Komisyon Adı:(10 / 2, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18) Esas Numaralı Meclis Araştırması Komisyonu
Konu:İşitme Engelliler Ve Aileleri Derneği Genel Sekreteri Sevim Sevgi Yüksel'in, İşitme Engelliler Ve Ailelerinin Yaşadığı Sorunlar Hakkında Sunumu
Dönemi:26
Yasama Yılı:1
Tarih:25/02/2016


İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Genel Sekreteri Sevim Sevgi Yüksel'in, işitme engelliler ve ailelerinin yaşadığı sorunlar hakkında sunumu FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Sayın Başkanım, çok kısa iki konu.

     Çalışma yöntemimizi naçizane eleştiri bağlamında söylüyorum, biraz sanki eksik yapıyoruz. Konular çok, farklı farklı konuları aynı gün ele alıyoruz, çok fazla zaman ayıramıyoruz. Aslında, bakın, dinledikçe sorunlar ve çözüm önerileri çıkıyor, dün de öyle oldu. Boşanma süreci, nafaka, çocuk teslimi, kadına şiddet, bunların hepsi yeri geldiğinde belki saatlerce ele almamız gereken konular. Biraz sanki gözden mi geçirsek çalışma biçimimizi diye düşünüyorum.

     BAŞKAN - Buna katılıyorum, bugün de aynı şeyi hissettim ben de ama süremiz çok az. Haftada iki gün dedik, eğer Komisyon üyelerimiz haftada üç gün, dört gün çalışırız derse bunu yaparız.

     FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Çalışalım Başkanım, hiç sorun değil.

     BAŞKAN - İki gün dediğimiz için sıkışıyoruz, katılıyorum ona. Bugün, mesela, iki hocamızı dinleyip daha derin konuşabilirdik, engelli grubunu belki başka bir gün dinleyebilirdik. Ben de katılıyorum ama iki gün kararlaştırdık, mayısın başında bitireceğiz.

     FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Siz çalışalım deyin biz çalışırız, hiç sorun değil.

     BAŞKAN - Üç gün, dört gün derseniz yaparız.

     Sayın Tanal, Sayın Depboylu; genel olarak böyle bir öneri gelirse, üç gün, dört gün çalışsın komisyon derseniz bunu bu dediğimiz şekilde planlayabiliriz.

     FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Başkanım, ikinci bir konu, şimdi basına düşen bir haberi maalesef çok üzülerek okudum. Zeytinburnu Belediyesinin düzenlemiş olduğu bir öykü festivaline özellikle de onursal başkan olarak davet edilen Rasim Özdenören "Sedir Yaprağı" isimli hikâyesiyle... Bir tiyatral şey çocukların sunumuna şey yapılmış ve bu öyküde şöyle bir şe var: Rıdvan isimli bir çocuk, babasını berberle aldattığı için annesini silahla vuruyor. Üstelik orada kurusıkı da bir silah kullanılıyor. Bakın, biz günlerdir aile bütünlüğünü konuşuyoruz, kafa patlatıyoruz, uğraşıyoruz, her yere gidiyoruz, bir sürü insanı çağırmışız sunumlar yaptırıyoruz, ne yapabiliriz diye siz de biz de, hepimiz çok iyi niyetli bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Hem Komisyon Başkanı olarak hem de iktidar partisi vekili olarak sizden ricam, bunun araştırılması. Gerçekse böyle bir şey, burada bilgi rica ediyoruz bununla alakalı. Artık, hem cezalandırılması hem de takibi konusunda sizlerden bu konuda özen rica ediyorum Sayın Başkanım.

     BAŞKAN - Şimdi bilgim oldu, değerlendireceğim.

     FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Ben de şimdi gördüm.