Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Murat ÖZÇELİK
25. Dönem İstanbul Milletvekili
Adres: Halkla İlişkiler Binası --.Kat Oda: ----
Telefon:
Faks:
 
Özgeçmiş

21 Ocak 1954'te Ankara'da doğdu. Baba Adı Aziz, anne adı Neriman'dır.

Emekli Büyükelçi, Diplomat; Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Özgür Amsterdam Üniversitesinde AB Entegrasyonu konusunda lisansüstü öğrenim yaptı.

1983 yılında Dışişleri Bakanlığına girdi. Riyad Büyükelçiliği, Avrupa Ekonomik Topluluğu Daimi Temsilciliği ve Washington Büyükelçiliğindeki çeşitli görevlerinden sonra 1990 ile 1992 yılları arasında Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdür Yardımcısı ve Müdürü olarak görev yaptı. 2005'te Enformasyon Dairesinde Daire Başkanlığı (Dışişleri Sözcü Yardımcılığı) görevinde bulundu. 2007'den itibaren Irak Özel Temsilcisi olarak görev yaptı ve 2009'da Irak Cumhuriyeti nezdinde Büyükelçi oldu. 2011 - 2012 yıllarında Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı görevinde bulunduktan sonra 2013 yılında Dışişleri Bakanlığından emekli oldu. Eylül 2014'te Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Dış Politika Baş Danışmanlığı ve Ekim ayı sonunda CHP Parti Meclisi üyesi olarak, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yaptı.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Özçelik, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki