Komisyon Adı:(10 / 2, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18) Esas Numaralı Meclis Araştırması Komisyonu
Konu:Bursa Yıldırım Belediyesi Kadın Ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Klinik Psikolog Cihad Kaya Tarafından, Yerelde Aile Bütünlüğüne Yönelik Hizmetlerin Koordinasyonuna İlişkin Sunumlar
Dönemi:26
Yasama Yılı:1
Tarih:23/03/2016


Bursa Yıldırım Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Klinik Psikolog Cihad Kaya tarafından, yerelde aile bütünlüğüne yönelik hizmetlerin koordinasyonuna ilişkin sunumlar FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Sunum gayet güzeldi, çok teşekkürler.

     Bir şey dikkatimi çekti, daha önce yaptığımız ziyaret ve programlarda da hep dile getirmişimdir. İşte, eğitim hep kadının eğitilmesi, kadının eğitilmesi ama bir de evdeki erkeğin, işteki erkeğin, sokaktaki erkeğin, tarladaki erkeğin eğitilmesi de çok önemlidir. Çünkü hem içselleştirilmesi hem bu eğitimlerle birlikte birbirlerine o gösterdikleri saygıyı, sevgiyi, bunları pekiştirmek anlamında önemli. Özellikle çalışmalarınızda o dikkatimi çekti, bu çok güzel ama çalışmayan erkeğe ilişkin yaptığınız çalışmalar vardı. Mesela, fabrikada gündüz saatlerinde, akşam saatlerinde çalışan beyler, tarladaki beyler ya da başka ne iş yapıyorsa, o tür alanlarla birlikte belediyelerin ya da diğer resmî kurumlarla istişare, iş birliği yapabilme imkânları mümkün müdür sizce ya da bunu, bu tür projeleri daha büyük mü düşünmek lazım?

     BURSA YILDIRIM BELEDİYESİ KADIN VE AİLE HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KLİNİK PSİKOLOG CİHAD KAYA - Aslında problem grubumuz da onlar. Yani hasbelkader bir geliri olan, aktif çalışma yaşantısı bulunan erkekler bizim temel problem grubumuz açık konuşmak gerekirse. Psikolojik şiddet çok yüksek görülüyor. Aile içerisinde yaşanan sorunlarda erkek tarafı şunu söylüyor eşine: "Sen bir psikoloğa git." Baskı, ekonomik sıkıntılar, vesaire birtakım sıkıntıların arkasından bunun da yükünü kadına atıyor ve çoğu zaman gelen kadın danışanlarımız bize şunu söylüyor: "Yahu, eşim çok ısrar etti, biz de size geldik." İyi bir söz var, ben çok severim bunu: Bize hiçbir zaman gerçek hastalar gelmez, hastaların sorunlu ettiği insanlar gelir. Gerçek kitleye ulaşmakta güçlük çekiyoruz. Bu bağlamda da çocuklarını bahane ederek ben onlara envanterler gönderiyorum, öz saygı envanterleri, depresyon envanterleri. Sonra, telefonla geri dönüş yaparak "Bakın, birtakım sorunlar var, çocuğunuzun akıbeti için en azından gelin." diyoruz. Mevzu kendileri olduğu zaman hiçbir zaman gelmezler ama çocuk olduğu zaman biz insanları ikna edebiliyoruz ama asıl önemli grubumuz o grup dediğiniz gibi.

     BAŞKAN - Teşekkür ederiz.

     FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - İşte onlara ulaşmak için özellikle ne yapmamız lazım size göre?

     BAŞKAN - Tabii, fabrika mekânları da olabilir dediğiniz gibi bu işlerde.

     FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Yani, sizin uygulayıcı olarak somut çözüm önerileriniz bizler için çok çok önemli çünkü en çok sahada sizler varsınız.

     BURSA YILDIRIM BELEDİYESİ KADIN VE AİLE HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KLİNİK PSİKOLOG CİHAD KAYA - Biz muhtarlarla beraber çalışıyoruz, muhtarlarımız bize çok yardımcı oluyor, iyi bir etki grupları var. İmamlarla birlikte çalışıyoruz cami cemaatiyle alakalı ama dediğim gibi 8-5 çalışan...

     BAŞKAN - İşverenler de, fabrika sahipleri de eklenebilir buna.

     BURSA YILDIRIM BELEDİYESİ KADIN VE AİLE HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KLİNİK PSİKOLOG CİHAD KAYA - İşverenler eklenir, evet.

     FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Özel sektörle, işverenlerle, fabrika sahipleriyle, müdürüyle, sorumlu şefleriyle, gibi gibi böyle bir iş birliği potansiyeli yakalayabilir miyiz? Tabii özel sektöre, onlara ulaşmak kolay değil.

     BURSA YILDIRIM BELEDİYESİ KADIN VE AİLE HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KLİNİK PSİKOLOG CİHAD KAYA - Zorunlu programlar yapılabilir bu anlamda işverenlerle, vesaire. Bizim şimdi nikah müdürlüğümüzle yaptığımız bir çalışma var, müracaat eden bütün danışanlarımızı dört haftalık bir eğitimden geçiriyoruz evlilik ve aile hukuku kapsamında. Yasaya belki aykırı bir durum çünkü böyle bir şey engellenemez ya da bir zorunluluk konulamaz nikah için ama birtakım işte ulaşmaya çalışıyoruz onlara. Belki işverenler açısından bir zorunluluk nasıl yapılır şu an çok kestiremiyorum ama o gruba ulaşmak oldukça önemli.

     FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Bence Komisyonda bunu da tartışmalıyız diye düşünüyorum, tutanaklara geçmesi açısından söylüyorum.

     Teşekkürler, sağ olun.

     BURSA YILDIRIM BELEDİYESİ KADIN VE AİLE HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KLİNİK PSİKOLOG CİHAD KAYA - Ben teşekkür ederim, sağ olun.

     BAŞKAN - Bundan sonraki yerinde çalışmalarımız da devam edecek. Yurt içi çalışma ziyaretimiz: Trabzon. 26-28 Mart 2016. 26 Mart 2016 Cumartesi günü Ordu'ya hareket, 27 Mart 2016 Pazar günü Ordu programı, 28 Mart 2016 Pazartesi günü Trabzon programı, 28 Mart Pazartesi günü akşam Ankara'ya hareket. Ordu'ya ve Trabzon'a gitmiş olacağız.

     Ben teşekkür ederim katılımlarınız için, bir dahaki toplantıyı da duyuracağız.

     FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Başka sunum yok herhâlde?