Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Ertuğrul GÜNAY
24. Dönem İzmir Milletvekili
Adres: Halkla İlişkiler Binası 3.Kat 4 Nolu Banko Oda: 3095
Telefon:
Faks:
E-Posta: ertugrul.gunay@tbmm.gov.tr
 
Özgeçmiş

Ordu'da doğdu (1948); İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi(1969).

Ordu'da avukatlık yaptığı sırada, CHP'nin 50.Yılında açılan bir yazı yarışmasında "Devlet Partisinden Halk Partisine" başlıklı yazısıyla 'birincilik' ödülü aldı.

1977 Genel Seçiminde "en genç milletvekili" olarak TBMM üyesi oldu. 12 Eylül askeri darbesinden sonra bir süre gözaltında ve tutuklu kaldı.

Darbe döneminin ardından -milletvekili olmadan- SHP ve CHP'de yönetim görevlerinde bulundu. 90'lı yıllar boyunca Parti yönetimiyle süren görüş ayrılıkları, 2004'te Genel Merkezin kararıyla kesin ayrılığa dönüştü.

2007 ve 2011 Seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden milletvekili seçildi. Eylül 2007- Ocak 2013 tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yaptı. 17 Aralık 2013 Sonrası gelişen olaylarda Hükümetin tutumuna karşı çıkarak istifa etti. Halen, siyasi çalışmalarını İzmir bağımsız milletvekili olarak sürdürmektedir.

Kültür ve sanat alanlarındaki çalışmaları nedeniyle, Akdeniz, Hatay/Mustafa Kemal, Adıyaman, Pamukkale ve Rusya Saint Petersburg Devlet Üniversitelerince "Onursal Bilim Doktoru" ve Uludağ Üniversitesi ile Moskova Kültür ve Sanat Üniversitesi tarafından "Onursal Profesör" ünvanlarına layık görüldü.

Çalışmaları, aynı nedenlerle, Macaristan Cumhuriyeti, Avusturya Cumhuriyeti, Belçika Krallığı ve Hollanda Krallığı tarafından devlet nişanlarıyla ödüllendirildi.

Yayınlanmış iki kitabı vardır; evli, iki çocuk babasıdır.

 

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

TBMM Gezi ve Rehberlik

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, TBMM rehberlik online kayıt sistemine başvurunun ardından, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki