desteleme Komitesi Üyeliği görevinde bulundu. 2003 yılında Batman valiliğine,2004 yılında Diyarbakır Valiliğine atandı.

Diyarbakır valisiyken 2007 yılında Başbakanlık Müsteşarlığı görevine atandı. Bu görevi sırasında OECD yüksek düzeyli memurlar toplantılarında Türkiye'yi temsil etti. 2013 yılında İçişleri Bakanlığı görevine getirildi. 2016 yılında bakanlık görevinden ayrıldı. 25. Dönem Erzurum ve 26. Dönem Bursa Milletvekili olarak TBMM de görev yaptı. 2015 yılından itibaren AK Parti MKYK üyesi olarak görev yapmaktadır. Çok sayıda uluslararası çalışma ve toplantıya Türkiye'yi temsilen katıldı.

Çeşitli dergilerde tercümeleri yayınlandı.

Evli ve iki çocuk babası olan ALA, iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Milli Saraylar

Milli Saraylar

Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır.

Milli Saraylar Sitesi

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki